wtorek, 16 kwietnia, 2024

Podaruj mi pamięć – akcja społeczna na spotkaniu w CMJW

Listopadowe spotkanie muzealne organizujemy tym razem wokół pamięci o zmarłych i to, jak wspiera ją akcja społeczna „Podaruj mi pamięć”, czyli jak uratować Stary Cmentarz Jeniecki.

Zapraszamy na listopadową odsłonę Łambinowickich Spotkań Muzealnych! Tym razem poświęcamy je pamięci o zmarłych. Jej ambasadorem jest nasza akcja społeczna „Podaruj mi pamięć”.

Wśród łambinowickich cmentarzy wojennych wyróżnia się wyjątkowa nekropolia jeniecka. Jej 150-letnią historię opisuje szereg publikacji naukowych i popularnonaukowych. Co wiemy jednak o indywidualnych losach spoczywających na niej ludzi?

Na większości nagrobnych krzyży wyryte zostały najważniejsze informacje o człowieku – żołnierzu i jeńcu: imię, narodowość, stopień wojskowy data urodzenia. Ot, zwykły żołnierski los. Wędrując alejkami Starego Cmentarza Jenieckiego nachodzą nas jednak refleksje: skąd konkretnie pochodził spoczywający tam Kasimir Kaczmarcyk? Czy był długo w carskiej armii, czy może został do niej powołany dopiero w związku z wybuchem wojny? Co robił wcześniej? Czy uważał się za Polaka? Czy jego bliscy poznali prawdę o śmierci i miejscu pochówku?

Na wiele pytań nie znajdziemy odpowiedzi, ale możemy zadbać o miejsce spoczynku tego oraz tysięcy innych jeńców. Przyjrzymy się tym właśnie losom i temu jak dbać o samą nekropolię. Informacje o samej akcji społecznej przedstawią jej uczestnicy. Zapraszamy!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Rijksmuseum w Amsterdamie

Kolejny świetnie wydany album pod naszym patronatem! Cieszymy się i polecamy! ...

Wiosna Jazzowa Zakopane 2024

PROLOGAMI MUZYCZNYMI W KLUBOKAWIARNI STACJI KULTURA W ZAKOPANEM ZAPRASZAMY NA J...

Prolog United Europe Jazz Festiwal ...

Miasto Zakopane oraz Zakopiańskie Centrum Kultury serdecznie zapraszają do Klub...

ŁEMKOWSKO – POGÓRZAŃSKI JARMARK ...

Muzeum - Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach - oddział Zagroda Maziarska ...

Jarmark Wielkanocny w podpoznańskim Mu...

Wraz z nadejściem wiosny Muzeum Narodowe Rolnictwa zaprasza do Szreniawy (gmina...