czwartek, 3 kwietnia, 2025

Pokaz filmowy w ramach cyklu Kina Muzeum

W imieniu dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku prof. Grzegorza Berendta serdecznie zapraszam na kolejny pokaz filmowy w ramach cyklu Kina Muzeum „W starym kinie” , w którym prezentowane są zrekonstruowane cyfrowo polskie filmy pochodzące z okresu dwudziestolecia międzywojennego. W kolejnej odsłonie zapraszamy na komedię „ABC miłości” (reż. Michał Waszyński) z rolami znakomitych gwiazd przedwojennego kina, Adolfa Dymszy i Marii Bogdy. Prelekcję przed seansem wygłosi Michał Pieńkowski, filmograf Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego.

Data i miejsce pokazu: 24 listopada 2023 r., (piątek), godz. 17.30 | sala kinowa

Film: „ABC miłości”, reż. M. Waszyński, 1935, 80 min

Wstęp: BEZPŁATNY*

Informacje dostępne także oraz wejściówki do pobrania. Zobacz tutaj: W STARYM KINIE: ABC MIŁOŚCI | Muzeum II Wojny Światowej (muzeum1939.pl)

Opis filmu: Wincenty Poziomka, niespełniony artysta utrzymujący się z pisania kucharkom listów miłosnych, dostaje w spadku po stryju pół sklepu spożywczego pod warunkiem, że zaopiekuje się trzyletnią Basieńką, wnuczką stryja. Wkrótce Poziomka doprowadza sklep niemal do bankructwa. Mimo to zatrudnia Helenkę, w której kocha się od dłuższego czasu. Sam zaś dzięki protekcji sąsiada – znanego artysty – spełnia swoje marzenie o scenicznym debiucie.

„ABC miłości” to niezapomniana komedia z udziałem znakomitego komika Adolfa Dymszy oraz utalentowanej i pięknej Marii Bogdy, która w plebiscycie w 1929 roku uznana została za najpiękniejszą Polkę. Adolf Dymsza w roli zakochanego Wincentego Poziomki daje popis fantastycznej gry aktorskiej, pełnej zwariowanego humoru i wyczucia granic absurdu. W filmie wystąpił też legendarny komik Kazimierz Krukowski (znany jako Lopek), niezbyt często pojawiający się na srebrnym ekranie, wszechstronnie utalentowany ulubieniec przedwojennych warszawskich kabaretów i bohater setek zabawnych dykteryjek.

Film wyróżnia bezpretensjonalny scenariusz genialnego Mariana Hemara i piosenka „Nic takiego” z muzyką Henryka Warsa, którą nucą wciąż kolejne pokolenia Polaków. (Opis: FINA)

dr Zuzanna Szwedek-Kwiecińska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Rodzinna przygoda z „Marzanną” w tę ni...

Impreza plenerowa „Marzanna”! 23 marca 2025 r. w godz. 11.00-15.00 Muzeum...

Tajemnice toruńskich historii – ...

25.03. 2025 roku o godz. 17.00 Muzeum Okręgowe w Toruniu – Muzeum Historii Toru...

Martwa natura

Wielokrotnie nagradzana, przetłumaczona na siedemnaście języków, poruszają...

Muzeo – Najczęściej wybierany, najnowo...

W dobie dynamicznego rozwoju technologii, zarządzanie zbiorami muzealnymi staje...

Noworoczna okazja na rozwój z systemem...

W tym wyjątkowym czasie chcielibyśmy zapytać czy zastanawiali się Państwo nad z...