Miasto Łódź i gmina Paczków to laureaci tegorocznej edycji konkursu „Samorząd dla Dziedzictwa”. Jego koordynatorem jest Narodowy Instytut Dziedzictwa.
Konkurs „Samorząd dla dziedzictwa” realizowany jest w ramach Krajowego Programu Ochrony Zabytków i Opieki nad Zabytkami na lata 2019-2022. Jego celem jest wyróżnienie gmin, które modelowo opracowują i wdrażają gminne programy opieki nad zabytkami, a także motywowanie ich do działań w tym zakresie.
Do tegorocznej edycji konkursu wpłynęło 26 zgłoszeń spełniających kryteria formalne, w tym 16 z gmin miejskich oraz 10 z gmin miejsko-wiejskich i wiejskich. Jury, któremu przewodniczyła prof. UJ dr hab. Moniki Murzyn Kupisz zdecydowało, że tytuły laureatów powędrują do Łodzi i gminy Paczków.
Łódź została nagrodzona m.in. za „kompleksowość i wielowymiarowość spojrzenia na dziedzictwo kulturowe miasta, jego zabytki oraz dziedzictwo niematerialne” oraz „skuteczność i konsekwencję we wdrażaniu programu opieki nad zabytkami Łodzi”. Doceniono także skalę zrealizowanych zadań powstrzymujących degradację zabytków oraz dużą aktywność i pomysłowość miasta w realizacji zadań promocyjnych i edukacyjnych.
Wyróżnienia w kategorii gminy miejskie otrzymały Bolesławiec, Gdynia i Żyrardów.
Laureatem konkursu w kategorii gminy miejsko-wiejskie i wiejskie została gmina Paczków, którą nagrodzono za kompleksowość Gminnego Programu Opieki nad Zabytkami, różnorodność i wieloaspektowość działań związanych z dziedzictwem kulturowym, realizację przedsięwzięć związanych ze staromiejskim założeniem przestrzennym oraz wyeksponowaniem walorów historycznych i architektonicznych najważniejszych dla miasta obiektów.
Wyróżnienia w kategorii gminy miejsko – wiejskie i wiejskie przyznano gminom Lubin, Wronki i Żyraków.
Główną nagrodą w konkursie są filmy promujące dziedzictwo kulturowe laureatów, które zrealizował Narodowy Instytut Dziedzictwa – koordynator konkursu.