poniedziałek, 6 maja, 2024

POŻEGNANIE Z AFRYKĄ

Na początku marca 2024 roku na trzy lata zamknięte zostaną wystawy afrykańskie w Muzeum Narodowym w Szczecinie, a ciesząca od półwiecza szczególnie najmłodszych widzów afrykańska wioska zostanie rozebrana i zniknie z muzealnej oferty. Zanim to nastąpi przygotowaliśmy niezwykły cykl wydarzeń specjalnych pod szyldem „Pożegnanie z Afryką”.

Wielkie zmiany to efekty rozpoczętego nowego projektu Muzeum Narodowego w Szczecinie i Pomorskiego Muzeum Krajowego w Greifswaldzie (Pommersches Landesmuseum) „Wspólne drogi ku sztuce na Pomorzu. Centralne muzea pomorskie kreują nowe podejście do dziedzictwa kulturowego pogranicza”. Projekt jest finansowany w ramach Programu Współprac Interreg VI A Meklemburgia-Pomorze Przednie / Brandenburgia / Polska 2021-2027. Nowe ekspozycje zostaną poświęcone tematom, które mają podstawowe znaczenie dla tożsamości regionu. Pomorskie Muzeum Krajowe w Greifswaldzie skupi się na najsłynniejszym malarzu epoki romantyzmu, Casparze Davidzie Friedrichu. Wystawa w Muzeum Narodowym w Szczecinie, odzwierciedlając status jego kolekcji sztuki XIX i pierwszej połowy XX wieku, ukaże bogactwo kulturowe miasta zapisane w artystycznych świadectwach oświecenia, romantyzmu, realizmu, modernizmu i awangardy.

2 MARCA 2024 | SOBOTA
11.00 | Spacerkiem przez Afrykę – smaki, zapachy i dźwięki wielkiego kontynentu
Warsztaty rodzinne połączone z degustacją marokańskiej herbaty, czekolady itp.
Prowadzenie: Dorota Baumgarten-Szczyrska
Bilety: 15 zł + obowiązkowe (!) zapisy*
* Prowadząca: Dorota Baumgarten-Szczyrska, obowiązują wcześniejsze zapisy
tel. +48 797 705 270, d.baumgarten@muzeum.szczecin.pl; opłata za warsztaty 15 zł/os.

3 MARCA 2024 | NIEDZIELA
10.00 – 16.00 | AFRYKA 18+ | Wspomnień czar – spotkajmy się w przestrzeni wystaw afrykańskich
Uwaga! Obowiązkowy dress code: upał (!)

Zapraszamy osoby dorosłe 3 marca br. na wystawy afrykańskie w godzinach 12.00 – 16.00. Być może są wśród Was uczestnicy: zajęć realizowanych w muzeum (lekcji, warsztatów) czy oprowadzań kuratorskich, słuchacze naszych Akademii, miłośnicy muzeum, chętni do podzielenia się z nami swoimi wspomnieniami czy zdjęciami. Będzie okazja, aby ponownie zobaczyć afrykańskie ekspozycje, wykonać pamiątkowe fotografie i przy filiżance marokańskiej herbaty oddać się działaniom plastycznym – wykonać papierowe maski, biżuterię czy garnki. Obowiązuje dress code – strój letni. Wstęp: 15 zł

STREFA EDUKACYJNA w przestrzeni wystaw afrykańskich czeka na maluchy wraz z rodzicami i opiekunami. W niej znajdują się liczne układanki, kolorowanki i zadania plastyczne adresowane do dzieci w wieku od 3 do 12 lat. Zadania można wykonać będąc w muzeum bądź zabrać je ze sobą do domu i tam kontynuować swoją afrykańską przygodę (dostępna w godzinach otwarcia muzeum)

GRA MUZEALNA – koLekcja afrykańska (od 14 lutego do 3 marca 2024). W godzinach otwarcia muzeum z kasy będzie można pobrać wydrukowane karty do gry. Po wpisaniu odpowiedzi, karty należy wrzucić do przygotowanej na wystawie skrzyni. Spośród uczestników gry, którzy udzielili właściwych odpowiedzi wylosujemy 5 osób. Zwycięzcy otrzymają nagrody (wyniki konkursu zostaną ogłoszone 20 marca br.)

