Muzeum Ziemi Wschowskiej ma zaszczyt zaprosić na wystawę czasową zatytułowaną: „Poczta Polska w Regionie Wschowsko – Leszczyńskim”.
Otwarcie wystawy będzie miało miejsce 10 marca 2024 r., w związku z przypadającą tego dnia 160. rocznicą uruchomienia we Wschowie stacji telegraficznej. Z tej okazji wydana została również okolicznościowa pocztówka i datownik. Ekspozycja składa się w znacznej mierze z eksponatów pochodzących ze zbiorów prywatnych Sławomira Tomków z Leszna, który kolekcjonuje przedmioty związane z historią i dziedzictwem Poczty Polskiej.
Najstarszym śladem związanym z działalnością pocztową we Wschowie jest mapa szlaków z Drezna do Warszawy pochodząca z 1751 roku. Przy Wschowie umieszczono wtedy znak trąbki, czym oznaczono punkt na szlaku pocztowym. W związku z tym istnieje prawdopodobieństwo, że we Wschowie stał saski słup milowy. Natomiast kolejna wzmianka o wschowskim urzędzie pocztowym związana jest z II rozbiorem Polski, przez który Wschowa trafiła w granice państwa pruskiego. We wrześniu 1793 roku, po zajęciu miasta przez administrację cesarską, otwarto Pruski Cesarski Urząd Pocztowy.
Po II wojnie światowej, wysiedleniu ludności niemieckiej i przejęciu miasta przez polską administrację utworzono polski urząd pocztowy w miejscu pruskiego. Pierwszym naczelnikiem poczty został Antoni Moroz, a pierwszym listonoszem Stanisław Dekiert. W latach 70. zamurowano wejście do części biurowo – mieszkalnej gmachu poczty, które umiejscowione było od strony ulicy Pocztowej. Niestety taki sam los spotkał charakterystyczne narożne wejście znane z wielu pocztówek.
Emilia Liberacka