poniedziałek, 27 maja, 2024

Okruchy z Grodu

W piątek, 8 marca w Muzeum Grodu Santok o godz. 14:00 odbędzie się otwarcie nowej wystawy czasowej pn. Okruchy z Grodu. Zaprezentowany zostanie  zbiór 17 monet i fragmentów monet pozyskanych z terenu wczesnośredniowiecznego grodziska w Santoku.

Prezentowane monety, będące zaledwie pojedynczymi znaleziskami, są żywym dowodem najstarszych transakcji pieniężnych odbywających się na terenie piastowskiego grodu, którego czytelne pozostałości zachowały się w widłach Warty i Noteci. To tutaj krzyżowały się liczne szlaki handlowe, zarówno wodne jak i lądowe, poświadczone już tylko okruchami dawnej świetności tego miejsca.

W trakcie wielokrotnie prowadzonych badań archeologicznych, których historia sięga już blisko stu lat, pozyskano monety pozwalające odtworzyć obieg pieniężny w X i XI w. na obszarze późniejszej kasztelanii santockiej. Ówczesny pieniądz, jeszcze kruszcowy,  prezentują arabskie dirhemy, saskie i polskie denary krzyżowe oraz pojedyncze denary zachodnioeuropejskie.

Najciekawszymi monetami na wystawie będą trzy bardzo rzadkie zachodniosłowiańskie, a zapewne pomorskie, denary datowane na XI w., będące naśladownictwem denarów krzyżowych.

Dzięki pracy wielu osób udało się ten istotny dla dziejów grodu zbiór monet opisać. A na wystawie będzie można zobaczyć, jak wyglądały monety na tysiąc lat przed wprowadzeniem do obiegu pierwszej polskiej złotówki. Dodatkową atrakcją są graficzne rekonstrukcje okruchów z grodu.

Ekspozycja będzie czynna do 12 maja 2024 roku. 

Muzeum Lubuskie im. Jana Dekerta w Gorzowie Wielkopolskim

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...

Spotkanie

Bassanti postanawia popełnić samobójstwo. Nie byłoby w tym nic dziwnego, g...

Van Eyck. Zbliżenia

W tej fascynującej książce przyglądamy się z bliska dziełom jednego z ...

Festyn Zielonoświątkowy

Zapraszamy na Festyn Zielonoświątkowy, który odbędzie się 19.05.2024 r. w godzi...

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i życiu. ...