wtorek, 7 maja, 2024

Bezpłatne pomoce dla nauczycieli na temat powojennej historii Pomorza przygotowane przez muzealników

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku zaprasza nauczycieli i wychowawców do korzystania z darmowego narzędzia edukacyjnego wprowadzającego młodzież w tematykę lokalnej historii w kontekście opowieści rodzinnych, pojęć takich jak tożsamość, poczucie przynależności i odrzucenia, niesprawiedliwości i pojednania oraz innych.  

Pakiet edukacyjny został przygotowany w ramach międzynarodowego projektu „Tożsamość w zagrożeniu” („Identity on the Line”) przez specjalistów i edukatorów z sześciu muzeów (z Norwegii, Danii, Szwecji, Chorwacji, Słowenii i Polski) oraz Uniwersytetu Wileńskiego.

Powstały dwa kursy, z których można skorzystać np. podczas lekcji wychowawczych, historii, polskiego, wiedzy o społeczeństwie, ale także np. języka angielskiego, ponieważ materiały są dostępne w po polsku, angielsku i językach wszystkich partnerów.

Kurs krótki można zrealizować podczas godziny lekcyjnej, a dłuższy, wymagający od uczniów pracy w domu , można rozłożyć w czasie. Pod adresem https://i-on.museum/school-packages/ (u dołu strony, w zakładce „school packages”), znajdują się materiały do bezpłatnego pobrania pozwalające nauczycielom i uczniom sprawnie uczestniczyć w wszystkich etapach zajęć, które oparte zostały o metodologię opracowaną przez muzealników-uczestników projektu „Tożsamość w zagrożeniu”. Bazą do wspólnej pracy mogą być zarówno materiały dotyczące wyłącznie jednego kraju, jak i zgromadzone przez wszystkich partnerów projektu.

Wśród pomocy edukacyjnych, które zapewniamy jest wystawa on-line (dostępna również w języku polskim) oraz filmy z polskimi napisami przygotowane przez Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, przedstawiające zagadnienia badane także przez innych partnerów.

Słupskie Muzeum zachęca do korzystania z pakietu szkolnego i uwzględnienia go w planach edukacyjnych na przyszłe lata. Istnieje również możliwość przeprowadzenia zajęć z udziałem muzealników po uprzednim skontaktowaniu się z Działem Edukacji i Promocji.

Kiedy rozpoczynaliśmy projekt „Tożsamość w zagrożeniu” myśleliśmy, że badamy kwestie historyczne. Tymczasem  temat migracji, przymusowych relokacji i związanych z nimi osobistych doświadczeń zwykłych ludzi stał się bliski nam wszystkim i boleśnie aktualny w kontekście wojny w Ukrainie i uchodźców szukających schronienia w naszym kraju.

Marzenna Mazur

Dyrektor Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Chłop-niewolnik? Katalog wystawy

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie Ul. Dwo...

OTWARCIE SEZONU LETNIEGO W SZYMBARSKIM...

28 kwietnia 2024 Skansen w Szymbarku Rejestracja Zapraszamy w niedziel...

ŚWIAT DZIECIĘCY W RYSUNKU I GRAFICE MA...

25 kwietnia 2024 - 23 czerwca 2024 Dwór Karwacjanów Już od czwa...

GORLICKIE ULICE – 3 MAJA

Wernisaż wystawy "Gorlickie ulice - 3 Maja" odbędzie się w piątek 26 kwietnia o...

Chłop-niewolnik? Opowieść o pańszczyźn...

28 kwietnia – 10 październik 2024 r. Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu R...