środa, 5 lutego, 2025

Przywłaszczenie przestrzeni jako element polityki neokolonialnej w Ameryce Łacińskiej.

Muzeum Współczesne we Wrocławiu zaprasza 16 grudnia (sobota) o 17:00 na wykład pt. Przywłaszczenie przestrzeni jako element polityki neokolonialnej w Ameryce Łacińskiej w kontekście wystawy Pabla Ramíreza Gonzáleza Plantifictions. Spotkanie poprowadzą Katarzyna Dembicz i Ewelina Biczyńska.

Zachęcamy, aby dołączyć do wydarzenia: https://tiny.pl/ckvlq

Wydarzenie bezpłatne.

Z naszego, europejskiego punktu widzenia, nie mamy wątpliwości, jak zbudowany jest świat. Dzieli się na kraje „wysoko rozwinięte” i te „rozwijające się”, coraz częściej zwane: Globalną Północą i Globalnym Południem. Nauka tłumaczy nam świat, na który patrzymy i który oceniamy według kryteriów racjonalności. Informacje i produkty pokonują tysiące kilometrów, znajdując drogi do odbiorców, zgodnie z zasadami wolnego rynku. Korzystamy ze środowiska naturalnego, choć martwi nas jego stan. Skąd biorą się produkty, które chętnie jemy? Skąd biorą się surowce, z których zbudowane są urządzenia, z których korzystamy? Kto je wydobywa i jakim kosztem kosztem?

Prowadzące przybliżą pojęcia kolonializmu, postkolonializmu i polityki neokolonialnej na przykładzie Ameryki Łacińskiej, o której opowiada meksykański artysta Pablo Ramirez Gonzalez na wystawie „Plantifictions”. W odniesieniu do ziem, wód i surowców tego Regionu, eksploatowanych z całą bezwzględnością, udowodnią, że nie tylko bogactwo materialne, ale i niematerialne stało się przedmiotem wymiany rynkowej. Zachęcą do tego, żeby przyjrzeń się krytycznie twardej granicy pomiędzy światem człowieka a światem przyrody, którą tak wytrwale wznosimy.

Prowadzenie:

Katarzyna Dembicz – profesor Uniwersytetu Warszawskiego, geografka, politolożka, latynoamerykanistka. Specjalizuje się w przemianach społeczno-gospodarczych, rozwoju regionalnym i zmianach demograficznych w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach, ze szczególnym uwzględnieniem Kuby i Ameryki Środkowej. Obecnie pełni funkcję kierowniczki projektu naukowego NCN „Dyskursy i dylematy rozwojowe społeczności lokalnych Ameryki Środkowej”. Autorka licznych artykułów, książek naukowych, redaktorka czasopisma naukowego „Ameryka Łacińska”, kierowniczka projektów badawczych, założycielka Fundacji im. Profesora Andrzeja Dembicza (www.dembicz.org)

Ewelina Biczyńska – doktor w zakresie geografii społeczno-ekonomicznej i gospodarki przestrzennej, socjolożka i latynoamerykanistka, pracowniczka Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych na Uniwersytecie Warszawskim. Jej główne zainteresowania naukowe dotyczą sprawiedliwości przestrzennej, konfliktów przestrzennych i przemian miejskich w kontekście Ameryki Łacińskiej, szczególnie Kolumbii i Ameryki Środkowej. Wykonawczyni w projektach naukowych, autorka artykułów, od 2019 roku zaangażowana w projekt badawczy „Dyskursy i dylematy rozwojowe lokalnych społeczności Ameryki Środkowej”.

Muzeum Współczesne we Wrocławiu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Noworoczna okazja na rozwój z systemem...

W tym wyjątkowym czasie chcielibyśmy zapytać czy zastanawiali się Państwo nad z...

Biblioteka w muzeum (i nie tylko)

Moduł biblioteczny w systemie Muzeo jest dedykowany do zarządzania zbiorami ksi...

Zimowy Wjazd do Huty 2025- Muzeum Przy...

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach jak co roku, podczas ferii zimowych...

Profesjonalna ewidencja zbiorów

Każdy pracownik muzeum doskonale zdaje sobie sprawę, jak ważna jest dokładna i ...

Pierwsze z cyklu spotkań – prelekcji d...

Prelekcja trwała 90 min. Obok traktatów o czarownictwie, które były czytane prz...