poniedziałek, 16 maja, 2022

Porcelana z Ćmielowa na wystawie w Berlinie

Od 27 kwietnia w Muzeum Kultur Europejskich w Berlinie zostanie zaprezentowana wystawa „Ludzie z fabryki porcelany”. Publiczność będzie miała okazję nie tylko zapoznać się z produktami polskiej ceramiki, ale też niezwykłym procesem jej ręcznego wytwarzania. Projekt organizowany jest we współpracy Instytutu Adama Mickiewicza z Muzeum Kultur Europejskich i Instytutem Polskim w Berlinie.

Na wystawie zaprezentowany zostanie serwis porcelanowy Ślad człowieka. Wykonujący go robotnicy pracowali w rękawiczkach, których palce zanurzono w solach kobaltu. Ślad ich dotyku był niemal niewidoczny aż do czasu wypału, gdy kobalt stał się ciemnoniebieski. W ten sposób porcelana stołowa zachowała dotyk rąk pracownika, ujawniając rolę „czynnika ludzkiego” w produkcji przemysłowej.

„Ludzie z fabryki porcelany” to projekt, który budzi zainteresowanie publiczności w całej Europie. Wystawa była pokazywana m.in. w Islandii, Czechach, Słowenii i Finlandii, a serwis porcelanowy Ślad człowieka mogli podziwiać zwiedzający londyńskie Victoria & Albert Museum. Interesujące jest nie tylko samo piękno ceramiki, ale także rola człowieka. Nie tylko projektanta, ale również robotnika naznaczającego ceramikę trwałym odciskiem palca

mówi Barbara Krzeska, zastępca dyrektora Instytutu Adama Mickiewicza.

Wystawa została stworzona przez antropolożkę dr Ewę Klekot i ceramika Arkadiusza Szweda i stanowi część projektu badawczego o tym samym tytule. Fabryka w Ćmielowie, która od 1838 zajmuje się produkcją porcelany, jest jedną z najstarszych fabryk ceramicznych w Polsce.

Wystawę będzie można oglądać do 12 września.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze artykuły autora