środa, 7 grudnia, 2022

Ostatnie dni z Witkacym w MNW

To już ostatnie dni trwania wystawy „Witkacy. Sejsmograf epoki przyspieszenia” w Muzeum Narodowym w Warszawie. Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających do 9 października br. Witkacego żegnamy performansem Ramony Nagabczyńskiej, komiksem autorstwa Poli Dwurnik, a także zaproszeniem do przerabiania zdjęć za pomocą filtra na
Instagramie.

„Błogo” na zakończenie

W sobotę 8 października w Muzeum wystąpi Ramona Nagabczyńska w spektaklu „Błogo”. Performans odnosi obecne na wystawie filozoficzne rozważania o cielesności do stanu ciąży jako wzmożonego „samoczucia się od wewnątrz”. Artystka dostrzega, że bycie w ciąży przekracza jednostkowość doświadczenia i podważa wszelkie formy podmiotowości zakorzenione w naszej kulturze.

Zaplanowano dwa spektakle – o godz. 19.00 oraz 20.30.

Charakterystyczna kreska Witkacego

Styl Witkacego jest charakterystyczny i rozpoznawalny. Muzeum zaproponowało jego twórcze przetworzenie. Z okazji finisażu wystawy w księgarni na 1. piętrze Muzeum pojawił się komiks „Jedyne wyjście”, narysowany przez Polę Dwurnik według scenariusza Wojciecha Sztaby. To próba wizualnego zinterpretowania ostatniej, niedokończonej powieści Witkacego o tym samym tytule. Do malarskiej i portretowej stylistyki Witkacego nawiązuje również przygotowany przez MNW filtr na Instagramie. Dzięki niemu każdy może przerobić swoje zdjęcie na obraz Witkacego.

Rozmowy i wspólne spacery po wystawie

W najbliższy czwartek o godz. 18.00 w Kinie MUZ odbędzie się wykład poświęcony twórczości Witkacego. Kuratorka wystawy Zofia Machnicka osadzi prace artysty w kontekście jednego z najbardziej aktualnych zagadnień współczesnej humanistyki – problemu cielesności. W ostatnią niedzielę o godz. 11.00 i 13.00 zapraszamy z kolei na oprowadzania po ekspozycji.

Wystawa „Witkacy. Sejsmograf epoki przyspieszenia” w MNW już tylko do 9 października.

Wydłużone godziny otwarcia wystawy „Witkacy. Sejsmograf epoki przyspieszenia” w ostatnim tygodniu jej trwania:

  • piątek: 10.00–22.00
  • sobota: 10.00–18.00
  • niedziela: 10.00–22.00

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze artykuły autora