wtorek, 19 października, 2021

Rodzinne Lato w Muzeum Żup Krakowskich

Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka zaprasza na ciekawe spotkania z historią, sztuką, legendą i zabytkami w ramach akcji „Rodzinne Lato w Muzeum 2021”. Zajęcia odbywać się będą zarówno w Zamku Żupnym jak i w Muzeum w kopalni soli od 17.08 do 27.08. 2021 r., od wtorku do piątku, o godz. 10.00.

 Program spotkań:

1. „Z jak zabytek” – Zamek Żupny, 17.08.

2. „Legenda jest dobra na wszystko” – Muzeum w kopalni, 18.08.

3. „Obraz ukryty w kwadratach” – Zamek Żupny, 19.08.

4. „Górnicze łamigłówki” – Muzeum w kopalni, 20.08.

5.  „Przy królewskim stole” – Zamek Żupny, 24.08.

6.  „Podziemna skarbnica tajemnic” – Muzeum w kopalni, 25.08.

7. „Detektyw Salt” – Zamek Żupny, 26.08.

8. „Tajemnicza moc solanki z wielickiej kopalni” – Muzeum w kopalni, 27.08.


Opisy zajęć:

 • „Z jak zabytek” – Zamek Żupny, 17.08. (wtorek), godz. 10.00

Na zajęciach uczestnicy dowiedzą się, dlaczego w muzeum znajdują się zabytki. Poznają historię niektórych z nich, tajniki ich gromadzenia, przechowywania oraz sposobów konserwacji. Wykonają różne zadania, które pokażą czym zajmuje się muzealnik.

 • „Legenda jest dobra na wszystko” – Muzeum w kopalni, 18.08. (środa), godz. 10.00

Z legendami jest jak z dobrymi piosenkami – można ich słuchać wszędzie i o każdej porze. Słuchanie ich umożliwia przeniesienie się w czasie, inspiruje do marzeń i stwarza wrażenie znalezienia się w innym,  magicznym świecie. Opowieści, które uczestnicy usłyszą w solnych podziemiach, zabiorą ich w niezwykłą podróż w przeszłość, a występujące w nich postacie „ożyją” na nowo. Nie zabraknie różnych zadań interaktywnych i aktywizujących.

 • „Obraz ukryty w kwadratach” –Zamek Żupny, 19.08. (czwartek), godz. 10.00

Na zajęciach uczestnicy „zagoszczą” w starożytnych domach, które zdobiły piękne mozaiki. Dowiedzą się, co to jest mozaika i jak powstaje. Zobaczą, jak sztuka mozaiki do dziś jest wykorzystywana przez projektantów wnętrz. Każdy z uczestników będzie mógł stworzyć własny obraz metodą mozaiki. 

 •  „Górnicze łamigłówki” – Muzeum w kopalni, 20.08. (piątek), godz. 10.00 

Choć są wakacje i czas odpoczynku, tym razem uczestnicy poznają codzienność górnika od średniowiecza aż po dzień dzisiejszy. W trakcie wędrówki przez komory i korytarze Muzeum w kopalni soli spróbują sił w różnych zadaniach logicznych i zmaganiach górniczych angażujących zarówno umysł, jak i ciało.

 •   „Przy królewskim stole” – Zamek Żupny, 24.08. (wtorek), godz. 10.00   

Spotkanie przeniesie nas do dawnej kuchni królewskiej. Rodziny dowiedzą się, co dawniej jadano, jak pachniało w królewskiej kuchni i jak wyglądały naczynia, których używano w zamkach, np. solniczki. Czekają na nich wielozmysłowe zadania – węchowe, słuchowe, dotykowe oraz artystyczne.

 • „Podziemna skarbnica tajemnic” – Muzeum w kopalni, 25.08. (środa)

Warsztaty odbędą się w Muzeum w kopalni soli – miejscu, które jest podziemną skarbnicą wiedzy. Warto pamiętać, że wielicka sól powstała 13,5 mln lat temu, a kopalnia zaczęła funkcjonować w XIII w. Uczestnicy poznają historie, legendy i tajemnice tych niezwykłych wnętrz wydrążonych w soli. Czeka na nich moc niespodzianek i ciekawostek.

 •  „Detektyw Salt” – Zamek Żupny, 26.08. (czwartek)

Tym razem rodziny zostaną zaproszone do udziału w zajęciach detektywistycznych, ponieważ na rozwiązanie czeka zagadka. Kolejne kroki doprowadzą do jej rozwikłania i rozszyfrowania kodu. Każda solniczka zostanie zauważona. 

 •  „Tajemnicza moc solanki z wielickiej kopalni” – Muzeum w kopalni, 27.08. (piątek)

Solanka, czyli słona woda, była znana od bardzo dawna – kiedyś wypływała samoczynnie na powierzchnię ziemi w postaci źródeł. Nasi przodkowie produkowali z niej sól gotując ją na ogniu w dużych glinianych garnkach. Ta niezwykła woda ma także właściwości lecznicze. Jest używana do kąpieli, inhalacji czy okładów. Solance kopalnia zawdzięcza też piękne formy solne zdobiące niektóre wnętrza w kopalni: kalafiory, stalaktyty, stalagmity, stalagnaty, wyrosłe na przedmiotach kryształy czy malownicze jeziorka solankowe. Wędrując podziemnymi chodnikami i starymi komorami solnymi uczestnicy poznają moc tej niezwykłej wody, rozwiążą zadania i  wykonają doświadczenie.


Przydatne informacje:

 • czas trwania zajęć: Muzeum w kopalni ok. 1,5 h., Zamek – ok.1h
 • koszt: Muzeum w kopalni – 9 zł./os., Zamek – bilet rodzinny 15 zł (2+2, każda kolejna osoba 8 zł) 
 • zbiórka: sklep i kasa w Zamku (wejście od strony Ogrodu Żupnego)
 • preferowany wiek uczestników: 6 – 12 lat
 • informacja i rezerwacja: Dział Edukacji: 12 289 16 33
 • 50% zniżki z Wielicką Kartą Dużej Rodziny 3+,Krakowską Kartą Rodzinną z Kartą Dużej Rodziny, Krakowską Kartą Rodziny z Niepełnosprawnym Dzieckiem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze artykuły autora