wtorek, 24 grudnia, 2024

Otwarcie Biblioteki Stogi – nowoczesnego centrum kulturalno-społecznego

Ponad 12 tysięcy książek, sala warsztatowa, kawiarnia, studio nagrań i gabinety terapeutyczne – to wszystko będzie można znaleźć w Bibliotece Stogi przy ulicy Szpaki. Nowa placówka Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku po raz pierwszy zostanie otwarta dla odwiedzających w czwartek, 31 października, o godzinie 9.00.

Biblioteka Stogi będzie miejscem łączącym cechy nowoczesnej wypożyczalni książek z szeroką ofertą kulturalną i społeczną. Bogaty księgozbiór przeznaczony dla dzieci, młodzieży i dorosłych liczyć będzie ponad 12 tys. książek. Zgodnie z zapowiedzią, będzie on stale powiększany o nowości wydawnicze.

Biblioteka wielu aktywności

Biblioteka na Stogach będzie także miejscem wielu aktywności kulturalnych. Będą odbywać się tam różnorodne wydarzenia takie jak, na przykład, spotkania autorskie. W bibliotece znajdzie się także kawiarnia literacka, która będzie miejscem pracy i aktywizacji zawodowej dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. W ofercie dostępna więc będzie nie tylko kawa czy herbata, ale również wartościowe spotkania z drugim człowiekiem i okazja do poznania inspirujących historii. Przestrzeń prowadzona będzie przez Stowarzyszenie Świat Wrażliwy.

W siedzibie znajdzie się także sala warsztatowa – miejsce do organizacji różnorodnych zajęć, twórczych warsztatów plastycznych oraz Dyskusyjnego Klubu Książki. Nowością w dzielnicy będzie też nowoczesne studio nagrań – otwarte dla mieszkańców, umożliwiające realizację pomysłów na podcasty, audycje i inne formy twórczości dźwiękowej, wraz z warsztatami w zakresie nagrywania i postprodukcji audio.

Również pomoc psychologiczna

W przestrzeni przy ul. Szpaki 1, znajdą się także gabinety terapeutyczne prowadzone przez Towarzystwo Profilaktyki Środowiskowej „Mrowisko”. To właśnie tam oferowane będzie wsparcie psychologiczne, terapeutyczne oraz profilaktyczne dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych.

Celem prowadzonej działalności będzie także zwiększenie dostępności do specjalistycznej pomocy oraz wyrównywanie szans edukacyjnych. Jest to odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie wśród mieszkańców i mieszkanek Gdańska na kompleksową opiekę zapobiegającą zaburzeniom psychicznym oraz zrachowaniom ryzykownym wśród dzieci i młodzieży.

Placówka będzie organizowała warsztaty, grupy wsparcia, konsultacje indywidualne oraz będzie współpracowała z rodzicami, szkołami i innymi instytucjami, aby promować zdrowy rozwój dzieci i młodzieży oraz zapewniać kompleksową pomoc w ich naturalnym środowisku. Będzie prowadzić działalność od poniedziałku do piątku.

mat. WiMBP w Gdańsku, Marcin Szeląg

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...

Jarmark Bożonarodzeniowy w podpoznańsk...

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie (gmina Kom...

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i ...

Mistrzynie. Eseje o polskich artystkac...

Mistrzynie to stworzony przez Dagmarę Budzbon-Szymańską zbiór esejów na te...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...