czwartek, 28 marca, 2024

Sybir. Moja Historia.

Muzeum Pamięci Sybiru przygotowało specjalne wydawnictwo dla młodszych odbiorców – komiks „Sybir. Moja Historia”.

Komiks historyczny w ciągu ostatnich lat w Polsce stał się jednym z najpopularniejszych gatunków literackich, a publikowane kolejne wydawnictwa obejmują szeroki zakres chronologiczny – od tematów biblijnych po wydarzenia współczesne. Autorzy komiksów niechętnie jednak podejmują trudne zagadnienia okresu II wojny światowej w ujęciu zwykłych ludzi – świadków historii.

Historia sybiraczki Danuty Pietrzak kanwą komiksu

Głównym założeniem wydanego przez Muzeum Pamięci Sybiru komiksu „Sybir. Moja historia” jest ukazanie w postaci graficznej opowieści losów wielu osób deportowanych w głąb Związku Sowieckiego w latach 1940-1941 za pomocą przedstawienia losów jednej z nich.

„Sybir. Moja Historia” jest oparty na wspomnieniach jednej z Sybiraczek – Pani Danuty Pietrzak, która w kwietniu 1940 roku jako piętnastoletnia dziewczyna wraz z matką i bratem została deportowana do Kazachstanu. Z komiksu dowiadujemy się o okolicznościach deportacji, trudach podróży i życia codziennego w Kazachstanie. Jest tu też coś więcej – uczucie, które zaczęło rodzić się między główną bohaterką a chłopakiem poznanym na… wagarach jeszcze w 1939 r.

Nad pierwszym tomem komiksu pracował zespół artystów i historyków pod przewodnictwem Pawła Piechnika – autora szkiców, plansz i scenariusza, którego kanwą stała się opowieść o życiu Pani Danuty Pietrzak. W pracy nad warstwą graficzną komiksu w zakresie m.in. kolorystyki plansz wspierali go: Lena Maćków, Kamil Mickiewicz i Katarzyna Klas. Za layout i skład odpowiadała Izabela Tomasiewicz. Całość projektu graficznego konsultował Rafał Wojtunik. Zaś o warstwę historyczną dbali pracownicy Muzeum Pamięci Sybiru: dr Piotr Popławski, dr Marcin Zwolski i Paweł Kalisz.

Na pełną opowieść przygotowaną przez Muzeum Pamięci Sybiru złożą się 2 tomy po 48 stron, z których dowiemy się o życiu w przedwojennym Białymstoku i trudach życia na kazachskim stepie.

Komiks można nabyć w sklepie internetowym Muzeum Pamięci Sybiru dostępnym pod adresem:

www.sklep-sybir.pl

81. rocznica kwietniowych deportacji 1940 roku

W nocy z 12 na 13 kwietnia 1940 roku miała miejsce druga masowa deportacja obywateli Rzeczypospolitej w głąb Związku Sowieckiego. Jej ofiarami stały przede wszystkim rodziny więźniów oraz jeńców wojennych – ofiar Zbrodni Katyńskiej.

Deportowanych rozlokowano przede wszystkim w dalekich, bezkresnych stepach Kazachstanu. Kobiety wraz z dziećmi, nieprzygotowane do pracy ponad siły, musiały przystosować się do życia w prymitywnych warunkach kazachskich gospodarstw. Ola Watowa tak opisała doświadczenie swojego pobytu w Kazachstanie: „Ile godzin trwała ta męka? Ile razy wydawało mi się, że jeśli jeszcze raz padnę, nie będę w stanie się podnieść? Szczękając zębami, chwiejąc się na nogach (…) byłam już na dnie zwątpienia”.

O dramacie deportowanych kobiet i dzieci nie możemy zapomnieć, tak jak też o Dniu Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, który przypada dzisiaj. Co roku zbieramy się przy Pomniku Katyńskim, aby oddać hołd ofiarom tej tragicznej zbrodni. W tym roku nie możemy wspólnie pokłonić się w miejscu pamięci. Możemy jednak oddać się refleksji indywidualnie, każdy osobno…

mówi prof. Wojciech Śleszyński, dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Wiosna Jazzowa Zakopane 2024

PROLOGAMI MUZYCZNYMI W KLUBOKAWIARNI STACJI KULTURA W ZAKOPANEM ZAPRASZAMY NA J...

Prolog United Europe Jazz Festiwal ...

Miasto Zakopane oraz Zakopiańskie Centrum Kultury serdecznie zapraszają do Klub...

ŁEMKOWSKO – POGÓRZAŃSKI JARMARK ...

Muzeum - Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach - oddział Zagroda Maziarska ...

Jarmark Wielkanocny w podpoznańskim Mu...

Wraz z nadejściem wiosny Muzeum Narodowe Rolnictwa zaprasza do Szreniawy (gmina...

Marzanna 17.03.2024. w Muzeum Młynarst...

Miejsce: Muzeum Młynarstwa i Wodnych Urządzeń Przemysłu Wiejskiego w Jaraczu (M...