poniedziałek, 15 kwietnia, 2024

Pekao otwiera galerię sztuki w metawersie

Bank Pekao S.A. zaprezentuje tokeny NTF z pracami Kai Renkas w Galerii PeoPay – wirtualnej przestrzeni zlokalizowanej w ESKA World, pierwszym polskim środowisku metawersowym. Oprócz nich znajdą się tam też animacje oraz gra interaktywna. Tokeny stworzy dla Pekao firma SmartVerum dysponująca międzynarodowym doświadczeniem i wiedzą ekspercką na temat tokenizacji dzieł sztuki.

Kaja Renkas to uznana artystka tworząca plakaty, okładki książek i animacje. Dla Pekao przygotowała cykl prac „Żubr na Wall Street” oraz stworzone na ich bazie animacje. W metawersie udostępni oprócz nich interaktywną grę „Forgotten Creatures” bazującą na AR (rozszerzonej rzeczywistości). Natomiast tokeny NTF to cyfrowe certyfikaty potwierdzające, że coś w cyfrowym świecie należy do konkretnego właściciela. W tym przypadku Banku Pekao S.A.

– Wychodząc od tradycyjnego plakatu, który przez 40 lat był środkiem wyrazu w reklamie Banku Pekao stworzyłam kompozycje mające swoje rozwinięcie w wirtualnej rzeczywistości. Ich stokenizowanie pozwoliło na pójście o krok dalej, w stronę świata metawerse. Jednocześnie wykorzystując nowe technologie jestem wierna swojej stylistyce – komentuje Kaja Renkas.

Wspólnie z Radiem ESKA i firmą Veles Production w pierwszym polskim środowisku metawersowym ESKA World została stworzona przestrzeń Pekao – Galeria PeoPay.

– Jako pierwsi wśród uniwersalnych instytucji finansowych na świecie stokenizowaliśmy sztukę. Nasze wejście do świata metawerse, które jest nierozerwalnie związane z NFT, to naturalna kontynuacja tego działania. To symboliczny gest wejścia do świata Web 3.0, ale zgodny z jego regułami – mówi Jarosław Fuchs, wiceprezes Banku Pekao S.A., nadzorujący Pion Bankowości Prywatnej i Produktów Inwestycyjnych.

Dodaje, że obecność Pekao w świecie ESKA World to efekt konsekwentnego podążania firmy za najnowszymi trendami, które wynikają z przyjętej przez bank strategii działania.

– Rozwój naszej współpracy z Bankiem Pekao w obszarze tokenizacji dzieł sztuki, dowodzi, że topowe instytucje finansowe w Polsce widzą ogromny potencjał w wykorzystaniu NFT – podkreśla Bartosz Bilicki, prezes SmartVerum, firmy zajmującej się tokenizacją sztuki.

Zaznacza, że tokeny dają niezliczone możliwości konsumowania sztuki bardzo różnym podmiotom: artystom, galeriom oraz kolekcjonerom i firmom definiującym się poprzez art branding.

– Od prezentacji sztuki na wystawach i wernisażach po inwestowanie – to już nie tylko przyszłość, ale jak widzimy teraźniejszość – podkreśla Bartosz Bilicki.

Wystawa prac Kai Renkas prezentowana będzie nie tylko w metawersie, ale i w siedzibie Pekao przy ul. Żwirki i Wigury w Warszawie. To już druga tokenizacja sztuki ogłoszona przez tę instytucję. Wcześniej Pekao stokenizował elementy kompozycji malarskiej Rafała Bujnowskiego i powiązał je z 440 kartami płatniczymi Unique wprowadzonymi wspólnie z Mastercard. Każda z kart na awersie ma nadrukowane zdjęcie z fragmentem obrazu „Ściana pracowni” Bujnowskiego. Więcej szczegółowych informacji na temat tego projektu dostępne jest na stronie internetowej https://www.pekao.com.pl/unique.

ŹródłoPAP MediaRoom

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Rijksmuseum w Amsterdamie

Kolejny świetnie wydany album pod naszym patronatem! Cieszymy się i polecamy! ...

Wiosna Jazzowa Zakopane 2024

PROLOGAMI MUZYCZNYMI W KLUBOKAWIARNI STACJI KULTURA W ZAKOPANEM ZAPRASZAMY NA J...

Prolog United Europe Jazz Festiwal ...

Miasto Zakopane oraz Zakopiańskie Centrum Kultury serdecznie zapraszają do Klub...

ŁEMKOWSKO – POGÓRZAŃSKI JARMARK ...

Muzeum - Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach - oddział Zagroda Maziarska ...

Jarmark Wielkanocny w podpoznańskim Mu...

Wraz z nadejściem wiosny Muzeum Narodowe Rolnictwa zaprasza do Szreniawy (gmina...