piątek, 8 listopada, 2024

Obchody uroczystości 79. rocznicy Walk o Kołobrzeg

W ramach upamiętnienia 79. rocznicy heroicznych walk o Kołobrzeg oraz symbolicznych zaślubin Polski z Bałtykiem, które miały miejsce w marcu 1945 roku, Muzeum Oręża Polskiego przy wsparciu Gminy Miasto Kołobrzeg, Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni oraz Starostwa Powiatowego w Kołobrzegu, miało zaszczyt zorganizować serię wydarzeń oddających hołd polskim żołnierzom, którzy z niespotykanym męstwem walczyli o każdy skrawek ziemi nad Parsętą. Wśród tych inicjatyw szczególne miejsce zajęło widowisko historyczne „Bój o Kołobrzeg”, przeprowadzone w sobotę, 16 marca 2024 roku, na plaży przy molo, z udziałem władz Miasta i Powiatu oraz przedstawicieli licznych instytucji z kraju.

Z nieukrywaną dumą informujemy, że wydarzenie to zgromadziło około 300 rekonstruktorów z 30 grup i stowarzyszeń z całej Polski, dzięki czemu stało się jedną z największych tegorocznych inscenizacji batalistycznych, ciesząc się ogromnym zainteresowaniem zarówno uczestników, jak i mediów. Niezwykłe było to, że ponad 180 rekonstruktorów wystąpiło w autentycznym umundurowaniu 1. Armii Wojska Polskiego, dzielnie zdobywających Kołobrzeg w marcu 1945 roku, co potwierdza wyjątkowy charakter i rangę naszego przedsięwzięcia.

W trakcie inscenizacji widzowie mogli podziwiać kolekcję 21 zabytkowych pojazdów, wśród których znalazły się takie perełki jak samobieżne działo pancerne „Hetzer”, działo samobieżne SU-76, czołg T-34/85 oraz strzelające armaty. Dopełnieniem pokazu, które nadało mu niezwykłej dynamiki, było wykorzystanie ponad 100 jednostek broni hukowej oraz około 2 tysięcy sztuk amunicji różnego kalibru, co w efekcie współpracy z pirotechnikami z firmy Thunder, zaowocowało oszałamiającymi efektami specjalnymi.

Najbardziej emocjonującym punktem wydarzenia była rekonstrukcja ostatecznego ataku polskich żołnierzy na pozycje niemieckie wraz z wyjątkowo wzruszającym momentem zaślubin Polski z Morzem, co podkreśliło determinację i patriotyzm uczestników. Ponadto, grupa rekonstruktorów uczciła pamięć poległych, biorąc udział w patriotycznym zgromadzeniu na Cmentarzu Wojennym, przypominając o tragicznej stracie ponad 1300 polskich bohaterów.

Pragniemy podkreślić, że realizacja tak monumentalnego przedsięwzięcia nie byłaby możliwa bez wsparcia licznych instytucji i sponsorów, których zaangażowanie w sprawę pamięci narodowej zasługuje na najwyższe uznanie. W dowód wdzięczności załączamy do niniejszego komunikatu listę wspierających nas organizacji oraz pakiet fotografii z wydarzenia, które z udostępniamy do wykorzystania przez media.

To zaangażowanie we wspólne cele pamięci i edukacji historycznej stanowi dowód na to, że historia naszego narodu wciąż żyje w świadomości społecznej, inspirując do refleksji i kształtowania tożsamości pokoleń.

II Międzyszkolna Gra Miejska pt: „Szlakiem bohaterów walk o Kołobrzeg w 1945 r.”

W dniu 15 marca, o godzinie 11:00, miała miejsce II edycja Międzyszkolnej Gry Miejskiej pod tytułem „Szlakiem bohaterów walk o Kołobrzeg w 1945 r.”. Wydarzenie to, zorganizowane przez Muzeum Oręża Polskiego we współpracy z Towarzystwem Przyjaciół Muzeum Oręża Polskiego, zgromadziło uczniów ze wszystkich publicznych szkół podstawowych w Kołobrzegu. Celem gry było prześledzenie ścieżek pamięci poświęconych bohaterom, którzy walczyli o Kołobrzeg w roku 1945, co stanowiło wyjątkową okazję do pogłębienia wiedzy historycznej młodzieży na temat ich miasta.

