wtorek, 30 kwietnia, 2024

Odetchnij na „Łące Leśmiana” – lato w Muzeum POLIN

Przez całe wakacje, od 26 czerwca do 31 sierpnia, Muzeum POLIN zaprasza w plener na zieloną i kwietną „Łąkę Leśmiana” przy swoim gmachu w Warszawie i do udziału w wydarzeniach online. W złapaniu oddechu i kontakcie z przyrodą pomoże wyjątkowy program, w tym cykl mindfulness, wydarzenia literackie czy warsztaty miejskiego ogrodnictwa.

Tegoroczna odsłona letniego programu Muzeum POLIN będzie miała formę hybrydową – w wydarzeniach będzie można uczestniczyć z każdego zakątka Polski.

Otwarcie „Łąki Leśmiana” uświetnił koncert online zespołu Tęskno. To nagradzany, unikalny projekt wokalistki, kompozytorki i autorki tekstów Joanny Longić.

O tym, że klasyka jest stale obecna w wyobraźni twórców współczesnych, będą przekonywać Agnieszka Matan (komiczka, improwizatorka i stand-up’erka) oraz Grzegorz Uzdański (komik i improwizator, autor strony „Nowe wiersze sławnych poetów” oraz powieści „Wakacje” i „Zaraz będzie po wszystkim”), którzy udowodnią, że potrafi ona być także całkiem zabawna. Muzealni przewodnicy poprowadzą spacery śladem Bolesława Leśmiana. Najmłodszych łąkowiczów lokomotywa zabierze na spotkania z literaturą – na cotygodniowych spotkaniach dzieci z opiekunami będą mogły się spotkać z bohaterami wierszy Tuwima.

Zajęcia jogi są już tradycją na „Łące Leśmiana”, podobnie jak gimnastyka dla seniorów. Joga na trawie będzie odbywać się we wtorki od 29 czerwca o 17.30 i poprowadzi je Natalia Grądzka. Zajęcia ruchowe metodą Moshe Feldenkraisa dla seniorów będą zaś odbywać się w czwartki, począwszy od 1 lipca o 11.00 i poprowadzi je Aldona Chróściewicz.

Na „Łąkę” przy muzeum wracają też warsztaty ogrodnicze. Razem z miejskim ogrodnikiem, Łukaszem Skopem z bloga @BezOgródek, będzie można poznawać rośliny, które w swojej poezji wymieniał Bolesław Leśmian. Jednocześnie uczestnicy i uczestniczki spotkania otrzymają szereg praktycznych porad, jak sadzić, pielęgnować i wykorzystywać poszczególne gatunki roślin. 

W złapaniu oddechu i równowagi pomoże ćwiczenie uważności w ramach specjalnego cyklu zajęć „poŁĄCZenie” przygotowanego we współpracy z Polskim Instytutem Mindfulness. To krótkie spotkania online, jak i praktyka uważności na zielonej „Łące” w plenerze. Szykuje się również spotkanie z poetką Karoliną Dzięciołowską, która opowie o tym, jak mindfulness wpływa na proces tworzenia poezji. 

Na zakończenie „Łąki Leśmiana” i pożegnanie wakacji zagra ponownie zespół Tęskno. Tym razem wystąpi z nowo opracowanymi i zaaranżowanymi przez artystkę Joannę Longić wierszami Zuzanny Ginczanki.


W 2017 roku, w okrągłą rocznicę urodzin i śmierci Bolesława Leśmiana (1877-1937) Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN rozpoczęło projekt, inspirowany jego twórczością, pod nazwą „Łąka Leśmiana”. To plenerowa instalacja na zielonym skwerze przy Muzeum POLIN na Muranowie, która jest miejscem spotkań, wydarzeń kulturalnych i rekreacyjnych. Za projekt i wykonanie instalacji Łąka Leśmiana odpowiedzialne są Barbara Motylińska i Magdalena Motylińska (Magdalena Motylińska Pracownia Projektowa). Szczegółowe informacje na temat „Łąki Leśmiana”, pełny program wydarzeń oraz informacje organizacyjne dotyczące spotkań plenerowych dostępne są na stronie Muzeum POLIN.


Program Łąki Leśmiana – V edycji letniego programu kulturalno-edukacyjnego  Muzeum POLIN

Soboty: 26 czerwca, 10 i 24 lipca, 7 i 21 sierpnia, Łąka Leśmiana, godz. 16.00-18.30: Sąsiedzka rabatka – warsztaty ogrodnicze z Łukaszem Skopem; wejściówki 7 dni przed każdym warsztatem na polin.pl.

29 czerwca do 31 sierpnia (wtorki), Łąka Leśmiana, godz. 17.30-18.30, bezpłatne zajęcia z jogi prowadzi Natalia Grądzka, linki do rejestracji na poszczególne spotkania dostępne z 5-dniowym wyprzedzeniem na polin.pl.

