niedziela, 22 grudnia, 2024

Rekordowe powiększenie zbiorów Muzeum Pamięci Sybiru w 2023 roku

Zbiory Muzeum Pamięci Sybiru liczą już 9759 obiektów! A to wszystko dzięki rekordowej liczbie przedmiotów, która trafiła do nas w 2023 roku – aż 1863 egzemplarzy.

Ponad 85% obiektów, które w 2023 roku weszły do naszych zbiorów (czyli 1595 sztuk) to darowizny przekazane nam przez Sybiraków, ich potomków, bliskich, osoby zainteresowane tematyką deportacji, a także koła i oddziały Związku Sybiraków.

Dzięki decyzji białostockiego oddziału Związku Sybiraków do Muzeum Pamięci Sybiru trafiły pamiątki po Sybirakach, gromadzone przez wiele lat w Muzeum Sybiraków przy kościele św. Ducha w Białymstoku, a wśród nich sztandar Akmolińskiego Hufca ZHP z Kazachstanu.

Niektóre artefakty do muzeum zostały przywiezione aż z Argentyny i Wielkiej Brytanii. Dzięki temu poznajemy historie kolejnych rodzin, które po wydostaniu się ze Związku Sowieckiego i zakończeniu II wojny światowej zostały na obczyźnie.

Pozostałe obiekty (268 sztuk) to zakupy od osób prywatnych, kolekcjonerów, w domach aukcyjnych i antykwariatach. W 2023 roku wzięliśmy udział w 9 aukcjach, na których udało nam się wylicytować 14 obiektów, m.in. obraz Jerzego Kossaka „Pościg za bolszewikiem” oraz autoportret powstańca styczniowego Kazimierza Alchimowicza.

Rok 2023 to 595 nowych zbiorów fotograficznych, 1020 nowych archiwaliów i 248 nowych realiów. Co kryje się za tymi liczbami? To historie ponad 70 rodzin, osób deportowanych do Związku Sowieckiego w latach 1940-1941, członków AK, więźniów łagrów, powstańców styczniowych, uczestników rewolucji z lat 1905-1907, a także tych, którzy opuszczali carską Rosję w czasie wojny domowej.

To historie uwiecznione na rysunkach obozów i współwięźniów, na fotografiach ukazujących życie w przedwojennym Białymstoku, tułaczkę przez Teheran, Jerozolimę i Wielką Brytanię czy zimowy krajobraz Workuty. To historia rewolucjonistki odznaczonej Krzyżem Niepodległości z mieczami, którą sportretowano w 1934 roku, córki policjanta zamordowanego w Twerze, po którym pozostał jej guzik od munduru zaszyty w narodową kokardę czy wreszcie historie zapisane na kartach pamiętników, w prowizorycznych zeszytach wykonywanych z kory brzozowej oraz dokumentach jak chociażby akcie uznania obywatelstwa polskiego.

Każdy, nawet najmniejszy eksponat, który trafia do Muzeum, jest szczegółowo badany i opisywany. Analizujemy jego historię, pochodzenie i stan zachowania, określamy parametry techniczne, takie jak: wymiary, materiał i technikę wykonania oraz czas i miejsce powstania. Godziny spędzone na skrupulatnym opisaniu każdego z nich dają nam możliwość dzielenia się historiami osób dotkniętych sowieckimi represjami oraz naszymi małymi odkryciami – a te będziemy wzorem ubiegłego roku prezentować w comiesięcznych postach #skarbyzmagazynu oraz w ramach wydarzenia Eksponat miesiąca odbywającego się w siedzibie Muzeum.

Tego wszystkiego nie byłoby, gdyby nie nasi Darczyńcy, którym Muzeum Pamięci Sybiru składa serdeczne podziękowania za współpracę i zaufanie.

Social media MPS:

www.facebook.com/muzeumpamiecisybiru
www.instagram.com/sybirmemorialmuseum
www.twitter.com/Muzeum_Weglowa
www.youtube.com/user/muzeumpamiecisybir  

Paulina Cylka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...

Jarmark Bożonarodzeniowy w podpoznańsk...

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie (gmina Kom...

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i ...

Mistrzynie. Eseje o polskich artystkac...

Mistrzynie to stworzony przez Dagmarę Budzbon-Szymańską zbiór esejów na te...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...