wtorek, 29 kwietnia, 2025

Przedwojenna gdańska kartografia w nowym wydaniu. Prezentacja albumu w Domu Uphagena

Jak wyglądał Gdańsk w międzywojniu? Jakie tajemnice kryją dawne plany terenowe miasta? Odpowiedzi na te pytania przynosi najnowsza publikacja poświęcona gdańskiej kartografii, składająca się z reprintów 18 szczegółowych arkuszy map w skali 1:1000 z lat 20. i 30. XX wieku oraz opracowanie historyczne. Premiera albumu odbędzie się w Domu Uphagena, w czwartek 6 lutego o godz. 17.00.

– Oddajemy w ręce mieszkańców i sympatyków historii naszego miasta wyjątkowy zbiór reprintów mało znanych planów terenowych Gdańska z okresu międzywojennego, obejmujących historyczne Śródmieście. Zestaw 18 arkuszy w szczegółowej skali 1:1000 pochodzi ze zbiorów Biblioteki Gdańskiej PAN. Towarzyszy mu opracowanie dr. Jana Daniluka i Jagody Załęskiej-Kaczko, omawiające okoliczności powstania planów i dostępne zasoby kartograficzne – mówi prof. Piotr Lorens, Architekt Miasta Gdańska. – To początek cyklu, który przybliży gdańską sztukę kartograficzną i jej wkład w badania nad rozwojem miasta.

Każdy „ma” własną mapę? Mam i ja… czyli pruska kartografia w pigułce

Rozwój geodezji w Prusach napędzały potrzeby wojskowe i fiskalne. Po 1806 r. reformy doprowadziły do powstania nowoczesnej administracji katastralnej. Podatek gruntowy wprowadzono w Gdańsku w 1861 r., a ewidencją zajęło się biuro katastralne. Powstał wtedy szczegółowy plan miasta (1862–1869), opracowany przez Daniela Buhsego. Dwa lata (1862–1863) trwały prace pomiarowe, a następnie w latach 1866–1869 sporządzono wielkoformatowy plan Gdańska w skali 1:1000. Plan Buhsego, przeniesiony metodą fotograficzną na kamienie litograficzne i odbity na 18 arkuszach, trafił do sprzedaży na początku 1871 roku.

Mimo upływu lat zachwyca on precyzją wykonania. Administracja geodezyjna była jednak wówczas rozproszona: kartografia krajowa podlegała Ministerstwu Wojny, administracja katastralna Ministerstwu Finansów, a geodezja gminna – Ministerstwu Rolnictwa, Domen i Lasów. W 1870 r. powołano Centralną Dyrekcję Pomiarów, a w 1875 r. Pruski Urząd Kartograficzny, który po I wojnie światowej przekształcono w Urząd Rzeszy ds. Kartografii.

W 1903 r. w Gdańsku utworzono Urząd ds. Pomiarów, kierowany przez Maximiliana Blocka. Po powstaniu Wolnego Miasta Gdańska (1920) urząd ten przeszedł reorganizację – w 1921 r. powołano Urząd Katastralny, który objął swym zasięgiem Gdańsk, powiaty Gdańskie Wyżyny i Niziny oraz Sopot. W 1926 r. Oliwa została włączona do miasta, jednak sopocki urząd zachował niezależność.

Pruski i wolny Gdańsk a jego plany terenowe

Na przełomie XIX i XX wieku Gdańsk przeszedł bezprecedensowy rozwój terytorialny. W latach 1814–1890 jego powierzchnia wzrosła o 1482 hektary, a do 1910 roku przyłączono kolejne 1687 hektarów. 1 kwietnia 1914 r. do miasta włączono m.in. Zaspę, Brzeźno, Młyniska, Wisłoujście, Stogi, Krakowiec i Górki Zachodnie – łącznie 2761 hektarów. W przededniu I wojny światowej powierzchnia Gdańska wynosiła już ponad 6428 hektarów.

Plany terenowe (Geländepläne) tworzono w Gdańsku od 1921 do 1944 roku. Pierwsze obejmowały Cmentarz Zaspa i dzielnicę Zaspa, ostatnie – fragment Oliwy. Nadzór nad ich powstawaniem sprawowali kolejni dyrektorzy Urzędu ds. Pomiarów: Max Block, Johannes Ehlert, Waldemar Schmidt, Georg Klotz i Heinz Kendziorra.

Plany opracowywano w skalach 1:1000, 1:2500, 1:5000 i 1:10 000, dzieląc miasto na sektory. Zawierały rzeźbę terenu, układ komunikacyjny, granice parcel i budynków, nazwy ulic i obiektów. Były wykorzystywane w dokumentacji katastralnej i projektowej. Drukowano je metodą gisalową w berlińskiej drukarni Bogdana Giseviusa.

Liczba powstałych planów pozostaje nieznana – wiele z nich zaginęło w czasie wojny.

Prezentacja albumu w Domu Uphagena

Spotkanie promocyjne publikacji odbędzie się w Muzeum Gdańska. W czwartek, 6 lutego 2025 roku o godz. 17:00 w Domu Uphagena najbardziej aktywni uczestnicy otrzymają jeden z kilku nieodpłatnych egzemplarze publikacji. Wstęp na spotkanie jest wolny.

Podczas wydarzenia zaprezentowany zostanie zestaw obejmujący 18 reprintów map historycznego śródmieścia Gdańska oraz arkusz scalony, a także opracowanie autorstwa dr. Jana Daniluka i Jagody Załęskiej-Kaczko.

Wydawcą albumu jest Biuro Architekta Miasta Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Publikacja w wersji cyfrowej dostępna będzie na stronie gdansk.pl/bam i na facebooku Biura Architekta Miasta od piątku 7 lutego.

Zdjęcie portretowe: Andrzej Gierszewski

Andrzej Gierszewski
Muzeum Gdańska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Optymalizacja zarządzania zbiorami muz...

Muzea na całym świecie stawiają czoła rosnącym wyzwaniom związanym z efektywnym...

Zdarzenia muzealne – Maj 2025

Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w zdarzeniach muzealnych odbywających się...

Wernisaż wystawy czasowej — „Mag...

Zapraszamy na rodzinną wystawę do Galerii Śluza!

Leonardo. Zbliżenia

Leonardo da Vinci to najbardziej znany artysta w historii. Ten wszechstronnie u...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...