Rezultaty rywalizacji odzwierciedliły wysoki i wyrównany poziom znajomości historii Kołobrzegu przez uczestników, co potwierdziły końcowe wyniki poszczególnych konkurencji:

– I miejsce: Szkoła Podstawowa nr 4, zdobywając 42 punkty (opiekun Tomasz Leszczyński);

– II miejsce: Szkoła Podstawowa nr 6, z wynikiem 37,5 punkta (opiekun Paulina Pobereżko – Handor);

– III miejsce: zespół ze Szkoły Podstawowej nr 1, osiągając 37 punktów (opiekun Teresa Urbańska).

Wszystkie drużyny zostały uhonorowane podziękowaniami oraz nagrodami ufundowanymi przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu. Podczas marszu trasą gry uczniowie złożyli hołd żołnierzom walczącym o Kołobrzeg zapalając znicze.

Gra Miejska Bój o Kołobrzeg ,,Śladami bohaterów walk o Kołobrzeg w marcu 1945 r.’’

W sobotę, 16 marca, punktualnie o godzinie 9:00, rozpoczęła się edukacyjna Gra Miejska pod hasłem „Bój
o Kołobrzeg – Śladami bohaterów walk w marcu 1945 r.”, gromadząc 65 uczestników. Inicjatywa ta, mająca głębokie przesłanie patriotyczne, została zorganizowana z zamiarem uhonorowania bohaterstwa żołnierzy 1. Armii Wojska Polskiego. Uczestnikom towarzyszyli rekonstruktorzy, którzy dodali wydarzeniu autentyczności.

Rozpoczynając przy Muzeum Oręża Polskiego na ulicy porucznik E. Gierczak, uczestnicy przemierzyli trasę wiodącą przez ulicę Jerzego do Parku im. 3 Dywizji Piechoty. W kluczowych punktach związanych z pamięcią o bohaterskich czynach, uczestnicy realizowali zadania edukacyjne i składali znicze przy tablicach pamiątkowych. Szczególną uwagę poświęcono historii konfrontacji w okolicach dawnej parowozowni oraz terenów fabryki Anhalta, gdzie uczestnicy również zapalili światełka pamięci.

Kolejnym etapem gry była wizyta przy pomniku Sanitariuszki, gdzie na uczestników czekało zadanie, a marsz kontynuowano w kierunku dworca kolejowego. Po wykonaniu zadań i oddaniu hołdu poległym, grupa udała się w stronę pomnika Zaślubin z Morzem, gdzie odbyło się podsumowanie wyników i wręczenie upominków.

Gra Miejska uzyskała wsparcie finansowe z programu Społecznik na lata 2022-2024, zainicjowanego przez Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego. Za organizację wydarzenia odpowiedzialne było Stowarzyszenie Dziedzictwa Morza, przy współpracy z Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu oraz Towarzystwem Przyjaciół Muzeum Oręża Polskiego.

Inscenizacja historyczna „Bój o Kołobrzeg”

W dniu 16 marca, o godzinie 12:00, na plaży przy molo w Kołobrzegu odbyło się wyjątkowe wydarzenie – inscenizacja historyczna „Bój o Kołobrzeg”. To pełnowymiarowe widowisko batalistyczne, zrealizowane z niezwykłym rozmachem, przyciągnęło na plażę około 300 rekonstruktorów historycznych oraz pojazdy z okresu II wojny światowej. Centralnym motywem widowiska była rekonstrukcja działań 1. Armii Wojska Polskiego w decydujących momentach bitwy o Kołobrzeg, obejmująca emocjonujące wydarzenia związane  ze zdobyciem miasta, jak również ceremonię zaślubin z Morzem Bałtyckim, stanowiącą symboliczne zwieńczenie inscenizacji.

