Od 27 kwietnia w Muzeum Kultur Europejskich w Berlinie zostanie zaprezentowana wystawa „Ludzie z fabryki porcelany”. Publiczność będzie miała okazję nie tylko zapoznać się z produktami polskiej ceramiki, ale też niezwykłym procesem jej ręcznego wytwarzania. Projekt organizowany jest we współpracy Instytutu Adama Mickiewicza z Muzeum Kultur Europejskich i Instytutem Polskim w Berlinie.
Na wystawie zaprezentowany zostanie serwis porcelanowy Ślad człowieka. Wykonujący go robotnicy pracowali w rękawiczkach, których palce zanurzono w solach kobaltu. Ślad ich dotyku był niemal niewidoczny aż do czasu wypału, gdy kobalt stał się ciemnoniebieski. W ten sposób porcelana stołowa zachowała dotyk rąk pracownika, ujawniając rolę „czynnika ludzkiego” w produkcji przemysłowej.
mówi Barbara Krzeska, zastępca dyrektora Instytutu Adama Mickiewicza.
Wystawa została stworzona przez antropolożkę dr Ewę Klekot i ceramika Arkadiusza Szweda i stanowi część projektu badawczego o tym samym tytule. Fabryka w Ćmielowie, która od 1838 zajmuje się produkcją porcelany, jest jedną z najstarszych fabryk ceramicznych w Polsce.
Wystawę będzie można oglądać do 12 września.