Tegoroczne obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Zagłady (Yom HaShoah) organizowane w Miejscu Pamięci Auschwitz musiały odbyć się w formie wirtualnej.
Zwykle w Yom HaShoah na terenie Miejsca Pamięci organizowany jest Marsz Żywych, podczas którego tysiące młodych Żydów z całego świata, a także grupy polskiej młodzieży maszerują spod bramy z napisem „Arbeit macht frei” z Auschwitz I w pobliże ruin komór gazowych i krematoriów byłego obozu Auschwitz II-Birkenau. Ze względu na trwającą pandemię już po raz drugi marsz miał formę wirtualną.
8 kwietnia dyrektor Miejsca Pamięci Auschwitz dr Piotr M. A. Cywiński złożył znicz na końcu rampy kolejowej znajdującej się na terenie Auschwitz II-Birkenau. Upamiętnił w ten sposób wszystkie ofiary niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady oraz wielu innych miejsce zbrodni.
mówił podczas ceremonii.
Tegoroczny wirtualny Marsz Żywych został zadedykowany wszystkim walczącym z pandemią koronawirusa.
„W czasie, gdy Covid-19 nadal dręczy świat, Marsz Żywych wspomina odwagę i wytwałość społeczności medyków, która w czasie Holokaustu była niezwykłym promieniem światła. W tym roku oddajemy hołd bezgranicznemu i bezinteresownemu zaangażowaniu specjalistów, którzy stawiają czoła dzisiejszemu kryzysowi zdrowotnemu na świecie” – napisali organizatorzy.
Zwykle podczas Marszu Żywych w wielu miejscach na terenie byłego obozu uczestnicy zostawili drewniane tabliczki z nazwiskami pomordowanych, symbolizujące żydowskie nagrobki – macewy. W tym roku symboliczne tabliczki można było pozostawić na specjalnej stronie internetowej.
Na stronie internetowej lekcja.auschwitz.org znaleźć można m.in. specjalny cykl lekcji „Zagłada Europejskich Żydów: Holokaust”, który w siedmiu rozdziałach objaśnia najważniejsze aspekty historii ludobójstwa dokonanego na europejskich Żydach podczas II wojny światowej.