Wydarzenie to, reżyserowane przez Krzysztofa Zawilińskiego, nie tylko oddało hołd poświęceniu i odwadze żołnierzy walczących w 1945 roku, ale również uczciło ich pamięć, przypominając o znaczeniu tego historycznego momentu dla polskiej tożsamości narodowej. Kulminacyjnym punktem inscenizacji była właśnie scena zaślubin Polski z Morzem, która głęboko poruszyła obecnych, w tym weteranów i uczestników tamtych walk, będących zaproszonymi gośćmi na wydarzeniu.

Spektakl ten pozwolił widzom na wczucie się w atmosferę kluczowych momentów walk o Kołobrzeg, tworząc niepowtarzalny teatr historyczny, wzbogacony o efekty pirotechniczne. Zaimprowizowane polowe muzeum na plaży umożliwiło dodatkowo zapoznanie się ze sprzętem i umundurowaniem używanym podczas bitwy.

Przebieg bitwy o Kołobrzeg, będącej symbolem niemieckiego oporu na Pomorzu i jednej z najkrwawszych bitew stoczonych przez Wojsko Polskie w trakcie II wojny światowej, został przedstawiony w skondensowanej formie. Mimo kaprysów pogody, rzęsisty deszcz nie zdołał zniechęcić uczestników i widzów, którzy zgromadzili się, aby oddać hołd bohaterom z przeszłości i upamiętnić te dramatyczne chwile historii.

Bitwa o Kołobrzeg jest postrzegana jako największe starcie, w jakie zaangażowane były polskie siły zbrojne od czasu wojny obronnej w 1939 roku, kiedy to armie „Poznań” i „Pomorze” angażowały się w intensywne działania bojowe nad rzeką Bzurą. Ponadto, oblężenie Kołobrzegu jest uważane za największą operację miejską (uliczną) w historii polskiego oręża, wyłączając Powstanie Warszawskie.

Grupy Rekonstrukcji Historycznej biorące udział w inscenizacji ,,Bój o Kołobrzeg”:

  1. Kampfgruppe von Malotky
  2. Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej „Zachód 1944”
  3. Grupa Rekonstrukcji Historycznej „East&West”
  4. Stowarzyszenie „Gryf”
  5. Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Twierdza Toruń”
  6. Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Sewier”
  7. Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Wiking”
  8. Grupa Rekonstrukcji Historycznej ’39-’45
  9. Bałtyckie Stowarzyszenie Miłośników Historii „Perun”
  10. Projekt Historyczny „Posen”
  11. Pilskie Muzeum Wojskowe
  12. Projekt „Köslin”
  13. Stowarzyszenie Historyczno Fortyfikacyjne z Piły
  14. Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej AA7
  15. Teatr Inscenizacji Historycznych
  16. Towarzystwo Miłośników Historii Wojskowości „Kalina Krasnaja”
  17. Towarzystwo Historyczne z Kcyni
  18. Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Osiemnasty Kołobrzeski”
  19. Grupa Rekonstrukcji Historycznej 549 VGD
  20. Grupa Rekonstrukcji Historycznej Poland
  21. Przemyskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej „X DOK”
  22. Grupa Rekonstrukcji Historycznej OKA
  23. Muzeum „Skarby Techniki” w Rotnowie
  24. Muzeum im. Orła Białego Skarżysko Kamienna
  25. Grupa Rekonstrukcji Historycznej ,,Tuła’’

Pojazdy biorące udział w inscenizacji historycznej „Bój o Kołobrzeg”:

