Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku serdecznie zaprasza na kolejne spotkanie w cyklu wykładów jubileuszowych
Pastele Witkacego – przygotowanie do eksponowania w aspekcie konserwatorskim
16 października 2024 r. (środa) o godzinie 17:00
Biały Spichlerz, ul. Szarych Szeregów 12
Sala wernisażowa im. Barbary Zielińskiej
Często słyszymy w muzeum pytanie od zwiedzających: „dlaczego na wystawie prac Witkacego jest tak ciemno?”. Odpowiedź na nie poznać będzie można już w najbliższą środę w czasie kolejnego wykładu z okazji 100 lat muzealnictwa w Słupsku, gdyż to oczywiście nie jest przypadek.
Na co dzień na wystawie stałej „Witkacy. Obrazy – rysunki – grafiki + archiwalia” znajduje się osobne miejsce przeznaczone na prezentację zagadnień konserwatorskich, gdzie obejrzeć można np. szybę z drobinami pastelu i portret, który niegdyś znajdował się za nią. Jest też stanowisko multimedialne z ekranem, które pozwala prześledzić, jak przez lata zmieniał się kolor papieru, na którym rysował Witkacy.
Aby zapobiec negatywnym zmianom, które mogą powstać w zabytkowych obiektach, pastele, rysunki i grafiki Witkacego zostały oprawione w materiały o najwyższych standardach (szkło muzealne, tektury bezkwasowe itp.). Magazyn Witkacjanów został wyposażony w specjalnie przystosowane muzealne regały i szuflady przeznaczone nie tylko do przechowywania, ale także do transportu i ewakuacji. Ekspozycje oraz magazyny wyposażone są w nawilżacze, osuszacze powietrza oraz rejestratory pozwalające kontrolować warunki klimatyczne. Szczególną rolę w utrzymaniu dobrej kondycji obiektów na podłożu papierowym pełni światło, zatem natężenie oświetlenia ustawiono zgodnie z normami muzealnymi.
Jeśli interesują Państwa tajniki eksponowania i przechowywania pasteli, spotkanie będzie dobrym miejscem na zadawanie pytań i rozwianie wątpliwości.
Spotkanie poprowadzi Dorota Szymczak, Kierownik Działu Konserwatorskiego.
Wstęp wolny.
Serdecznie zapraszamy!
Zastępca Dyrektora ds. ekonomicznych
Główny księgowy
Mariola Wrześniak