niedziela, 14 kwietnia, 2024

„Okruchy antyku – importy rzymskie na ziemiach polskich”.

Zapraszamy

Muzeum Zamkowe w Sandomierzu zaprasza na wernisaż najnowszej wystawy archeologicznej „Okruchy antyku – importy rzymskie na ziemiach polskich”.

Podczas wernisażu odbędzie się wykład „Jak to z importami rzymskimi było” prof. Andrzeja Kokowskiego – archeologa związanego z Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Specjalizuje się w archeologii Polski i powszechnej okresu przedrzymskiego i okresu rzymskiego. Jest on autorem lub współautorem kilkuset publikacji, organizował ponad 50 kongresów międzynarodowych i uznany popularyzator nauki (w dowód uznania w tej dziedzinie w 2008 otrzymał złotą łopatę).

Czwartek, 8 lutego o godz. 17.00

WSTĘP WOLNY!

Zapraszamy!

Wystawa „Okruchy antyku – importy rzymskie na ziemiach polskich” ukazuje wykorzystanie importów z terenu największego imperium ówczesnego świata jakim było Cesarstwo Rzymskie. Dzięki relacjom rzymskich historyków jak Tacyt, Pliniusz czy Klaudiusz Ptolemeusz uzyskujemy obraz terenów oczami Rzymu. Importy rzymskie odnaleziona na ziemiach polskich są dowodem na zainteresowanie antycznych.

Na wystawie prezentujemy ponad 1000 obiektów odnalezionych na terenach polskich, wypożyczonych z 7 różnych placówek a także ze zbiorów własnych. Między innymi elementy z grobu książęcego w Giebułtowie, brązowy posążek Dionizosa odkryty w okolicy Sieradza, terra sigillatę z Krajanki, zawieszki fallusowe z Wielkopolski, brązowy dzban z Węglowic i wiele więcej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Rijksmuseum w Amsterdamie

Kolejny świetnie wydany album pod naszym patronatem! Cieszymy się i polecamy! ...

Wiosna Jazzowa Zakopane 2024

PROLOGAMI MUZYCZNYMI W KLUBOKAWIARNI STACJI KULTURA W ZAKOPANEM ZAPRASZAMY NA J...

Prolog United Europe Jazz Festiwal ...

Miasto Zakopane oraz Zakopiańskie Centrum Kultury serdecznie zapraszają do Klub...

ŁEMKOWSKO – POGÓRZAŃSKI JARMARK ...

Muzeum - Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach - oddział Zagroda Maziarska ...

Jarmark Wielkanocny w podpoznańskim Mu...

Wraz z nadejściem wiosny Muzeum Narodowe Rolnictwa zaprasza do Szreniawy (gmina...