  • Działo samobieżne – transporter półgąsienicowy Half-Track M3 o oznaczeniu T-48 (Su 57)
    ze zbiorów Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu
  • Transporter opancerzony Sd.Kfz. 251 ze zbiorów Muzeum Pancernego w Kłaninie
  • Radzieckie działo samobieżne SU-76 ze zbiorów Apogeum Oldtimers
  • Radziecki czołg średni T-34-85 ze zbiorów Muzeum Militarnej Historii w Bornem Sulinowie
  • Radziecka wyrzutnia pocisków rakietowych BM-13 potocznie zwana „Katiuszą” ze zbiorów Muzeum Obrony Przeciwlotniczej w Koszalinie
  • Jagdpanzer 38(t) „Hetzer” – samobieżne działo przeciwpancerne ze zbiorów Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu oddział Muzeum Wojska Polskiego.
  • Samochód terenowy Dodge WC 51/52.
  • Samochód terenowy Willys MB Jeep – 2 szt.
  • Samochód terenowy Gaz 67-2 szt.,
  • Samochód terenowy Volkswagen Typ 82 Kübelwagen – 2 szt.
  • Radzieckie armaty: działo przeciwpancerne 76,2 mm ZiS-3 – 2 szt, działo przeciwpancerne 45 mm wz. 1937 – 3 szt, działo przeciwpancerne 45 mm wz. 1942 – 1 szt.
  • Niemieckie armaty: działo piechoty 75 mm Infanteriegeschütz 37 oraz Pak 36
  • oddział konnych zwiadowców

Weterani walk o Kołobrzeg, biorący udział w wydarzeniu:

  1. Por. Edward Róg
  2. Por. Józef Nowak
  3. Por. Józef Kwiatkowski

Głosem wiodącym w narracji był dr hab. Andrzej Olejko prof. PWSTE, historyk wojskowości, wykładowca Państwowej Wyższej Szkoły Techniczno-Ekonomicznej w Jarosławiu.

Po zakończonym widowisku, wszyscy widzowie mogli wejść do strefy inscenizacji, która stała się „Żywym muzeum na plaży”.

Patronaty honorowe :

  1. Wicepremier, Minister Obrony Narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz
  2. Starosta Kołobrzeski Tomasz Tamborski
  3. Prezydent Miasta Kołobrzeg Anna Mieczkowska

Wsparcie i pomoc :

Wiceminister Obrony Narodowej Stanisław Wziątek

Organizator :

Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu

Współorganizator :

  1. Gmina Miasto Kołobrzeg
  2. Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni

Sponsorzy, partnerzy :

  1. Gmina Miasto Kołobrzeg
  2. Powiat Kołobrzeski
  3. Urząd Morski w Szczecinie
  4. Zarząd Portu Morskiego Kołobrzeg
  5. Sanatorium Uzdrowiskowe „Bałtyk”
  6. Zespół Szkół Ekonomiczno-Hotelarskich w Kołobrzegu
  7. Portowa Ochotnicza Straż Pożarna „Tryton”
  8. Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu odział Muzeum Wojska Polskiego
  9. Muzeum Pancerne w Kłaninie
  10. Muzeum Militarnej Historii w Bornem Sulinowie
  11. Muzeum Obrony Przeciwlotniczej w Koszalinie oddział Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie
  12. Stowarzyszenie Produkcji i Promocji Wydarzeń Historycznych Gniazdo
  13. Pracownia Renowacji Zabytków Techniki Militarnej Wolsztyn
  14. Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej
  15. Firma Apogeum Oldtimers
  16. Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Oręża Polskiego
  17. Tank Hunter
  18. Krzysztof ,,Willi’’ Zawiliński
  19. Colberg – Kołobrzeska Fabryka Piwa
  20. Restauracja Smażalnia Ryb Jan Rewiński
  21. Restauracja Kamienny Szaniec
  22. Restauracja Karczma Solna
  23. Producent Spożywczy Lisner Charzyno
  24. Wędzarnia ryb „Tunex”
  25. Wędzarnia ryb „Barkas”
  26. Hurtownia „Lemon”
  27. Firma „Kwadrat”
  28. Zakład Piekarniczo-Cukierniczy Adam Wierzbowski
  29. Firma Mirpol Kołobrzeg
  30. Zakład Mechaniki Pojazdowej Usługi Transportowe Stanisław Rojek
  31. Firma Grupa Impreza
  32. Firma BB-Promotion
  33. Firma Piracka Przygoda
  34. Bałtycki Hufiec Morski ZHP w Kołobrzegu
  35. Hutor Krzysztof Pawluch
  36. Stowarzyszenie Przyjaciół Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu
  37.  Artur Zys
  38.  12. Pułk Logistyczny
  39.  Muzeum Obrony Przeciwlotniczej w Koszalinie oddział Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie
  40.  Szkoła Podstawowa nr 3 im. Marynarzy Polskich w Kołobrzegu

