środa, 22 stycznia, 2025

Poznaj królową polskich rzek

We wtorek, 3 września o godz. 17.00 w Instytucie Kultury Miejskiej odbędzie się projekcja filmu Ewy Ewart „Do ostatniej kropli”. Pokaz jest częścią projektu flisu Wisłą „Łączymy Polskę”. Podczas wydarzenia zaplanowano panel dyskusyjny podsumowujący flis z udziałem reżyserki i członkini Rady Fundacji Code For Green Ewy Ewart, prezeski Fundacji Code For Green Małgorzaty Snarskiej – Nieznańskiej oraz kapitana szkuty Wiktora Strumiłło. Wstęp na pokaz jest bezpłatny, obowiązują zapisy pod adresem klimat@gdansk.gda.pl.

Flis Wisłą „Łączymy Polskę” to niepowtarzalne wydarzenie, podczas którego, oprócz rejsu repliką drewnianej szkuty „Oskar Kolberg” z Opatowca aż do Bałtyku śladem dawnych flisaków, odbywają się pokazy filmu dokumentalnego „Do ostatniej kropli” i rozmowy z jego twórcami. Już we wtorek, 3 września uczestnicy wydarzenia dotrą do Gdańska, gdzie zaplanowano finał całej akcji.

– Od wieków Wisła wpływa na rozwój Gdańska jako ważnego ośrodka handlowego, kulturalnego i turystycznego – mówi Piotr Kryszewski, Dyrektor Zarządzający ds. Zielonego Gdańska. – Ogrywa też bardzo ważną rolę w zachowaniu przyrodniczego bogactwa Gdańska i jego okolic, tworząc różnorodne ekosystemy wodne, zapewniając funkcje ochronne, zasoby wodne oraz miejsce do rekreacji i edukacji ekologicznej. Serdecznie zachęcam do obejrzenia filmu Ewy Ewart i do wzięcia udziału w dyskusji, podczas której poruszymy m.in. różne tematy dotyczące kryzysu wodnego.

Flis Wisłą „Łączymy Polskę”

Kluczowym elementem projektu jest rejs repliką historycznej szkuty „Oskar Kolberg”, który potrwa do września. Uczestnicy, podczas tej ponad 900-kilometrowej podróży zamierzają świętować 400-letnią historię flisactwa wiślanego. Zatrzymując się w takich miejscowościach jak: Sandomierz, Kazimierz Dolny, Warszawa, Płock, Włocławek, Toruń, Bydgoszcz i wreszcie-Gdańsk, będą odkrywać i promować unikalne walory historyczne, kulturowe i przyrodnicze Wisły oraz jej doliny. Członkowie ekipy wypłynęli z Opatowca (160 km Wisły) w środę, 17 lipca. Od tamtego czasu są w podróży, spotykają się z mieszkańcami miast i miasteczek nad Wisłą. Podczas tych spotkań rozmawiają o filmie, o zasobach wodnych i bioróżnorodności.

– Naszym celem jest pokazanie obecnego stanu rzeki, zaproszenie do rozmowy fachowców, a nie marzycieli oraz dyskusja na temat współczesnych sposobów ratowania Wisły. Rzeki, która w sezonie letnim niemal zanika, co jest problemem zauważalnym dla wszystkich, choć nie wszyscy chcą to dostrzec. Popłyńmy, porozmawiajmy, sprawdźmy i przekażmy, co dziś mówi Wisła” – podkreśla Wiktor Strumiłło, pomysłodawca i współorganizator akcji.

Dane dotyczące czystości wody

Podczas spływu uczestnicy badają również czystość wody w Wiśle i jej dopływach. Dzięki nowemu urządzeniu zamontowanemu w specjalnym w spławiku, odczyt zasolenia wody widoczny będzie w aplikacji i zapisany w bazie danych. Dostęp do niej ma Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Doświadczenia innych krajów pokazują, że tzw. citizen science, czyli nauka obywatelska może być wsparciem państwowego monitoringu wód. Taki społeczny monitoring pozwala pozyskać dane o podstawowych parametrach jakości wody z miejsc, które nie są objęte systematycznym i profesjonalnym monitoringiem. Trend ten zyskuje w ostatnich latach na popularności, m.in. dzięki rozwojowi Internetu i nowoczesnych technologii informacyjnych.

Niezwykły obszar przyrodniczy

– Wisła, najdłuższa rzeka Polski i najdłuższa rzeka w zlewisku Morza Bałtyckiego, to unikalny skarb nie tylko w skali kraju, ale i Europy. Jej dynamiczny, w przeważającej części nieuregulowany bieg tworzy niezwykle cenne mikrosiedliska, które stanowią dom dla wielu gatunków flory i fauny – mówi Piotr Nieznański z Fundacji Code for Green, organizującej flis. – Przyroda Wisły jest zróżnicowana i pełna kontrastów, od piaszczystych wysp i urwistych skarp na brzegach po łęgi wierzbowo-topolowe, które są jednymi z najrzadszych lasów nadrzecznych w Europie. Ta różnorodność sprawia, że Wisła – zwana królową polskich rzek – jest i pozostaje nieocenionym rezerwuarem bioróżnorodności. Wzdłuż całego biegu Wisły utworzono ponad 50 obszarów chronionych, w tym 22 obszary Natura 2000, 18 rezerwatów oraz 5 parków krajobrazowych – dodaje Piotr Nieznański.

Film i dyskusja

Nadchodzi czas podsumowania. Gdańsk odbędzie się ostatnim przystankiem Flis Wisłą „Łączymy Polskę”. Zapraszamy 3 września o godz. 17.00 do Instytutu Kultury Miejskiej na projekcje nagradzanego na międzynarodowych i polskich festiwalach filmu „Do ostatniej kropli” w reżyserii Ewy Ewart, połączone ze spotkaniami z twórcami – Wiktorem Strumiłło (zdjęcia z drona) i Piotrem Nieznańskim (konsultant i współautor scenariusza). W programie zaplanowano też panel dyskusyjny i debatę na temat dziedzictwa kulturowego oraz unikalnych walorów przyrodniczo-krajobrazowych Wisły i jej doliny. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc na sali projekcyjnej, prosimy o potwierdzenie swojego uczestnictwa pod adresem: klimat@gdansk.gda.pl

Przed projekcją filmu „Do ostatniej kropli” uczestnicy będą mogli obejrzeć spot promujący wydarzenia odbywające się we wrześniu, w całej Polsce, w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa! Zapraszamy do ich poznania oraz udziału!

Jędrzej Sieliwończyk

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Biblioteka w muzeum (i nie tylko)

Moduł biblioteczny w systemie Muzeo jest dedykowany do zarządzania zbiorami ksi...

Zimowy Wjazd do Huty 2025- Muzeum Przy...

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach jak co roku, podczas ferii zimowych...

Profesjonalna ewidencja zbiorów

Każdy pracownik muzeum doskonale zdaje sobie sprawę, jak ważna jest dokładna i ...

Pierwsze z cyklu spotkań – prelekcji d...

Prelekcja trwała 90 min. Obok traktatów o czarownictwie, które były czytane prz...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...