POŻEGNANIE Z AFRYKĄ
SMAKI, ZAPACHY I DŹWIĘKI WIELKIEGO KONTYNENTU

Zapraszamy  w najbliższą sobotę, 2 marca 2024 roku o godzinie 10.00 do Muzeum przy Wałach Chrobrego na warsztaty rodzinne połączone z degustacją marokańskiej herbaty i czekolady. Zajęcie odbywają się w ramach cyklu „Pożegnanie z Afryką” zorganizowanego na zakończenie prezentacji wystawy „W afrykańskiej wiosce”. Ostatnie spotkanie z tego cyklu zatytułowane jest „Spacerkiem przez Afrykę – smaki, zapachy i dźwięki wielkiego kontynentu”. Zaprasza Dorota Baumgarten-Szczyrska.

Opłata za warsztaty 15 zł/os.
Obowiązują wcześniejsze zapisy
tel. +48 797 705 270, d.baumgarten@muzeum.szczecin.pl;

GRA MUZEALNA
KOLEKCJA AFRYKAŃSKA

Zapraszamy muzealnych Gości, miłośników historii, etnografii i podróżowania do udziału w grze edukacyjnej przygotowanej w ramach projektu „Pożegnanie z Afryką”. Jest to propozycja dla wszystkich osób – od lat 10 do 105, które kochają muzea, sztukę afrykańską i dobrą zabawę.

Aby wziąć udział w grze muzealnej KoLekcja afrykańska należy:

– pobrać kartę gry w kasie Muzeum Narodowego w Szczecinie przy Wałach Chrobrego 3
lub z pojemników znajdujących się przy wejściu na wystawy afrykańskie,

– odpowiedzieć na pytania zgodnie z instrukcją zawartą w nich (podkreślić właściwą odpowiedź, uzupełnić, narysować coś). Pytania dotyczą wszystkich trzech wystaw afrykańskich prezentowanych w muzeum i oznaczone są trzema kolorami, które ułatwią osobom biorącym udział w zabawie dotarcie do właściwych eksponatów.

Kolor zielony – szukaj odpowiedzi w przestrzeni wystawy „W afrykańskiej wiosce…”
Kolor brązowy – szukaj odpowiedzi w przestrzeni wystawy „Sztuka Afryki…”
Kolor granatowy – szukaj odpowiedzi w przestrzeni wystawy „Dzieci magii…”

– wrzucić uzupełnioną kartę (z wpisanymi danymi do kontaktu: imię i nazwisko, numer telefonu lub adres e-mail) do specjalnie przygotowanego na ten cel pojemnika znajdującego się na wystawie „W afrykańskiej wiosce…”.

Do udziału w zabawie zapraszamy w dniach od 14 lutego do 3 marca 2024 roku, w godzinach otwarcia muzeum.

Osoby biorące udział w grze zobowiązane są do zakupu biletu wstępu do muzeum zgodnie z obowiązującym cennikiem (https://muzeum.szczecin.pl/bilety-godziny-otwarcia.html).
Uwaga – w soboty wstęp do muzeum jest bezpłatny.

Każdy uczestnik może zgłosić w konkursie tylko jedną kartę gry. Spośród graczy, którzy bezbłędnie odpowiedzą na wszystkie pytania, wylosujemy pięć osób, które otrzymają nagrody.

Zwycięzców poinformujemy o wygranej 20 marca 2024 roku.

Udział w grze jest jednoznaczny z wyrażeniem zgody osoby grającej na przetwarzanie jej danych osobowych w zakresie: publikacji listy imiennej laureatów w mediach, na stronie www.muzeum.szczecin.pl oraz na stronie muzeum na Facebooku. W przypadku osób nieletnich wymagana jest zgoda rodziców na udział w grze (gotowy wzór zgody dla rodziców do pobrania z naszej strony; uzupełniony można przesłać na adres: d.baumgarten@muzeum.szczecin.pl).

Więcej informacji: Dorota Baumgarten-Szczyrska, Dział Edukacji MNS, tel. 797 705 270,
e-mail: d.baumgarten@muzeum.szczecin.pl

Daniel Źródlewski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

OTWARCIE SEZONU LETNIEGO W SZYMBARSKIM...

28 kwietnia 2024 Skansen w Szymbarku Rejestracja Zapraszamy w niedziel...

ŚWIAT DZIECIĘCY W RYSUNKU I GRAFICE MA...

25 kwietnia 2024 - 23 czerwca 2024 Dwór Karwacjanów Już od czwa...

GORLICKIE ULICE – 3 MAJA

Wernisaż wystawy "Gorlickie ulice - 3 Maja" odbędzie się w piątek 26 kwietnia o...

Chłop-niewolnik? Opowieść o pańszczyźn...

28 kwietnia – 10 październik 2024 r. Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu R...

Miecze japońskie to nie tylko broń, al...

Miecze Japońskie. Z kolekcji gen. Sławomira Petelickiego i Polskiej Sekcji Miec...