czwartek, 2 maja, 2024

PGE Mecenasem Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu

PGE Polska Grupa Energetyczna nawiązała współpracę z Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu, zostając jego mecenasem. W ramach współpracy, 24 listopada 2022 r. w Muzeum odbyła się debata historyczna pt. „Niemiecki obóz koncentracyjny dla polskich dzieci przy ul. Przemysłowej w Łodzi”.

W debacie udział wzięli: Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej Wojciech Dąbrowski, dyrektor Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu dr Ireneusz Piotr Maj, a także ekonomiści i współautorzy raportu o stratach wojennych w Polsce prof. dr hab. Jan Jacek Sztaudynger oraz prof. dr hab. Paweł Baranowski. Całość poprowadził red. Tadeusz Płużański, historyk i publicysta.

Celem debaty było upowszechnianie wiedzy o tragicznym losie dzieci osadzonych w obozie przy przemysłowej oraz jego filii w Dzierżąznej koło Zgierza.

– Podczas II wojny światowej  w Łodzi na ul. Przemysłowej istniał jedyny w całej Europie obóz przeznaczony dla dzieci. Miejsce to stanowi świadectwo wyjątkowego okrucieństwa, jakim cechowali się niemieccy okupanci. PGE od lat angażuje się w inicjatywy służące pielęgnacji pamięci o polskiej historii. Dlatego zostaliśmy partnerem Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu w Łodzi. Poprzez naszą współpracę chcemy przypomnieć historię polskich dzieci więzionych i zamordowanych w niemieckim obozie, a w ten sposób przywrócić im zasłużoną pamięć – mówi Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.


Podczas konferencji oficjalnie ogłoszono nawiązanie współpracy między PGE Polską Grupą Energetyczna a Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu.

– Celem naszego Muzeum jest godne upamiętnienie byłych więźniów obozu koncentracyjnego przy ul. Przemysłowej, w którym codziennością były głodowe racje żywnościowe, ciężka praca oraz przemoc. Należy zwrócić szczególną uwagę na fakt, iż więźniami tego miejsca były niewinne dzieci w wieku od 2 do 16 lat. Niemcy stworzyli dla polskich dzieci w czasie II wojny światowej miejsce, które w świadomości więźniów obozu było piekłem – podkreśla dr Ireneusz Piotr Maj, dyrektor Muzeum.

PGE Polska Grupa Energetyczna wspiera inicjatywy związane z kultywowaniem pamięci historycznej. Co roku PGE włącza się w obchody rocznicy Powstania Warszawskiego, organizując uroczystość „Energetycy w Powstaniu” w hołdzie energetykom z Elektrowni Warszawskiej na Powiślu. Od 2016 roku PGE jest także partnerem Muzeum Powstania Warszawskiego, a od lipca 2020 roku jego Partnerem Strategicznym. PGE jest patronem autorskiego programu Muzeum „Rodzinne spotkania z historią”, którego celem jest edukacja historyczna i przekazywanie świadectwa o Powstaniu Warszawskim młodym pokoleniom poprzez rodzinne zwiedzanie.

PGE realizuje także działania związane z pamięcią historyczną za pomocą Fundacji PGE. W 2021 roku została mecenasem Wirtualnego Muzeum Polskiego Państwa Podziemnego. Fundacja PGE prowadzi także projekt „Tablice pamięci”, którego celem jest przywrócenie pamięci o Tablicach Tchorka, upamiętniających miejsca egzekucji Polaków w czasie II wojny światowej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

OTWARCIE SEZONU LETNIEGO W SZYMBARSKIM...

28 kwietnia 2024 Skansen w Szymbarku Rejestracja Zapraszamy w niedziel...

ŚWIAT DZIECIĘCY W RYSUNKU I GRAFICE MA...

25 kwietnia 2024 - 23 czerwca 2024 Dwór Karwacjanów Już od czwa...

GORLICKIE ULICE – 3 MAJA

Wernisaż wystawy "Gorlickie ulice - 3 Maja" odbędzie się w piątek 26 kwietnia o...

Chłop-niewolnik? Opowieść o pańszczyźn...

28 kwietnia – 10 październik 2024 r. Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu R...

Miecze japońskie to nie tylko broń, al...

Miecze Japońskie. Z kolekcji gen. Sławomira Petelickiego i Polskiej Sekcji Miec...