czwartek, 24 kwietnia, 2025

Rusza konkurs na nową nazwę dla rekordowego zegara z Muzeum Nauki Gdańskiej

„P-31m”, to robocza nazwa zegara z najdłuższym wahadłem na świecie, który można oglądać od 2016 roku w Muzeum Nauki Gdańskiej, oddziale Muzeum Gdańska. Instytucja poszukuje nowej, kreatywnej nazwy nawiązującej do historii miasta i chce do tego włączyć mieszkańców. Propozycje w konkursie można nadsyłać do 7 sierpnia 2023 roku.

– Roboczą nazwę nadał zegarowi jego konstruktor, dr. inż. Grzegorz Szychliński, który rozpoczął budowę zegara w 2015 roku, gdy pełnił obowiązki dyrektora tej instytucji. Premierowy pokaz mechanizmu, którego wahadło ciągnie się przez 4 kondygnacje wieży kościoła św. Katarzyny, miał miejsce w 2016 roku – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska. – Od początku towarzyszyła nam myśl, żeby wpisać go do Księgi Rekordów Guinnessa i mamy nadzieję, że to założenie w tym roku się ziści. Nazwa P-31m, składa się z dwóch członów „p” od łacińskiego słowa „pendulum”, czyli „wahadło”, zaś 31m wskazuje na długość mechanizmu. Nim ustanowimy rekord, postanowiliśmy zapytać się gdańszczanek i gdańszczan i osób z całej Polski, czy znajdą dla rekordowego zegara nową, chwytliwą nazwę, która będzie nawiązywać do tradycji i historii miasta lub łączyć tradycję z nowoczesnością. Zwycięska propozycja zostanie ogłoszona podczas uroczystości.  

Celem konkursu adresowanego w pierwszej kolejności do mieszkańców Gdańska jest wyłonienie nowej nazwy rekordowego zegara, która będzie funkcjonować obok nazwy roboczej. Nadesłane propozycje powinny zawierać uzasadnienie dla nadanej nazwy o objętości do 2300 znaków. Zgłoszenia można przesłać do 7 sierpnia 2023 roku na adres bijemyrekordy[at]muzeumgdansk.pl.  

Według założeń projektowych, wahadło zegara z wieży kościoła św. Katarzyny mierzy 31,2 metra. Podczas sierpniowej próby ustanowienia rekordu okaże się, czy Gdańsk doczeka się trzeciego Rekordu Guinnessa i o ile gdański mechanizm jest dłuższy od oficjalnego rekordzisty, tj. 12,8-metrowego Harmony Clock z Ganzhou w Chinach, czy mierzącego 30,02 metra zegara z Hotelu Cornavin w Szwajcarii. Podczas uroczystości autor bądź autorzy zwycięskiej propozycji podadzą nazwę zegara do publicznej wiadomości.

W konkursie przewidziano nagrody rzeczowe oraz możliwość uczestniczenia we wpisie do Księgi Rekordów Guinnessa, zarówno podczas samej uroczystości jak i informacji zamieszczonej we wpisie na stronie poświęconej rekordom. Autor bądź autorzy nazw zostaną również wymienieni na salach wystawowych Muzeum Nauki Gdańskiej.

Uroczystość ustanowienia Rekordu Guinnessa odbędzie się w piątek, 18 sierpnia 2023 roku, o godz. 12.00 w Muzeum Nauki Gdańskiej.

Do pobrania

Zdjęcie portretowe: Andrzej Gierszewski

Andrzej Gierszewski
Muzeum Gdańska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Optymalizacja zarządzania zbiorami muz...

Muzea na całym świecie stawiają czoła rosnącym wyzwaniom związanym z efektywnym...

Zdarzenia muzealne – Maj 2025

Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w zdarzeniach muzealnych odbywających się...

Wernisaż wystawy czasowej — „Mag...

Zapraszamy na rodzinną wystawę do Galerii Śluza!

Leonardo. Zbliżenia

Leonardo da Vinci to najbardziej znany artysta w historii. Ten wszechstronnie u...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...