1 lipca do 26 sierpnia (czwartki), Łąka Leśmiana, godz. 11.00-12.00, bezpłatne zajęcia z gimnastyki dla seniorów metodą Moshe Feldenkraisa prowadzi Aldona Chróściewicz;  rejestracja na spotkania dostępna z tygodniowym wyprzedzeniem telefonicznie w godz. 10.00-15.00 pod numerem: 22 471 03 01 wew. 2 lub przez e-mail: rezerwacje@polin.pl.

3 lipca (sobota), godz. 16.00, spotkanie online z cyklu mindfulness: Złap oddech – Czym jest mindfulness i świecka medytacja?, prowadzi  Małgorzata Jakubczak z Polskiego Instytutu Mindfulness; kanał Facebook i YouTube Muzeum POLIN.

Wszystkie soboty w lipcu i sierpniu, Łąka Leśmiana, godz. 11.00-12.30, Lokomotywą przez Łąkę: bezpłatne warsztaty dla rodzin, wejściówki na polin.pl.

8 lipca, 12 sierpnia (czwartki), online godz. 18.00, Żydowskie ABC online na Łące Leśmiana, 8 lipca: Makabi – sport po żydowsku; 12 sierpnia: Singer, Agnon, Tuwim – pisarze z jednej czy z różnych planet?, rozmowy z drem Piotrem Pazińskim prowadzi Piotr Kowalik z Muzeum POLIN, transmisja spotkań na Facebooku Muzeum POLIN.

9 lipca (piątek), godz. 18.00, online, 11 lipca i  8 sierpnia (niedziele), godz. 14:30, Łąka Leśmiana Spacer miejski: „Idzie poeta – niebieski wycieruch”. Spacery poprowadzą w kolejności: Katarzyna Jankowska, Krystyna Stroynowska i Katarzyna Jakubowicz.

18 lipca (niedziela), godz. 16.00, spotkanie online z cyklu mindfulness: Uważność na poezję – co łączy poezję i medytację?, prowadzi  Katarzyna Błachiewicz-Koryga z Polskiego Instytutu Mindfulness; kanał Facebook i YouTube Muzeum POLIN.

Niedziele: 25 lipca, 15 sierpnia i 29 sierpnia, wydarzenie online, godz. 16.00, Stand-up Agnieszki Matan i Grzegorza Uzdańskiego: Bardzo ciekawe osoby; kanał Facebook i YouTube Muzeum POLIN.

4, 11, 18, 25 sierpnia (środy), duży skwer przy Łące Leśmiana i Muzeum POLIN, godz. 21.00, kino letnie: Przegląd filmów Billy’ego Wildera, 4 sierpnia: „Bulwar zachodzącego słońca”, 11 sierpnia: „Sabrina”, 18 sierpnia: „Pół żartem, pół serio”, 25 sierpnia: „Garsoniera”, bezpłatne wejściówki będą dostępne online na polin.pl 7 dni przed każdym pokazem

8 sierpnia (niedziela), Łąka Leśmiana, godz. 16.00, spotkanie z cyklu mindfulness: Jak praktykowanie uważności może wspierać kreatywność?, prowadzi Bogna Gąsiorowska (Polski Instytut Mindfulness); zapisy w sierpniu na polin.pl

22 sierpnia (niedziela), Łąka Leśmiana, godz. 16.00, spotkanie z cyklu mindfulness: PrzeŁĄCZ się z trybu działania na tryb bycia z naturą, prowadzi Dawid Bednarski (Polski Instytut Mindfulness); zapisy w sierpniu na polin.pl

31 sierpnia (sobota), godz. 20:00: muzyczne pożegnanie lata i koncert online zespołu Tęskno, premierowe wykonanie utworów, inspirowanych twórczością międzywojennej poetki Zuzanny Ginczanki; kanał Facebook i YouTube Muzeum POLIN.

ŹródłoMuzeum POLIN

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

OTWARCIE SEZONU LETNIEGO W SZYMBARSKIM...

28 kwietnia 2024 Skansen w Szymbarku Rejestracja Zapraszamy w niedziel...

ŚWIAT DZIECIĘCY W RYSUNKU I GRAFICE MA...

25 kwietnia 2024 - 23 czerwca 2024 Dwór Karwacjanów Już od czwa...

GORLICKIE ULICE – 3 MAJA

Wernisaż wystawy "Gorlickie ulice - 3 Maja" odbędzie się w piątek 26 kwietnia o...

Chłop-niewolnik? Opowieść o pańszczyźn...

28 kwietnia – 10 październik 2024 r. Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu R...

Miecze japońskie to nie tylko broń, al...

Miecze Japońskie. Z kolekcji gen. Sławomira Petelickiego i Polskiej Sekcji Miec...