czwartek, 7 listopada, 2024

Rusza konkurs na nową nazwę dla rekordowego zegara z Muzeum Nauki Gdańskiej

„P-31m”, to robocza nazwa zegara z najdłuższym wahadłem na świecie, który można oglądać od 2016 roku w Muzeum Nauki Gdańskiej, oddziale Muzeum Gdańska. Instytucja poszukuje nowej, kreatywnej nazwy nawiązującej do historii miasta i chce do tego włączyć mieszkańców. Propozycje w konkursie można nadsyłać do 7 sierpnia 2023 roku.

– Roboczą nazwę nadał zegarowi jego konstruktor, dr. inż. Grzegorz Szychliński, który rozpoczął budowę zegara w 2015 roku, gdy pełnił obowiązki dyrektora tej instytucji. Premierowy pokaz mechanizmu, którego wahadło ciągnie się przez 4 kondygnacje wieży kościoła św. Katarzyny, miał miejsce w 2016 roku – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska. – Od początku towarzyszyła nam myśl, żeby wpisać go do Księgi Rekordów Guinnessa i mamy nadzieję, że to założenie w tym roku się ziści. Nazwa P-31m, składa się z dwóch członów „p” od łacińskiego słowa „pendulum”, czyli „wahadło”, zaś 31m wskazuje na długość mechanizmu. Nim ustanowimy rekord, postanowiliśmy zapytać się gdańszczanek i gdańszczan i osób z całej Polski, czy znajdą dla rekordowego zegara nową, chwytliwą nazwę, która będzie nawiązywać do tradycji i historii miasta lub łączyć tradycję z nowoczesnością. Zwycięska propozycja zostanie ogłoszona podczas uroczystości.  

Celem konkursu adresowanego w pierwszej kolejności do mieszkańców Gdańska jest wyłonienie nowej nazwy rekordowego zegara, która będzie funkcjonować obok nazwy roboczej. Nadesłane propozycje powinny zawierać uzasadnienie dla nadanej nazwy o objętości do 2300 znaków. Zgłoszenia można przesłać do 7 sierpnia 2023 roku na adres bijemyrekordy[at]muzeumgdansk.pl.  

Według założeń projektowych, wahadło zegara z wieży kościoła św. Katarzyny mierzy 31,2 metra. Podczas sierpniowej próby ustanowienia rekordu okaże się, czy Gdańsk doczeka się trzeciego Rekordu Guinnessa i o ile gdański mechanizm jest dłuższy od oficjalnego rekordzisty, tj. 12,8-metrowego Harmony Clock z Ganzhou w Chinach, czy mierzącego 30,02 metra zegara z Hotelu Cornavin w Szwajcarii. Podczas uroczystości autor bądź autorzy zwycięskiej propozycji podadzą nazwę zegara do publicznej wiadomości.

W konkursie przewidziano nagrody rzeczowe oraz możliwość uczestniczenia we wpisie do Księgi Rekordów Guinnessa, zarówno podczas samej uroczystości jak i informacji zamieszczonej we wpisie na stronie poświęconej rekordom. Autor bądź autorzy nazw zostaną również wymienieni na salach wystawowych Muzeum Nauki Gdańskiej.

Uroczystość ustanowienia Rekordu Guinnessa odbędzie się w piątek, 18 sierpnia 2023 roku, o godz. 12.00 w Muzeum Nauki Gdańskiej.

Do pobrania

Zdjęcie portretowe: Andrzej Gierszewski

Andrzej Gierszewski
Muzeum Gdańska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Pierwsze z cyklu spotkań – prele...

To wydarzenie w Międzyzdrojach otwiera serię spotkań-prelekcji poświęconych szt...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...

Regionalne Centra Konserwatorsko-Magaz...

20 listopada 2024 r.  10.00–17.00,  Forty Kleparz w Krakowie, ul. Kam...

Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowski...

Temat strat wojennych jest niezwykle ważnym elementem badań nad polskim dziedzi...