poniedziałek, 27 maja, 2024

Peleton Pamięci

W sobotę (26 sierpnia) Peleton Pamięci po raz kolejny przejedzie ulicami Białegostoku. Uczestnicy odwiedzą miejsca pamiętające czasy sowieckiej okupacji, będą wspominać ludzi, których dotknęły represje. Wydarzenie co roku organizuje Muzeum Pamięci Sybiru.  

Jutro (26 sierpnia) o godz. 17.00 Peleton Pamięci wystartuje spod Teatru Dramatycznego im. A. Węgierki i ruszy po ulicach Białegostoku śladami wojennej historii miasta. Po przebyciu około 6 km zakończy się pod Muzeum Pamięci Sybiru.

– Organizujemy Peleton Pamięci, który przypomina o pakcie Ribbentrop-Mołotow. Chcemy w ten sposób pamiętać o współczesnej historii Polski, skupić się na jej popularyzowaniu – powiedział zastępca prezydenta Przemysław Tuchliński. – Zapraszam serdecznie mieszkańców do udziału w tegorocznym peletonie o międzynarodowym charakterze.

Z białostockimi uczestnikami będą przyjaciele z Litwy, Łotwy, Estonii, Ukrainy i Mołdawii.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, można dołączyć nawet w ostatniej chwili. Zapisy nie są obowiązkowe. Organizatorzy czekają nie tylko na rowerzystów, ale także użytkowników rolek i hulajnóg. Impreza nie ma charakteru zawodów sportowych – jest spokojnym przejazdem ulicami miasta.

W Peletonie Pamięci 2022, przejeżdżając ulicami Białegostoku, uczestnicy odkrywali miejsca, które były świadkami zdarzeń, jakie nastąpiły po podpisaniu paktu Ribbentrop-Mołotow. Paktu, który zburzył porządek w Europie Środkowo-Wschodniej i poprzedził wybuch II wojny światowej. Na mocy tej umowy dwa totalitarne reżimy podzieliły między siebie terytoria innych niepodległych państw tego obszaru. Dla Polski bezpośrednią konsekwencją paktu była utrata niepodległości, a dla mieszkańców polskich Kresów – sowieckie represje, które są pokazywane na wystawie stałej Muzeum Pamięci Sybiru.

Więcej informacji znajduje się w wydarzeniu na Facebooku.

Opracowanie: Kamila Bogacewicz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...

Spotkanie

Bassanti postanawia popełnić samobójstwo. Nie byłoby w tym nic dziwnego, g...

Van Eyck. Zbliżenia

W tej fascynującej książce przyglądamy się z bliska dziełom jednego z ...

Festyn Zielonoświątkowy

Zapraszamy na Festyn Zielonoświątkowy, który odbędzie się 19.05.2024 r. w godzi...

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i życiu. ...