czwartek, 27 stycznia, 2022

Okavango Blue wystawione dla publiczności

Na wystawie w Amerykańskim Muzeum Historii Naturalnej można podziwiać olśniewający i niemal nieskazitelny niebieski diament Okavango Blue. Ciemnoniebieski kamień o wadze 20,46 karata jest centralnym punktem ekspozycji prezentującej diamenty z Botswany.

Botswana jest drugim co do wielkości producentem diamentów naturalnych na świecie i głównym źródłem diamentów o niezwykłej jakości. Wyjątkowy niebieski diament Okavango Blue pochodzi z jednej z największych na świecie odkrywkowych kopalni diamentów, kopalni Orapa w Botswanie. Został nazwany na cześć delty Okavango w Botswanie, obszaru o wyjątkowej różnorodności biologicznej, wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Diament ma jeden z najwyższych stopni czystości – VVS1 („bardzo, bardzo małe inkluzje”).

– Niebieskie diamenty są niezwykle rzadkie, zwłaszcza takiej wielkości – podkreśla George Harlow, kurator Allison i Roberto Mignone Hall of Gems and Minerals. – Podczas gdy większość diamentów zawiera niewielkie ilości azotu, niebieskie diamenty zawierają ich mniejsze ilości i, co najważniejsze, więcej atomów boru w swojej strukturze krystalicznej, co nadaje im ten zniewalający odcień.

Okavango Blue Diamond jest centralnym punktem prezentacji o różnorodności naturalnych diamentów znalezionych w Botswanie: od bardziej powszechnych diamentów przemysłowych – używanych w budownictwie, produkcji i innych sektorach – po diamenty o jakości klejnotów. Prezentując ponad 1000 surowych diamentów naturalnych, wystawa pokazuje ich różne cechy, w tym rozmiar, kształt, jakość i kolor, a także unikalny sposób, w jaki Botswana prowadzi swój przemysł diamentowy.

Na przestrzeni dziejów klejnoty były czasami wykorzystywane do podsycania konfliktów i wyzysku. Ale w Botswanie historia była inna. Pierwsza z czterech dużych kopalni diamentów powstała wkrótce po uzyskaniu przez kraj niepodległości (w 1966 roku), a nowo utworzony rząd zawarł umowy z przywódcami plemiennymi, aby diamenty stały się zasobem narodowym.

– Nasze zasoby naturalnych diamentów są zarządzane w sposób odpowiedzialny; taki, który stawia mieszkańców Botswany na pierwszym miejscu — mówi dyrektor zarządzająca Okavango Diamond Company, Mmetla Masire. – Istnieje w nas silne poczucie lokalnej dumy, bo wiemy, że diamenty poprawiają jakość życia w Botswanie, a zyski są bezpośrednio reinwestowane w edukację, infrastrukturę i zdrowie publiczne. Cieszymy się, że możemy podzielić się ze światem historią przemysłu diamentowego w Botswanie. Okavango Blue to nie tylko zwykły, liczący 3 miliardy lat, wypolerowany pierwiastek węglowy, ale raczej fizyczne ucieleśnienie upływającego czasu, fragment wieczności. Nasze diamenty opowiadają bogatą historię rozwoju Botswany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze artykuły autora