piątek, 22 listopada, 2024

Opowieści z Polskiej 1 – lekcje online prosto z muzeum

Czym jest muzeum, jakie spełnia funkcje i jak można spędzać w nim czas? Jak wygląda emigracja w popkulturze? Dlaczego ludzie decydują się na przeprowadzkę do innego kraju, czasami nawet bardzo daleko od domu rodzinnego? Między innymi takie tematy poruszą edukatorzy Muzeum Emigracji na e-lekcjach. W zajęciach mogą wziąć udział dzieci i młodzież razem z nauczycielami.

Muzeum Emigracji zaprasza dzieci i młodzież na wirtualne spotkania z edukatorami. Z zajęć można korzystać zarówno w ramach lekcji online, jak i podczas zajęć w szkole. Wystarczy mieć jeden komputer dla całej klasy. Wirtualne spotkania można dostosować do konkretnych potrzeb odbiorców – trzeba tylko wcześniej wysłać takie informacje mailem do muzeum.

Muzeum Emigracji organizuje e-lekcje dla szkół od wtorku do piątku, w godzinach 10:00-15:00. W celu rezerwacji terminu, należy wypełnić i przesłać formularz zgłoszeniowy według wzoru, który można pobrać tutaj.

Formularz zgłoszeniowy może być złożony w formie elektronicznej (z kwalifikowanym podpisem elektronicznym) lub pisemnej. Skan lub wyraźne zdjęcie trzeba wysłać na adres: warsztaty@muzeumemigracji.pl i to nie później niż 7 dni przed planowanym terminem zajęć. Informacje te pomogą organizatorom zaproponować scenariusz lekcji oraz przygotować materiały edukacyjne.

Koszt e-lekcji to 75 zł/45 min. Opłatę należy uregulować po spotkaniu na podstawie faktury VAT, w terminie 14 dni od jej wystawienia i nie później niż 7 dni od jej doręczenia.

O czym warto wiedzieć? Kwestie techniczne

Przed rezerwacją zajęć nauczyciele powinni upewnić się się, że mają dobre połączenie z internetem, głośniki i komputer z kamerą. E-lekcje odbywają się na platformie Zoom – po rezerwacji szkoła otrzyma link do spotkania, który następnie przekaże uczniom.

Zajęcia trwają 45 minut. Nauczyciele powinni połączyć się z platformą Zoom 5 minut przed rozpoczęciem e-lekcji, aby uzgodnić kwestie techniczne. W przypadku spóźnienia – edukator może ją odwołać lub skrócić.

Nauczyciel ma obowiązek przebywać z grupą przez cały czas trwania zajęć.

Tematy do wyboru

Klasy I-III

Witaj w muzeum! 

Podczas tego spotkania pracownik Muzeum Emigracji opowie o muzeum i jego tajemnicach. Warsztaty mają na celu zapoznanie dzieci z instytucją kultury. W czasie spotkania dzieci dowiedzą się, czym jest muzeum, jakie spełnia funkcje oraz jak można spędzać w nim czas.

Opowieści z Polskiej 1

W czasie warsztatów uczestnicy zapoznają się z emigracyjną historią z przełomu XIX i XX wieku. Na podstawie losów rodziny państwa Warner dzieci nauczą się, czym jest emigracja oraz z jakich powodów ludzie decydują się na przeprowadzkę. 

Klasy IV-VI

Emigracja – trudne słowo?

Uczestnicy podczas zajęć nauczą się rozróżniać podstawowe pojęcia związane ze zmianą miejsca zamieszkania. Dowiedzą się, czym różni się emigracja od imigracji, kim jest uchodźca i jak nazywamy osobę migrującą w obrębie kraju.

Podczas zajęć będą wykorzystane następujące narzędzia online: YouTube oraz Jamboard.

Klasy VII-VIII oraz klasy szkół ponadpodstawowych

Pop-emigracja, czyli o emigracji w popkulturze 

Na przykładach ze świata popkultury edukatorzy opowiedzą o dwóch największych, historycznych okresach polskiej emigracji i jej przedstawicielach. Do wyboru będzie: Wielka Emigracja lub emigracja do USA z początku XX wieku.

Podczas zajęć wykorzystane będą miedzy innymi narzędzia: Mentimeter, filmy na TikToku, zbiory Muzeum Emigracji oraz elementy wystawy stałej.

Regulamin zajęć z edukatorami jest dostępny na stronie Muzeum Emigracji.

Pełną ofertę edukacyjną ME znajdziemy tutaj.

ŹródłoUM Gdynia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełz...

VIII Forum Regionalne Między Małopolską a Górnym Śląskiem pt. „Po nitce do kłęb...

Barwy holi

W starożytnej Mithili – krainie położonej u podnóży Himalajów, poprzecinanej rz...

Pierwsze z cyklu spotkań – prele...

To wydarzenie w Międzyzdrojach otwiera serię spotkań-prelekcji poświęconych szt...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...