środa, 15 maja, 2024

Przywłaszczenie przestrzeni jako element polityki neokolonialnej w Ameryce Łacińskiej.

Muzeum Współczesne we Wrocławiu zaprasza 16 grudnia (sobota) o 17:00 na wykład pt. Przywłaszczenie przestrzeni jako element polityki neokolonialnej w Ameryce Łacińskiej w kontekście wystawy Pabla Ramíreza Gonzáleza Plantifictions. Spotkanie poprowadzą Katarzyna Dembicz i Ewelina Biczyńska.

Zachęcamy, aby dołączyć do wydarzenia: https://tiny.pl/ckvlq

Wydarzenie bezpłatne.

Z naszego, europejskiego punktu widzenia, nie mamy wątpliwości, jak zbudowany jest świat. Dzieli się na kraje „wysoko rozwinięte” i te „rozwijające się”, coraz częściej zwane: Globalną Północą i Globalnym Południem. Nauka tłumaczy nam świat, na który patrzymy i który oceniamy według kryteriów racjonalności. Informacje i produkty pokonują tysiące kilometrów, znajdując drogi do odbiorców, zgodnie z zasadami wolnego rynku. Korzystamy ze środowiska naturalnego, choć martwi nas jego stan. Skąd biorą się produkty, które chętnie jemy? Skąd biorą się surowce, z których zbudowane są urządzenia, z których korzystamy? Kto je wydobywa i jakim kosztem kosztem?

Prowadzące przybliżą pojęcia kolonializmu, postkolonializmu i polityki neokolonialnej na przykładzie Ameryki Łacińskiej, o której opowiada meksykański artysta Pablo Ramirez Gonzalez na wystawie „Plantifictions”. W odniesieniu do ziem, wód i surowców tego Regionu, eksploatowanych z całą bezwzględnością, udowodnią, że nie tylko bogactwo materialne, ale i niematerialne stało się przedmiotem wymiany rynkowej. Zachęcą do tego, żeby przyjrzeń się krytycznie twardej granicy pomiędzy światem człowieka a światem przyrody, którą tak wytrwale wznosimy.

Prowadzenie:

Katarzyna Dembicz – profesor Uniwersytetu Warszawskiego, geografka, politolożka, latynoamerykanistka. Specjalizuje się w przemianach społeczno-gospodarczych, rozwoju regionalnym i zmianach demograficznych w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach, ze szczególnym uwzględnieniem Kuby i Ameryki Środkowej. Obecnie pełni funkcję kierowniczki projektu naukowego NCN „Dyskursy i dylematy rozwojowe społeczności lokalnych Ameryki Środkowej”. Autorka licznych artykułów, książek naukowych, redaktorka czasopisma naukowego „Ameryka Łacińska”, kierowniczka projektów badawczych, założycielka Fundacji im. Profesora Andrzeja Dembicza (www.dembicz.org)

Ewelina Biczyńska – doktor w zakresie geografii społeczno-ekonomicznej i gospodarki przestrzennej, socjolożka i latynoamerykanistka, pracowniczka Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych na Uniwersytecie Warszawskim. Jej główne zainteresowania naukowe dotyczą sprawiedliwości przestrzennej, konfliktów przestrzennych i przemian miejskich w kontekście Ameryki Łacińskiej, szczególnie Kolumbii i Ameryki Środkowej. Wykonawczyni w projektach naukowych, autorka artykułów, od 2019 roku zaangażowana w projekt badawczy „Dyskursy i dylematy rozwojowe lokalnych społeczności Ameryki Środkowej”.

Muzeum Współczesne we Wrocławiu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i życiu. ...

WIKTORIA DUBOWIK / MALARSTWO, BATIK

Zapraszamy serdecznie na wernisaż malarstwa ukraińskiej artystki Wiktorii Dubow...

Nie połamać języka!!!

Już w piątek tłumaczka i filolog Beata Bednarowska będzie gościła w Poznaniu. ...

Chłop-niewolnik? Katalog wystawy

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie Ul. Dwo...

OTWARCIE SEZONU LETNIEGO W SZYMBARSKIM...

28 kwietnia 2024 Skansen w Szymbarku Rejestracja Zapraszamy w niedziel...