sobota, 15 maja, 2021

Pobyty studyjne w Miejscu Pamięci Auschwitz – teraz w wersji online

Z pobytów studyjnych online organizowanych przez Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście polscy uczniowie będą mogli korzystać w formie zdalnej. Uczestnictwo w programie jest bezpłatne.

Pandemia zmieniła wiele obszarów naszego życia: od pracy, wypoczynku i podróży po edukację. Reagując na wyzwania, które stawiają przed nami obecne ograniczenia, postanowiliśmy dostosować nasz program pobytów studyjnych do formy online. W lutym zrealizowaliśmy pilotaż zdalnych pobytów studyjnych, w którym wzięły udział wybrane klasy szkolne z całej Polski. Te propozycje spotkały się z pozytywnym odbiorem zarówno nauczycieli, jak i uczniów 8 klasy szkoły podstawowej oraz szkół ponadpodstawowych, do których były skierowane

mówi Andrzej Kacorzyk, dyrektor Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście.

Zdalny pobyt studyjny obejmuje prezentację historycznego terenu byłego obozu w wirtualnych panoramach, uzupełnioną warsztatami podsumowującymi prowadzonymi przez zespół MCEAH.

Jak informują muzealnicy, celem zajęć jest zapoznanie uczniów z historią niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz, zachęcenie ich do dyskusji o ważnych zagadnieniach związanych z tym tematem i przygotowanie ich do bardziej pogłębionego zwiedzania Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau w przyszłości.

Przygotowane przez nas warsztaty podejmują nie tylko tematy historyczne, ale też odnoszą się do niezwykle ważnych zagadnień naszej moralnej odpowiedzialności za świat budowanej właśnie na refleksji nad tragedią

dodaje Andrzej Kacorzyk.

Uczestnictwo w projekcie jest bezpłatne, jednak liczba miejsce jest ograniczona.


Zdalne pobyty studyjne odbywają się za pośrednictwem platformy Zoom i trwają 4 jednostki lekcyjne (do 3 godzin). Dla grup, które już wcześniej miały możliwość zwiedzania Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau, możliwa jest rezerwacja jednego z siedmiu warsztatów tematycznych:

– Historia zapisana w przedmiocie
– „Jestem zdrów i czuję się dobrze” – korespondencja więźniarska
– Jednostka wobec rzeczywistości obozowej
– Propaganda w nazistowskich Niemczech 1933-1945
– Trauma – życie byłych więźniów po wojnie
– „Przetrwali, by żyć” – świat po Auschwitz
– „Nie bądźcie obojętni!” – przesłanie świadków Auschwitz

Szczegóły dotyczące poszczególnych warsztatów.

Rezerwacji zdalnych pobytów studyjnych można dokonać drogą mailową.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze artykuły autora