Uroczystość z udziałem uczestników walk o Kołobrzeg oraz przedstawicieli Związku Kombatantów

W niedzielę, 17 marca, o godzinie 11:00, w oddziale Muzeum „Dzieje Oręża Polskiego” przy ulicy Emilii Gierczak 5 w Kołobrzegu, odbyła się ceremonia z udziałem weteranów bitwy o Kołobrzeg oraz delegatów Związku Kombatantów. Centralnym elementem wydarzenia było wręczenie munduru oraz dokumentów kpt. Stanisławy Czekajło, a także odznaczeń i dokumentów należących do jej zmarłej siostry, Elżbiety Buda, z domu Czekajło. Obie panie, zesłane z Lwowa na Syberię, przeszły cały szlak bojowy jako żołnierze 1 Armii Wojska Polskiego z Syberii do Berlina, pełniąc funkcję telegrafistek i kończąc służbę w stopniach podoficerskich. Kpt. Stanisława Czekajło, mająca 98 lat, postanowiła przekazać swoje odznaczenia, legitymacje, dyplomy i zdjęcia do Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu.

Ceremonię przekazania munduru dokonał Prezes Zachodniopomorskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych w Szczecinie, por. Henryk Krudos.

W uznaniu za długoletnie działania na rzecz upamiętnienia i promowania wkładu 1. i 2. Armii Wojska Polskiego, Prezes Zarządu Głównego Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych w Warszawie, płk Czesław Lewandowski wraz z Sekretarz Generalną, panią Elżbietą Sadzyńską, uhonorowali Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu oraz pana Kazimierza Ratajczaka Krzyżem Czynu Frontowego 1. i 2. Armii WP. Aleksander Ostasz, dyrektor Muzeum, otrzymał Złoty Krzyż od Związku Weteranów i Rezerwistów Wojska Polskiego oraz Krzyż 100-lecia Związku Inwalidów Wojennych RP.

Uroczystość ślubowania Jungów Ligi Morskiej i Rzecznej

W poniedziałek, 18 marca, o godz. 11:00, przy Pomniku Zaślubin w Kołobrzegu odbyło się niezwykle ważne wydarzenie upamiętniające moment, kiedy Polska odzyskała dostęp do morza. W uroczystości wzięli udział Jungowie Ligi Morskiej i Rzecznej, składając ślubowanie na znak pamięci o historycznych wydarzeniach, które odmieniły losy kraju po latach niemieckiej okupacji.

Ceremonia ta stanowiła symboliczne połączenie pokoleń: najstarszych kombatantów, uczestników walk o Kołobrzeg, z młodzieżą związaną z Ligą Morską i Rzeczną. Każdego roku, wspólnie z władzami samorządowymi i mieszkańcami, spotykają się oni pod Pomnikiem Zaślubin, aby oddać hołd wydarzeniom sprzed lat i uczcić odzyskanie dostępu do Bałtyku.

W trakcie tej uroczystości, Kombatancką Gwiazdą Pamięci uhonorowano prezydent Annę Mieczkowską. To wyraz uznania za jej zaangażowanie i wkład w prace na rzecz kombatantów oraz społeczności lokalnej.

Wydarzenie to było także okazją do wyrażenia podziękowań dla osób wspierających realizację inscenizacji „Bój o Kołobrzeg”. Aleksander Ostasz, dyrektor Muzeum Oręża Polskiego, publicznie podziękował za pomoc Wiceministrowi Obrony Narodowej Stanisławowi Wziątkowi, Prezydent Miasta Kołobrzeg Annie Mieczkowskiej oraz Staroście Kołobrzeskiemu Tomaszowi Tamborskiemu. Wyrazem pamięci i szacunku dla historii była ceremonia złożenia kwiatów oraz symboliczne zanurzenie flag w wodach morza.

