sobota, 20 kwietnia, 2024

Pamięć i odpowiedzialność

Tegoroczne obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Zagłady (Yom HaShoah) organizowane w Miejscu Pamięci Auschwitz musiały odbyć się w formie wirtualnej.

Zwykle w Yom HaShoah na terenie Miejsca Pamięci organizowany jest Marsz Żywych, podczas którego tysiące młodych Żydów z całego świata, a także grupy polskiej młodzieży maszerują spod bramy z napisem „Arbeit macht frei” z Auschwitz I w pobliże ruin komór gazowych i krematoriów byłego obozu Auschwitz II-Birkenau. Ze względu na trwającą pandemię już po raz drugi marsz miał formę wirtualną.

8 kwietnia dyrektor Miejsca Pamięci Auschwitz dr Piotr M. A. Cywiński złożył znicz na końcu rampy kolejowej znajdującej się na terenie Auschwitz II-Birkenau. Upamiętnił w ten sposób wszystkie ofiary niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady oraz wielu innych miejsce zbrodni.

Nie możemy osadzać pamięci o Szoa wyłącznie w przeszłości. Pamięć ta musi stać się kluczem do naszej refleksji o świecie współczesnym oraz o przyszłości. To właśnie pamięć powinna stać się źródłem naszej moralnej odpowiedzialności za świat, w którym żyjemy. Jeśli naprawdę chcemy zostać częścią Tikkun Olam, odpowiedzi powinniśmy szukać właśnie w pamięci

mówił podczas ceremonii.

Tegoroczny wirtualny Marsz Żywych został zadedykowany wszystkim walczącym z pandemią koronawirusa.

„W czasie, gdy Covid-19 nadal dręczy świat, Marsz Żywych wspomina odwagę i wytwałość społeczności medyków, która w czasie Holokaustu była niezwykłym promieniem światła. W tym roku oddajemy hołd bezgranicznemu i bezinteresownemu zaangażowaniu specjalistów, którzy stawiają czoła dzisiejszemu kryzysowi zdrowotnemu na świecie” – napisali organizatorzy.

Zwykle podczas Marszu Żywych w wielu miejscach na terenie byłego obozu uczestnicy zostawili drewniane tabliczki z nazwiskami pomordowanych, symbolizujące żydowskie nagrobki – macewy. W tym roku symboliczne tabliczki można było pozostawić na specjalnej stronie internetowej. 

Na stronie internetowej lekcja.auschwitz.org znaleźć można m.in. specjalny cykl lekcji „Zagłada  Europejskich Żydów: Holokaust”, który w siedmiu rozdziałach objaśnia najważniejsze aspekty historii ludobójstwa dokonanego na europejskich Żydach podczas II wojny światowej. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Miecze japońskie to nie tylko broń, al...

Miecze Japońskie. Z kolekcji gen. Sławomira Petelickiego i Polskiej Sekcji Miec...

Festyn Zielonoświątkowy – 19.05....

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie zaprasza n...

Rijksmuseum w Amsterdamie

Kolejny świetnie wydany album pod naszym patronatem! Cieszymy się i polecamy! ...

Wiosna Jazzowa Zakopane 2024

PROLOGAMI MUZYCZNYMI W KLUBOKAWIARNI STACJI KULTURA W ZAKOPANEM ZAPRASZAMY NA J...

Prolog United Europe Jazz Festiwal ...

Miasto Zakopane oraz Zakopiańskie Centrum Kultury serdecznie zapraszają do Klub...