czwartek, 9 grudnia, 2021

Pomnik kobiet walczących

2 października na pl. Krasińskich w Warszawie odsłonięto pomnik „Kobietom Powstania Warszawskiego”. W uroczystości zorganizowanej w 77. rocznicę zakończenia walk powstańczych uczestniczyła wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska.

Pomnik autorstwa Moniki Osieckiej poświęcony jest kobietom, które doświadczyły ciężkich chwil podczas Powstania Warszawskiego: brały udział w walkach, były sanitariuszkami, łączniczkami, ukrywały siebie i swoje dzieci, traciły najbliższych, przeżyły utratę dorobku życia, wypędzenie. Monument przedstawia trzy kobiety, trzymające się za dłonie w geście solidarności i wsparcia.

77 lat temu Powstańcy podpisali z Niemcami układ o zaprzestaniu działań wojennych w Warszawie, co oznaczało koniec Powstania Warszawskiego po 63 dniach walki. Sejm w 2015 r. ustanowił 2 października Dniem Pamięci o Cywilnej Ludności Powstańczej Warszawy. W trakcie walk poległo ok. 18 tys. żołnierzy, liczbę cywilnych ofiar szacuje się na 120 – 150 tys., blisko 550 tys. osób zostało wypędzonych ze swoich domów.

ŹródłoSejm RP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze artykuły autora