Muzeum Łazienki Warszawskie zaprasza na oprowadzanie kuratorskie po wystawie czasowej „Virtuti Militari”. Ekspozycja poświęcona jest najwyższemu i najstarszemu polskiemu odznaczeniu bojowemu.
Podczas oprowadzania poznamy historię Virtuti Militari, uznawanego za jedno z najbardziej prestiżowych i cennych odznaczeń bojowych na świecie. W czerwcu 2022 r. przypadała 230. rocznica wprowadzenia Orderu Wojskowego, znanego dziś jako Order Wojenny Virtuti Militari. Jest to trzeci polski order, a drugi ustanowiony przez króla Stanisława Augusta, który był również jego pomysłodawcą. Odznaczenie stanowiło nagrodę za zwycięstwo w bitwie pod Zieleńcami, stoczonej 18 czerwca 1792 r. w wojnie polsko-rosyjskiej, prowadzonej w obronie Konstytucji 3 maja.
Virtuti Militari nierozerwalnie łączy się z niepodległościowymi dążeniami Polaków – od końca XVIII w. poprzez rozbiory, Księstwo Warszawskie, Królestwo Polskie, powstania narodowowyzwoleńcze aż do czasów II i III Rzeczypospolitej. Do dziś uznawane jest za jedno z najbardziej prestiżowych i cennych odznaczeń bojowych na świecie. W 230-letniej historii Virtuti Militari uhonorowano ponad 26 tys. osób.
Na wystawie prezentowane są ordery z XIX i XX w., przyznane za szczególne zasługi na polu bitwy, oraz pamiątki związane z ich kawalerami, w tym dokumenty i fotografie. Oprowadzanie kuratorskie odbędzie się 17 i 24 lutego 2023 r. o godz. 15.00. Czas trwania: 30-45 minut. Start: Pałac Myślewicki. Wstęp wolny. Prowadzenie: Paweł Mełgieś, kurator wystawy i opiekun zbiorów falerystycznych w Muzeum Łazienki Królewskie.