Jest to kompendium wiedzy o zwyczajach kulinarnych Lasowiaków oparte na wynikach badań terenowych, źródłach etnograficznych i historycznych. Jej autorami są przedstawiciele różnych ośrodków oraz dyscyplin naukowych: etnografowie, etnologowie, kulturoznawcy i historycy. Dzięki temu książka ma charakter interdyscyplinarny i wielowymiarowy, a poruszane w niej kwestie związane z pożywieniem codziennym i świątecznym nabierają zupełnie nowego znaczenia.
W publikacji wyodrębniono dwie części – historię i współczesność. Pozwoliło to na przedstawienie tradycyjnej kuchni lasowiackiej i uwypuklenie przemian, jakie zaszły w sposobie przygotowania i spożywania posiłku po II wojnie światowej, a także transformacji ustrojowej po 1989 roku. Tematyka artykułów oscyluje wokół pożywienia codziennego i świątecznego związanego z obrzędowością doroczną i rodzinną.
Uzupełnieniem książki są wybrane, oryginalne przepisy kulinarne, które udało się zebrać w trakcie wielomiesięcznych badań terenowych oraz indeks potraw i narzędzi kuchennych.
Redaktorami książki są dr hab. Katarzyna Smyk, dr hab. Tomasz Pudłocki i dr Izabela Wodzińska.
http://dziedzictwokulinarne.muzeumkolbuszowa.pl