niedziela, 27 kwietnia, 2025

Ossolineum wzbogaciło zbiory o dokumenty życia codziennego wrocławskich osiedli

Ossolineum wzbogaciło zbiory o dokumenty życia codziennego wrocławskich osiedli przekazane przez Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego

Biuletyny, plakaty, pocztówki, gazety okolicznościowe oraz materiały pokonferencyjne – to tylko część zbioru, który Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego przekazało dziś Zakładowi Narodowemu im. Ossolińskich. Dokumenty tworzone przez mieszkańców i mieszkanki Wrocławia zasilą Dział Dokumentacji Życia Społecznego, by zachować i upowszechniać historię samorządności i aktywności społecznej naszego miasta.

Dział Dokumentacji Życia Społecznego, który działa w strukturze Ossolineum, od lat gromadzi materiały pozornie ulotne, takie jak afisze, ulotki czy plakaty, które z czasem stają się cennym źródłem wiedzy o przeszłości.

— Miasto Wrocław od lat wspiera Zakład Narodowy im. Ossolińskich na różne sposoby. To dzięki miastu w naszych zbiorach pozostał rękopis „Pana Tadeusza”, miasto przekazało też nieruchomość w której działa Muzeum Pana Tadeusza— mówi dr Łukasz Kamiński, dyrektor Zakładu Narodowego im. Ossolińskich. —  Współpraca ta ma jednak także mniej spektakularny, ale równie ważny wymiar. Od kilkunastu lat dzięki wsparciu władz naszego miasta działa w Dziale Dokumentów Życia Społecznego Narodowej Biblioteki Ossolineum Gabinet Kultury Współczesnej Wrocławia, na bieżąco gromadzący dokumentację wrocławskich instytucji kultury.

Dziś do zbiorów Ossolineum trafiły materiały  Biura Współpracy z Osiedlami Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego.

—To niezwykle ważna dokumentacja życia naszego miasta. Jestem przekonany, że wzbudzi ona zainteresowania zarówno badaczy, jak i stanie się w przyszłości podstawą do zorganizowania ciekawej wystawy—dodaje dr Łukasz Kamiński.

Wśród przekazanych materiałów znajdują się m.in. seria pocztówek i plakatów „Pozdrowienia z…”, biuletyny informacyjne, a także broszura, która powstała jako dokumentacja wystawy przygotowanej w roku jubileuszowym.

— Cieszymy się, że te materiały trafiają właśnie do Ossolineum — mówi Dorota Feliks, dyrektorka Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego. — Od 2016 roku współpracujemy z samorządami osiedlowymi, a przekazane dziś dokumenty to efekt wspólnych działań z ostatnich lat. Chcemy, aby zostały zaopiekowane przez instytucję, która specjalizuje się w przechowywaniu takich śladów codzienności i umożliwia dostęp do nich kolejnym pokoleniom badaczy i badaczek.

W 2021 roku powstała specjalna wystawa z okazji 30-lecia samorządności osiedlowej. Pandemia uniemożliwiła pokazanie jej szerszemu gronu odbiorców. WCRS postanowiło udokumentować ją w formie broszury.

— Wystawa, którą przygotowaliśmy z okazji 30-lecia samorządów osiedlowych, była próbą zebrania i uporządkowania informacji o ich początkach. Choć z powodu pandemii nie zobaczyło jej wiele osób, WCRS zdecydował się utrwalić ją w formie drukowanej broszury — wyjaśnia Magdalena Wdowiak-Urbańczyk, dyrektorka Departamentu Spraw Społecznych. — To właśnie te papierowe wersje, mimo że dziś korzystamy głównie z cyfrowych źródeł, przetrwają próbę czasu i mogą stanowić punkt odniesienia dla przyszłych pokoleń.

Samorządność osiedlowa, która liczy już niemal 35 lat, jest częścią najnowszej historii Wrocławia. Przekazane materiały graficzne i opisowe znajdą w Ossolineum swoje miejsce i będą mogły służyć kolejnym wystawom, opracowaniom i badaniom naukowym.

Piotr Krejner

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Optymalizacja zarządzania zbiorami muz...

Muzea na całym świecie stawiają czoła rosnącym wyzwaniom związanym z efektywnym...

Zdarzenia muzealne – Maj 2025

Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w zdarzeniach muzealnych odbywających się...

Wernisaż wystawy czasowej — „Mag...

Zapraszamy na rodzinną wystawę do Galerii Śluza!

Leonardo. Zbliżenia

Leonardo da Vinci to najbardziej znany artysta w historii. Ten wszechstronnie u...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...