Ta uroczystość manifestuje głęboki respekt wobec historii oraz akcentuje znaczącą funkcję, którą nasz naród spełnił w dążeniu do niepodległości i autonomii. Rytuał przysięgi młodych członków Ligi Morskiej i Rzecznej wyróżnia się w rocznicowych celebracjach, eksponując trwałość tradycji i transmisję patriotycznych ideałów.

Marsz Pamięci Bohaterów Kołobrzegu: Hołd dla Bohaterów 1945 roku

18 marca, w godzinach wieczornych, Kołobrzeg stał się świadkiem wyjątkowego wydarzenia upamiętniającego 79. rocznicę walk o miasto podczas II wojny światowej. „Marsz Pamięci Bohaterów Kołobrzegu”, zorganizowany przez Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu we współpracy z Towarzystwem Przyjaciół Muzeum Oręża Polskiego, zgromadził mieszkańców miasta, w tym znaczącą grupę seniorów oraz członków koła historycznego, aby wspólnie oddać hołd tym, którzy walczyli o wolność Polski.

Rozpoczynając od falochronu wschodniego, przy tablicy upamiętniającej Franciszka Niewidziajło, uczestnicy marszu, niezłomni mimo padającego deszczu, przeszli trasę wiodącą przez najważniejsze miejsca pamięci w Kołobrzegu. Od Pomnika Zaślubin z Morzem, przez Pomnik Sanitariuszki, Plac 18 Marca, aż po Cmentarz Wojenny, każdy punkt na trasie był okazją do refleksji i przypomnienia o ciężkiej cenie wolności.

Wśród uczestników Marszu, trzymających pochodnie i polskie flagi, panowała atmosfera zadumy i wspólnego oddania hołdu bohaterom. To symboliczne działanie, mające na celu nie tylko upamiętnienie, ale również edukację młodszych pokoleń o historii Kołobrzegu i Polski, zostało ciepło przyjęte przez mieszkańców.

„Marsz Pamięci Bohaterów Kołobrzegu” to przede wszystkim przypomnienie o heroizmie i poświęceniu żołnierzy, którzy w 1945 roku walczyli o każdy kawałek polskiej ziemi. Wydarzenie to, będące żywą lekcją historii, podkreśla również znaczenie pamięci i szacunku dla przeszłości, które są fundamentem naszej tożsamości narodowej.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za obecność i zaangażowanie, które raz jeszcze udowodniły, że pamięć o bohaterach jest nieustannie żywa w sercach Kołobrzeżan.

Ceremonia Pamięci na Cmentarzu Wojennym: Uczczenie Bohaterów Kołobrzegu

18 marca, zaraz po zakończeniu „Marszu Pamięci Bohaterów Kołobrzegu” odbyła się poruszająca Ceremonia Pamięci na Cmentarzu Wojennym w Kołobrzegu. To wydarzenie, zaplanowane na godzinę 20:00, stanowiło kulminacyjny moment dnia pełnego refleksji i hołdu dla bohaterów walk o Kołobrzeg.

W atmosferze głębokiego szacunku i zadumy, uczestnicy ceremonii, wśród których znaleźli się rekonstruktorzy z Bałtyckiego Stowarzyszenia Miłośników Historii „Perun”, Teatru Inscenizacji Historycznych z Wałcza oraz Muzeum „Skarby Techniki” w Rotnowie, złożyli kwiaty przy grobach poległych żołnierzy 1. Armii Wojska Polskiego. Wspólne zapalenie zniczy rozświetliło cmentarz, tworząc wzruszający obraz pamięci o tych, którzy oddali życie za wolność naszej ojczyzny.

Ceremonię podkreśliła salwa armatnia, oddana przez wartę honorową, która nie tylko uczciła pamięć poległych, ale również przypomniała o wadze ich bohaterskich czynów. To wyjątkowe wydarzenie było okazją do wspólnego oddania hołdu i przekazania młodszym pokoleniom wartości patriotycznych oraz historycznych naszego narodu.

Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w tej ceremonii, za wspólne uczczenie pamięci bohaterów Kołobrzegu. Wasza obecność i zaangażowanie są dowodem na to, że pamięć o tych, którzy walczyli o naszą wolność, pozostaje żywa i jest nieustannie pielęgnowana.

Podsumowanie Obchodów 79. Rocznicy Walk o Kołobrzeg

W dniach od 16 do 18 marca Kołobrzeg stał się miejscem wyjątkowych wydarzeń upamiętniających 79. rocznicę walk o miasto. Rozpoczynając od II Międzyszkolnej Gry Miejskiej „Szlakiem Bohaterów Walk o Kołobrzeg w marcu 1945 roku”, angażującej młodszych mieszkańców w aktywne odkrywanie historii poprzez zadania i zagadki, miasto ożyło duchem przeszłości.

Kontynuacją zaangażowania w historię była Gra Miejska „Bój o Kołobrzeg”, która, podobnie jak poprzednia inicjatywa, pozwoliła uczestnikom na głębsze zrozumienie wydarzeń z 1945 roku poprzez interaktywne wcielenie się w role osób z tamtych czasów. Obie gry miejskie zaoferowały nie tylko edukację, ale i emocjonującą przygodę wśród kluczowych punktów miasta.

Niezapomnianym momentem obchodów była inscenizacja zaślubin z morzem, przypominająca o symbolicznych i historycznych związkach Polski z Bałtykiem. To wydarzenie, pełne tradycji i patriotyzmu, wzmocniło tożsamość narodową i lokalną uczestników.

Dodatkowo, „Polowe Muzeum” na plaży umożliwiło bezpośredni kontakt z historią poprzez prezentację eksponatów i relikwii z czasów wojny. Ta innowacyjna forma wystawiennicza pozwoliła uczestnikom na poruszające doświadczenie historyczne, łączące edukację z emocjami.

Kulminacją obchodów był Marsz Pamięci Bohaterów Kołobrzegu, podczas którego mieszkańcy i goście miasta wspólnie oddali hołd tym, którzy walczyli o wolność Kołobrzegu. Marsz, symbolizujący jedność i pamięć, prowadził uczestników do Cmentarza Wojennego, gdzie odbyła się Ceremonia Pamięci. W tej głęboko poruszającej chwili, z zapalonymi zniczami i w ciszy, uczczono pamięć poległych, przypominając o wartościach, za które oddali życie.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za zaangażowanie i wspólne przeżywanie tych ważnych dla naszej historii dni. Obchody 79. rocznicy walk o Kołobrzeg były wyrazem naszego szacunku dla przeszłości i przypomnieniem o ciągłej potrzebie pielęgnowania pamięci o bohaterach, którzy walczyli za naszą wolność.

Zaproszenie na obchody 80. Rocznicy Walk o Kołobrzeg

Już teraz z wielką nadzieją i oczekiwaniem zapraszamy wszystkich na obchody 80. rocznicy Walk o Kołobrzeg, które odbędą się w 2025 roku.

Przygotowujemy się, aby uczcić tę rocznicę z jeszcze większym rozmachem, zapewniając niezapomniane wrażenia i jeszcze bardziej poruszające pamięć momenty. Dołączcie do nas w tej ważnej chwili, aby razem oddać cześć bohaterstwu, które na zawsze zapisało się w historii naszego miasta i narodu.

Magdalena Chmielewska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Pierwsze z cyklu spotkań – prele...

To wydarzenie w Międzyzdrojach otwiera serię spotkań-prelekcji poświęconych szt...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...

Regionalne Centra Konserwatorsko-Magaz...

20 listopada 2024 r.  10.00–17.00,  Forty Kleparz w Krakowie, ul. Kam...

Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowski...

Temat strat wojennych jest niezwykle ważnym elementem badań nad polskim dziedzi...