Przez całe wakacje zachęcamy Państwa do uczestniczenia w wydarzeniach towarzyszących naszej wystawie czasowej „Pomniki oporu. Sztuka wobec powstania w getcie warszawskim (1943-1956)”.
W najbliższą niedzielę o godz. 11:00 zapraszamy na bezpłatne oprowadzanie kuratorskie prowadzone przez Martę Kapełuś, specjalistkę od plakatów. Natomiast w środę 21 czerwca o godz. 18:00 wyruszymy na spacer po Warszawie traktem pamięci walki i męczeństwa Żydów.
Pomniki oporu to największa i jak dotąd najbardziej zróżnicowana prezentacja sztuki o powstaniu w getcie warszawskim rozpięta między wojną a początkami odwilży (1943–1956). Wybrane przez kuratorów rzeźby, pomniki, plakaty, grafiki i zdjęcia przybliżają nie tylko wielowymiarowość tematu oraz jego ogromne znaczenie towarzyszące całym pokoleniom, ale także trudności i emocje bliskie ich twórcom.
Na wystawie prezentowany jest obszerny wybór prac plastycznych, również tych do tej pory nieznanych, między innymi wielkoformatowe socrealistyczne obrazy olejne, projekty plakatów rocznicowych z lat 1945-1948, a także rysunki, fotografie, rzeźby i dzieła metaloplastyczne z epoki. Zgromadzone na ekspozycji prace pochodzą w przeważającej mierze z unikatowych zbiorów ŻIH‑u. Ich wybór poprzedziła szczegółowa kwerenda przeprowadzona przez kuratorów. Wśród artystów, których prace będzie można zobaczyć warto wymienić m.in Tadeusza Kulisiewicza, Natana Rapoporta, Alinę Szapocznikow, Henryka Hechtkopfa, Tadeusza Gronowskiego, Ignacego Witza czy Bronisława Linkego.
Po wystawie oprowadzi jej współkuratorka Marta Kapełuś z Działu Sztuki ŻIH.
Na oprowadzanie można się mailowo pod adresem rezerwacja@jhi.pl, w tytule maila prosimy wpisać „Oprowadzanie 18.06″.
Program wydarzeń towarzyszących.
_____
Marta Kapełuś – historyczka sztuki i kulturoznawczyni. Absolwentka Historii Sztuki i Wiedzy o Kulturze na Uniwersytecie Warszawskim oraz Zarządzania Kulturą Wizualną na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Kuratorka wystawy „Ukryte Oblicze. Gaon z Wilna” (2021/2022) oraz współkuratorka ekspozycji „Pomniki Oporu. Sztuka wobec powstania w getcie warszawskim (1943-1956)”. Pracuje w Dziale Sztuki Żydowskiego Instytutu Historycznego.
Źródło: Żydowski Instytut Historyczny