sobota, 19 czerwca, 2021

Opowieści z Polskiej 1 – lekcje online prosto z muzeum

Czym jest muzeum, jakie spełnia funkcje i jak można spędzać w nim czas? Jak wygląda emigracja w popkulturze? Dlaczego ludzie decydują się na przeprowadzkę do innego kraju, czasami nawet bardzo daleko od domu rodzinnego? Między innymi takie tematy poruszą edukatorzy Muzeum Emigracji na e-lekcjach. W zajęciach mogą wziąć udział dzieci i młodzież razem z nauczycielami.

Muzeum Emigracji zaprasza dzieci i młodzież na wirtualne spotkania z edukatorami. Z zajęć można korzystać zarówno w ramach lekcji online, jak i podczas zajęć w szkole. Wystarczy mieć jeden komputer dla całej klasy. Wirtualne spotkania można dostosować do konkretnych potrzeb odbiorców – trzeba tylko wcześniej wysłać takie informacje mailem do muzeum.

Muzeum Emigracji organizuje e-lekcje dla szkół od wtorku do piątku, w godzinach 10:00-15:00. W celu rezerwacji terminu, należy wypełnić i przesłać formularz zgłoszeniowy według wzoru, który można pobrać tutaj.

Formularz zgłoszeniowy może być złożony w formie elektronicznej (z kwalifikowanym podpisem elektronicznym) lub pisemnej. Skan lub wyraźne zdjęcie trzeba wysłać na adres: warsztaty@muzeumemigracji.pl i to nie później niż 7 dni przed planowanym terminem zajęć. Informacje te pomogą organizatorom zaproponować scenariusz lekcji oraz przygotować materiały edukacyjne.

Koszt e-lekcji to 75 zł/45 min. Opłatę należy uregulować po spotkaniu na podstawie faktury VAT, w terminie 14 dni od jej wystawienia i nie później niż 7 dni od jej doręczenia.

O czym warto wiedzieć? Kwestie techniczne

Przed rezerwacją zajęć nauczyciele powinni upewnić się się, że mają dobre połączenie z internetem, głośniki i komputer z kamerą. E-lekcje odbywają się na platformie Zoom – po rezerwacji szkoła otrzyma link do spotkania, który następnie przekaże uczniom.

Zajęcia trwają 45 minut. Nauczyciele powinni połączyć się z platformą Zoom 5 minut przed rozpoczęciem e-lekcji, aby uzgodnić kwestie techniczne. W przypadku spóźnienia – edukator może ją odwołać lub skrócić.

Nauczyciel ma obowiązek przebywać z grupą przez cały czas trwania zajęć.

Tematy do wyboru

Klasy I-III

Witaj w muzeum! 

Podczas tego spotkania pracownik Muzeum Emigracji opowie o muzeum i jego tajemnicach. Warsztaty mają na celu zapoznanie dzieci z instytucją kultury. W czasie spotkania dzieci dowiedzą się, czym jest muzeum, jakie spełnia funkcje oraz jak można spędzać w nim czas.

Opowieści z Polskiej 1

W czasie warsztatów uczestnicy zapoznają się z emigracyjną historią z przełomu XIX i XX wieku. Na podstawie losów rodziny państwa Warner dzieci nauczą się, czym jest emigracja oraz z jakich powodów ludzie decydują się na przeprowadzkę. 

Klasy IV-VI

Emigracja – trudne słowo?

Uczestnicy podczas zajęć nauczą się rozróżniać podstawowe pojęcia związane ze zmianą miejsca zamieszkania. Dowiedzą się, czym różni się emigracja od imigracji, kim jest uchodźca i jak nazywamy osobę migrującą w obrębie kraju.

Podczas zajęć będą wykorzystane następujące narzędzia online: YouTube oraz Jamboard.

Klasy VII-VIII oraz klasy szkół ponadpodstawowych

Pop-emigracja, czyli o emigracji w popkulturze 

Na przykładach ze świata popkultury edukatorzy opowiedzą o dwóch największych, historycznych okresach polskiej emigracji i jej przedstawicielach. Do wyboru będzie: Wielka Emigracja lub emigracja do USA z początku XX wieku.

Podczas zajęć wykorzystane będą miedzy innymi narzędzia: Mentimeter, filmy na TikToku, zbiory Muzeum Emigracji oraz elementy wystawy stałej.

Regulamin zajęć z edukatorami jest dostępny na stronie Muzeum Emigracji.

Pełną ofertę edukacyjną ME znajdziemy tutaj.

ŹródłoUM Gdynia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze artykuły autora