poniedziałek, 29 kwietnia, 2024

Ruch turystyczny w Kopalni Soli Wieliczka w okresie zarządu austriackiego (1772–1918)

Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka zaprasza do lektury najnowszego wydawnictwa monograficznego pt. „Ruch turystyczny w Kopalni Soli Wieliczka w okresie zarządu austriackiego (1772–1918)” autorstwa dr Barbary Konwerskiej.

Książka jest podróżą do pełnej uroku, dawnej kopalni, która już od XVIII wieku przyciągała zwiedzających z całego świata. Bo kopalnia soli w Wieliczce to nie tylko autentyczny świadek rozwoju europejskiej i polskiej myśli technicznej, ale także jedna z pierwszych atrakcji turystycznych na ziemiach polskich. Zachowane źródła historyczne potwierdzają, że początki zwiedzania sięgają schyłku XV w., kiedy to odnotowano pierwsze, sporadyczne podróże do Żup Krakowskich wybitnych europejskich humanistów. W kolejnych stuleciach powoli rozwijający się ruch turystyczny miał charakter elitarny. W omawianym okresie tajemnice wielickiej kopalni były zarezerwowane, każdorazowo na wyraźne zezwolenie króla, dla przedstawicieli klas wyższych, dostojników świeckich i kościelnych, uczonych oraz dyplomatów.

Publikacja interesująco i szeroko naświetla najistotniejsze fakty z dziejów wielickiej turystyki, co jest tym bardziej ważne, że problematyka ta nie została wcześniej w pełni przebadana historycznie. Niewątpliwym przełomem dla  rozwoju turystyki okazał się okres zaboru austriackiego. Przejęcie w 1772 r. Żup Krakowskich przez cesarzy austriackich stał się jednocześnie momentem wprowadzenia, w 1774 r., ściśle określonych zasad regularnego, zorganizowanego zwiedzania. Decyzje o charakterze organizacyjno-inwestycyjnym, w tym wprowadzenie oficjalnych, bezpłatnych biletów wstępu dla osób zainteresowanych wielicką kopalnią sprawiły, że w przeciągu XIX w. stała się popularnym obiektem turystycznym.

W efekcie dokładnych  badań źródłowych, autorce udało się szczegółowo opisać zjawiska i mechanizmy działania, determinujące rozwój wielickiej turystyki oraz wyodrębnić dwa charakterystyczne okresy. Pierwszy (1774-1868) – bazował na systemie biletów bezpłatnych, drugi (1868-1918) wprowadził, w styczniu 1868 r., pierwszy, historyczny taryfikator opłat.

Niewątpliwie ciekawą informacją – nie tylko dla badaczy –  zawartą w książce jest  imienna lista osób, które w latach 1774-1918 zwiedziły wielicką kopalnię. Tu też można się dowiedzieć w jaki sposób przyjmowano znane osobistości i jakie przygotowywano dla nich atrakcje.

Wydawnictwo obejmuje okres od 1772 do 1918 r. i składa się z czterech części:

I – przedstawia okres od 1774 do 1867 r. kiedy to usługa zwiedzania była oferowana bezpłatnie,

II – obejmuje okres od 1868 do 1918 r., od momentu wprowadzenia zwiedzania płatnego,

III – prezentuje wyrobiska i atrakcje przygotowane dla turystów

IV – zawiera listę osobistości, które ją zwiedziły.

Monografia jest bogato ilustrowana – zawiera 149 zdjęć, rycin, obrazów i map pochodzących z epoki. Niektóre z nich są publikowane po raz pierwszy jak np.  cenne sztychy z Austriackiej Biblioteki Narodowej (Österreichisches Nationalbibliothek), czy wiedeńskiej Galerii Sztuki ALBERTINA.

Książka jest dostępna w muzealnym sklepie online oraz w muzealnych punktach sprzedaży.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

OTWARCIE SEZONU LETNIEGO W SZYMBARSKIM...

28 kwietnia 2024 Skansen w Szymbarku Rejestracja Zapraszamy w niedziel...

ŚWIAT DZIECIĘCY W RYSUNKU I GRAFICE MA...

25 kwietnia 2024 - 23 czerwca 2024 Dwór Karwacjanów Już od czwa...

GORLICKIE ULICE – 3 MAJA

Wernisaż wystawy "Gorlickie ulice - 3 Maja" odbędzie się w piątek 26 kwietnia o...

Chłop-niewolnik? Opowieść o pańszczyźn...

28 kwietnia – 10 październik 2024 r. Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu R...

Miecze japońskie to nie tylko broń, al...

Miecze Japońskie. Z kolekcji gen. Sławomira Petelickiego i Polskiej Sekcji Miec...