W piątek, 8 marca w Muzeum Grodu Santok o godz. 14:00 odbędzie się otwarcie nowej wystawy czasowej pn. Okruchy z Grodu. Zaprezentowany zostanie zbiór 17 monet i fragmentów monet pozyskanych z terenu wczesnośredniowiecznego grodziska w Santoku.
Prezentowane monety, będące zaledwie pojedynczymi znaleziskami, są żywym dowodem najstarszych transakcji pieniężnych odbywających się na terenie piastowskiego grodu, którego czytelne pozostałości zachowały się w widłach Warty i Noteci. To tutaj krzyżowały się liczne szlaki handlowe, zarówno wodne jak i lądowe, poświadczone już tylko okruchami dawnej świetności tego miejsca.
W trakcie wielokrotnie prowadzonych badań archeologicznych, których historia sięga już blisko stu lat, pozyskano monety pozwalające odtworzyć obieg pieniężny w X i XI w. na obszarze późniejszej kasztelanii santockiej. Ówczesny pieniądz, jeszcze kruszcowy, prezentują arabskie dirhemy, saskie i polskie denary krzyżowe oraz pojedyncze denary zachodnioeuropejskie.
Najciekawszymi monetami na wystawie będą trzy bardzo rzadkie zachodniosłowiańskie, a zapewne pomorskie, denary datowane na XI w., będące naśladownictwem denarów krzyżowych.
Dzięki pracy wielu osób udało się ten istotny dla dziejów grodu zbiór monet opisać. A na wystawie będzie można zobaczyć, jak wyglądały monety na tysiąc lat przed wprowadzeniem do obiegu pierwszej polskiej złotówki. Dodatkową atrakcją są graficzne rekonstrukcje okruchów z grodu.
Ekspozycja będzie czynna do 12 maja 2024 roku.
Muzeum Lubuskie im. Jana Dekerta w Gorzowie Wielkopolskim