środa, 17 kwietnia, 2024

Poczta Polska w Regionie Wschowsko-Leszczyńskim

Muzeum Ziemi Wschowskiej ma zaszczyt zaprosić na wystawę czasową zatytułowaną: „Poczta Polska w Regionie Wschowsko – Leszczyńskim”.

Otwarcie wystawy będzie miało miejsce 10 marca 2024 r., w związku z przypadającą tego dnia 160. rocznicą uruchomienia we Wschowie stacji telegraficznej. Z tej okazji wydana została również okolicznościowa pocztówka i datownik. Ekspozycja składa się w znacznej mierze z eksponatów pochodzących ze zbiorów prywatnych Sławomira Tomków z Leszna, który kolekcjonuje przedmioty związane z historią i dziedzictwem Poczty Polskiej.

Najstarszym śladem związanym z działalnością pocztową we Wschowie jest mapa szlaków z Drezna do Warszawy pochodząca z 1751 roku. Przy Wschowie umieszczono wtedy znak trąbki, czym oznaczono punkt na szlaku pocztowym. W związku z tym istnieje prawdopodobieństwo, że we Wschowie stał saski słup milowy. Natomiast kolejna wzmianka o wschowskim urzędzie pocztowym związana jest z II rozbiorem Polski, przez który Wschowa trafiła w granice państwa pruskiego. We wrześniu 1793 roku, po zajęciu miasta przez administrację cesarską, otwarto Pruski Cesarski Urząd Pocztowy.

Po II wojnie światowej, wysiedleniu ludności niemieckiej i przejęciu miasta przez polską administrację utworzono polski urząd pocztowy w miejscu pruskiego. Pierwszym naczelnikiem poczty został Antoni Moroz, a pierwszym listonoszem Stanisław Dekiert. W latach 70. zamurowano wejście do części biurowo – mieszkalnej gmachu poczty, które umiejscowione było od strony ulicy Pocztowej. Niestety taki sam los spotkał charakterystyczne narożne wejście znane z wielu pocztówek.

Emilia Liberacka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Festyn Zielonoświątkowy – 19.05....

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie zaprasza n...

Rijksmuseum w Amsterdamie

Kolejny świetnie wydany album pod naszym patronatem! Cieszymy się i polecamy! ...

Wiosna Jazzowa Zakopane 2024

PROLOGAMI MUZYCZNYMI W KLUBOKAWIARNI STACJI KULTURA W ZAKOPANEM ZAPRASZAMY NA J...

Prolog United Europe Jazz Festiwal ...

Miasto Zakopane oraz Zakopiańskie Centrum Kultury serdecznie zapraszają do Klub...

ŁEMKOWSKO – POGÓRZAŃSKI JARMARK ...

Muzeum - Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach - oddział Zagroda Maziarska ...