wtorek, 19 października, 2021

Rozpoczął się remont konserwatorski Klasztorka Muzeum Książąt Czartoryskich

Po generalnym remoncie Pałacu Książąt Czartoryskich i Arsenału, Muzeum Narodowe w Krakowie rozpoczyna ostatni etap prac w tym kompleksie. Właśnie przekazano plac budowy generalnemu wykonawcy. Efekt końcowy modernizacji będziemy mogli oglądać w czerwcu 2023 roku.

Ulica Pijarska skrywa jeden z najbardziej malowniczych zakątków Krakowa, którego krajobraz tworzą zabytkowe kamienice i historyczne budowle. Tuż przy dawnych murach obronnych miasta możemy podziwiać neogotycką fasadę budynku będącego niegdyś częścią klasztoru Pijarów. Wzniesiony w połowie XVIII wieku Klasztorek stanął w miejscu dawnej kamienicy „Pod Bażanty”, a w jego wnętrzach urządzono bibliotekę.

W 1876 roku książę Władysław Czartoryski, który już wtedy był właścicielem Arsenału, zakupił Klasztorek od Austriackiego Funduszu Religijnego. Instytucja ta zawiadywała mieniem klasztornym Galicji po kasatach zakonów w XVIII wieku. Na polecenie księcia obiekty przebudowano łącząc dekoracyjnymi przewiązkami. Projekt remontu, którego wynikiem jest obecny kształt architektoniczny Klasztorka, jest dziełem Maurycego Augusta Gabriela Ouradou, francuskiego architekta i kierownika robót konserwatorskich (m.in. przy katedrze Notre Dame w Paryżu). Wnętrza Klasztorka, zgodnie z wolą księcia zostały przekształcone na przestrzeń ekspozycyjną, gdzie prezentowane były obiekty sztuki należące do rodziny Czartoryskich.

Po 1945 roku stopniowo odzyskiwano zagrabione w czasie II Wojny Światowej cenne obiekty z książęcej kolekcji. Udało się uratować większość z nich, by po latach ponownie eksponować je w zabytkowych przestrzeniach. W czerwcu 2017 roku zbiory Czartoryskich w całości przekazano Muzeum Narodowemu w Krakowie.

Efektem modernizacji trzeciej inwestycji wchodzącej w skład kompleksu, jakim jest Muzeum Książąt Czartoryskich będzie nie tylko zwiększenie ekspozycji muzealnej, ale również organizacja pomieszczeń pozwalających na przechowywanie i udostępnianie zbiorów muzealnych. W Klasztorku znajdą się m.in.: Pracownia Konserwacji Malarstwa oraz Gabinet Rycin i Rysunków. Wystawa stała będzie prezentowana na I piętrze, na które zaprowadzi zwiedzających przewiązka łącząca Klasztorek z Pałacem i Arsenałem. W ramach inwestycji zmodernizowane zostaną instalacje sanitarne, elektryczne i niskoprądowe, a także wentylacja i klimatyzacja. Ponadto zaplanowano wymianę pokrycia dachu wraz z elementami więźby dachowej i remonty konserwatorskie: elewacji zewnętrznych wraz z konserwacją zabytkowego dziedzińca wewnętrznego, stolarki okiennej i drzwiowej wraz z otworzeniem witraży, modernizację historycznych gablot ekspozycyjnych wraz z etalażem. Z kolei poszczególne pracownie mieszące się w obiekcie zostaną zaopatrzone w nowe wyposażenie.

Projekt został sfinansowany przez Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa oraz Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Generalnym wykonawcą prac remontowo-konserwatorskich jest Przedsiębiorstwo Robót Budowlanych i Transportowych CECHINI Stanisław i Józef Cechini Sp.j. Całość prac będzie kosztować 12 mln złotych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze artykuły autora