czwartek, 18 kwietnia, 2024

Ostatni komendant – film o generale Leopoldzie Okulickim zwieńczeniem serii „Głosy AK”

Leopold Okulicki jest bohaterem ostatniego filmu z serii „Głosy AK”, realizowanej przez Fundację na rzecz Wielkich Historii we współpracy z Fundacją PGE. Projekt, składający się z czterech filmów, miał na celu przybliżyć młodym ludziom przywódców Polskiego Państwa Podziemnego.

– 78 lat temu – 19 stycznia 1945 roku – generał Leopold Okulicki, ostatni dowódca Armii Krajowej, zadecydował o jej rozwiązaniu. Nie nakazywał jednak do zaprzestania walki o wolną Polskę, a jedynie zmianę sposobu prowadzenia działań. W konspiracji, zgodnie z ostatnim rozkazem generała, nadal przeciwstawiano się wrogom Polski. Ostatni film z serii „Głosy AK” pokazuje kolejną sylwetkę bohatera narodowego, który  może być wzorem dla współczesnego pokolenia – zapowiada Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

W ostatniej animacji poświęconej generałowi Leopoldowi Okulickiemu, o jego historii opowiada porucznik Janina Pronaszko-Konopacka, łączniczka, od samego początku okupacji zaangażowana w działania konspiracyjne. To ona po upadku powstania warszawskiego wyniosła ze stolicy rozkaz, ukryty w pudełku od zapałek, o powołaniu Okulickiego na Głównego Komendanta Armii Krajowej. Pełniła funkcję jego sekretarki i służyła mu aż do śmierci. Wspomnienia Konopackiej zostały zarejestrowane i po raz pierwszy wyemitowane w latach 60. na antenie Radia Wolna Europa.

Generał Okulicki, po wydaniu rozkazu o rozwiązaniu Armii Krajowej, który brzmiał: „Żołnierze Armii Krajowej! Daję Wam ostatni rozkaz. Dalszą swą pracę i działalność prowadźcie w duchu odzyskania pełnej niepodległości Państwa i ochrony ludności polskiej przed zagładą”, w marcu 1945 roku wpadł w ręce NKWD. W pokazowym procesie przywódców Polskiego Państwa Podziemnego, tzw. procesie szesnastu, został skazany na dziesięć lat więzienia, gdzie umarł w niejasnych okolicznościach, najprawdopodobniej w Wigilię 1946 roku.

Seria „Głosy AK” została zainaugurowana 14 lutego 2022 roku, w 80. rocznicę utworzenia Armii Krajowej, filmem poświęconym postaci generała Tadeusza „Bora” Komorowskiego, Komendanta Głównego Armii Krajowej w latach 1943–1944. Bohaterami pozostałych odcinków są generał Michał Tokarzewski-Karaszewicz, dowódca Służby Zwycięstwu Polski, pierwszej organizacji konspiracyjnej w okupowanej Polsce, oraz generał Stefan „Grot” Rowecki, komendant główny Związku Walki Zbrojnej, a później dowódca Armii Krajowej.

– Nagrania źródłowe wykorzystane w filmach, jak również rozkaz z 19 stycznia 1945 roku redagowany przez generała Okulickiego znajdują się w zbiorach Wirtualnego Muzeum Polskiego Państwa Podziemnego, rozwijanego przez Fundację na rzecz Wielkich Historii z mecenatem Fundacji PGE i wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego – mówi Maciej Piwowarczuk, prezes zarządu Fundacji na rzecz Wielkich Historii.

Wszystkie filmy z serii „Głosy AK” można obejrzeć na kanałach społecznościowych Fundacji PGE oraz Fundacji na rzecz Wielkich Historii, są również emitowane na antenie TVP Historia.

link do filmu, YouTube

ŹródłoGrupa PGE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Festyn Zielonoświątkowy – 19.05....

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie zaprasza n...

Rijksmuseum w Amsterdamie

Kolejny świetnie wydany album pod naszym patronatem! Cieszymy się i polecamy! ...

Wiosna Jazzowa Zakopane 2024

PROLOGAMI MUZYCZNYMI W KLUBOKAWIARNI STACJI KULTURA W ZAKOPANEM ZAPRASZAMY NA J...

Prolog United Europe Jazz Festiwal ...

Miasto Zakopane oraz Zakopiańskie Centrum Kultury serdecznie zapraszają do Klub...

ŁEMKOWSKO – POGÓRZAŃSKI JARMARK ...

Muzeum - Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach - oddział Zagroda Maziarska ...