środa, 24 kwietnia, 2024

Odpady na wystawie w Muzeum Roskilde

Od średniowiecznych skorup po współcześnie używane bandaże. Od dawnych nawozów rodem z kuchni po sortowanie odpadów pod zlewem kuchennym. Od 30 września w Muzeum Roskilde będzie można oglądać wystawę „Przemiany – opowieści o odpadach”, której częścią mogą być nasze własne śmieci.

W Muzeum Roskilde będzie eksponowanych 300 słoików z interesującą zawartością. Nie będą to jednak buraki marynowane w domu babci ani świeżo ugotowane kompoty jabłkowe – nie, w wielu słoikach znajdują się wszystkie śmieci, o których myślimy, że dawno zniknęły: plastikowe widelce, kapsułki po kawie, korki z butelek po winie, a nawet… niedopałki papierosów. 

Słoikom napełnionym nowymi i starymi odpadami towarzyszyć będzie 100 wyselekcjonowanych eksponatów z kolekcji Muzeum Roskilde, które opowiadają historię obchodzenia się z odpadami przez człowieka – od czasów starożytnych po współczesność.

Nowa wystawa odzwierciedla historię odpadów: od skorup po odpady z tworzyw sztucznych. Jak mówi kuratorka muzeum Dorthe Godsk Larsen, patrząc na nasze odpady, możemy dowiedzieć się więcej o sobie.

– Odpady są ważnym źródłem dla zrozumienia przeszłości – dodaje. – Na przykład archeolodzy mogą dowiedzieć się więcej o menu człowieka z epoki kamienia, badając pozostałości odpadów kuchennych z tamtych czasów. Więc pytanie brzmi, co wszystkie odpady, które produkujemy dzisiaj, powiedzą przyszłym pokoleniom?

Dorthe Godsk Larsen wpadła na pomysł zorganizowania tej wystawy, gdy rok temu zapaliło się wysypisko śmieci w Solum. Przez dziesięć tygodni raczyło mieszkańców Roskilde przykrymi zapachami.

– Ogień wypełnił zarówno nasze nosy i gardła, jak i media – opowiada kuratorka. – Dla mieszkańców Roskilde i okolic stało się jasne, że nasze odpady wciąż do nas wracają. Jako muzeum chcemy być częścią debaty na temat zrównoważonego rozwoju, gospodarki odpadami i wyzwań klimatycznych. Mamy nadzieję, że będziemy mogli wnieść do niej swój wkład.

Częścią wystawy będą warsztaty, których uczestnicy stworzą dywan upleciony z resztek tkanin. Materiały do jego wykonania zostaną pozyskane m.in. z lokalnych second handów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

ŚWIAT DZIECIĘCY W RYSUNKU I GRAFICE MA...

25 kwietnia 2024 - 23 czerwca 2024 Dwór Karwacjanów Już od czwa...

GORLICKIE ULICE – 3 MAJA

Wernisaż wystawy "Gorlickie ulice - 3 Maja" odbędzie się w piątek 26 kwietnia o...

Chłop-niewolnik? Opowieść o pańszczyźn...

28 kwietnia – 10 październik 2024 r. Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu R...

Miecze japońskie to nie tylko broń, al...

Miecze Japońskie. Z kolekcji gen. Sławomira Petelickiego i Polskiej Sekcji Miec...

Festyn Zielonoświątkowy – 19.05....

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie zaprasza n...