piątek, 26 kwietnia, 2024

Na wysokim szczeblu: o zmianach w muzealnym świecie

W Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce odbyło się spotkanie dyrektorów muzealnych instytucji kultury prowadzonych i współprowadzonych przez MKiDN z ministrem Piotrem Glińskim. Rozmawiano m.in. o współpracy muzeów polskich i ukraińskich w obliczu rosyjskiej inwazji, bezpieczeństwie muzeów w Polsce oraz nowych muzeach powstającym w Polsce.

Prócz dyrektorów w spotkaniu wzięli również udział radca ambasady Ukrainy w Polsce Witalij Biłyj, zastępca dyrektora Narodowego Muzeum Historii Ukrainy w II wojnie światowej w Kijowie dr Ludmiła Rybczenko oraz dyrektor Muzeum Historycznego w Charkowie Viktoria Ivashchenko.

Szef resortu kultury zwrócił uwagę, że od pierwszego dnia rosyjskiej agresji polskie instytucje kultury, w tym instytucje muzealne, aktywnie włączyły się w pomoc walczącej Ukrainie, jej ludności cywilnej, uchodźcom oraz instytucjom kultury. Pomoc ta polega m.in. na transporcie materiałów ochronnych dla potrzeb ukraińskich muzeów, organizowaniu punktów zbiórek darów i leków oraz tworzeniu tymczasowej bazy noclegowej. Minister przypomniał też, że przy Narodowym Instytucie Dziedzictwa działa Centrum Pomocy dla Kultury na Ukrainie, a Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów pełni rolę punktu kontaktowego dla muzeów. Zwrócił też uwagę, że kontynuowane są prace nad Funduszem dla Digitalizacji Kultury – projekcie realizowanym w oparciu o potrzeby strony ukraińskiej i na prośbę ministra Tkaczenki.

Spotkanie było również okazją do przypomnienia i przedyskutowania zasad bezpieczeństwa w polskich instytucjach muzealnych oraz działania na wypadek nieszczęść wielkoskalowych.

Minister kultury i dziedzictwa narodowego powitał też w gronie muzealników dyrektorów nowych instytucji. Poinformował, że ostatnio MKiDN objęło współprowadzeniem Muzeum Cypriana Norwida w Dębinkach oraz Muzeum Historyczno-Archeologiczne w Ostrowcu Świętokrzyskim. Przypomniał, że w minionych miesiącach otwarto inwestycje muzealne współfinansowane przez MKiDN – Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce oraz Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej.


Podczas pierwszej sesji omówione zostały działania oraz współpraca muzeów Ukrainy i Polski w obliczu wojny. Zastępca dyrektora Narodowego Muzeum Historii Ukrainy w II wojnie światowej w Kijowie dr Ludmiła Rybczenko oraz dyrektor Muzeum Historycznego w Charkowie Viktoria Ivashchenko mówiły o funkcjonowaniu ukraińskich muzeów w obliczu rosyjskiej agresji, a o współpracy pomiędzy Muzeum Narodowym w Poznaniu i Lwowską Narodową Galerią Sztuki opowiadali dyrektorzy tych instytucji – Tomasz Łęcki oraz Taras Woźniak, który połączył się z uczestnikami wydarzenia online.

Na zakończenie spotkania starosta grójecki Krzysztof Ambroziak, wicestarosta Jolanta Sitarek, burmistrz Warki Dariusz Gizka oraz przewodniczący Rady Muzeum w Warce Andrzej Zaręba wręczyli ministrowi kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotrowi Glińskiemu honorowy klucz do historycznego miasta Warka w dowód uznania za wsparcie wydarzeń kulturalnych.

Drugiego dnia uczestnicy spotkania omówili kwestie dotyczące przygotowania polskich muzeów na czas sytuacji nadzwyczajnej, w tym konfliktu zbrojnego.

ŹródłoMKiDN

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

OTWARCIE SEZONU LETNIEGO W SZYMBARSKIM...

28 kwietnia 2024 Skansen w Szymbarku Rejestracja Zapraszamy w niedziel...

ŚWIAT DZIECIĘCY W RYSUNKU I GRAFICE MA...

25 kwietnia 2024 - 23 czerwca 2024 Dwór Karwacjanów Już od czwa...

GORLICKIE ULICE – 3 MAJA

Wernisaż wystawy "Gorlickie ulice - 3 Maja" odbędzie się w piątek 26 kwietnia o...

Chłop-niewolnik? Opowieść o pańszczyźn...

28 kwietnia – 10 październik 2024 r. Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu R...

Miecze japońskie to nie tylko broń, al...

Miecze Japońskie. Z kolekcji gen. Sławomira Petelickiego i Polskiej Sekcji Miec...