W imieniu dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku dr. hab. Grzegorza Berendta zapraszam do udziału w otwartym konkursie na projekt Muralu Artystycznego promującego Festiwal Kultury Utraconej. Mural swoją treścią ma nawiązywać do fenomenu kultury i sztuki międzywojennej, wielkich osiągnięć polskich artystów, również na arenie międzynarodowej. Ideą przewodnią ma być pokazanie strat, jakie polska kultura poniosła w latach 1939 – 1945 – zarówno w sferze duchowej, jak i materialnej. Mural namalowany zostanie na szczytowej ścianie budynku przy al. Grunwaldzkiej 127 w Gdańsku.
Projekt powinien odznaczać się wysoką wartością artystyczną i zawierać logo Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz logo Festiwalu Kultury Utraconej określone w załączniku nr 2 do Regulaminu. Zabrania się umieszczania treści obraźliwych, nieprawdziwych, niezgodnych z powszechnie obowiązującym prawem w Polsce oraz wiedzą historyczną, propagującym przemoc, nagannych moralnie lub naruszających powszechnie uznane dobre obyczaje.
Proponowane są dwa tematy działań artystycznych:
a) wizerunki wybitnych polskich artystów z okresu międzywojennego (1918-1939),
b) obiekty kultury i dzieła sztuki.
Uczestnikiem mogą być pełnoletnie osoby fizyczne posiadające pełną zdolność do czynności prawnych.
Prace konkursowe z dokładnie i czytelnie wypełnioną Kartą zgłoszenia należy dostarczyć listownie, kurierem lub osobiście w nieprzekraczalnym terminie do dnia 31.01.2024 r. na adres: Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, pl. Władysława Bartoszewskiego 1, 80-862 Gdańsk. Wyniki konkursu zostaną opublikowane na stronie internetowej www.muzeum1939.pl do dnia 29 lutego 2024 r. do godz. 23.59.
W Konkursie przewiduje się Nagrodę Główną w kwocie 10.000 zł brutto (słownie: dziesięć tysięcy złotych brutto). Dodatkowo przewiduje się możliwość przyznania nie więcej niż trzech wyróżnień pieniężnych w kwocie po 1.000 zł brutto (słownie: jeden tysiąc złotych brutto).
Regulamin oraz informacje o konkursie dostępne na: Konkurs na projekt muralu promującego Festiwal Kultury Utraconej | Muzeum II Wojny Światowej (muzeum1939.pl)
dr Zuzanna Szwedek-Kwiecińska