niedziela, 7 sierpnia, 2022

Seanse filmowe w muzeum – kino izraelskie

Już wkrótce w murach Muzeum Okręgowe w Lesznie zagości kino izraelskie.

W sierpniu zapraszamy Państwa na bezpłatny udział w seansach filmowych, podczas których przeniesiemy się do Izraela, chcąc poznać złożoność jego kultury. Wybrany przez organizatorów repertuar składa się z czterech wyjątkowych filmów, z których każdy inaczej porusza problematykę stykania się żydowskiej tradycji ze współczesnością.

Filmy pokazywane będą w dawnej synagodze, przy ul. G. Narutowicza 31 i będą tłumaczone na Polski Język Migowy. Pokazy odbędą się w ramach Klubu Filmowego Ambasady Izraela.

Liczba miejsc ograniczona, zachęcamy do zapisów.

Kontakt: patrycja.paprota@muzeum.leszno.pl

tel. 65 529 61 40 w. 20


5 sierpnia 2022, piątek

18:00, dawna synagoga, ul. G. Narutowicza 31

Seans filmu „Pustynne jabłka” reż. Arik Lubetzky, Matti Harari, Izrael, 2014, 96 min, polskie napisy, tłumaczenie na żywo na Polski Język Migowy.

Rebeka Abarbanel to jedynaczka, mieszka w Jerozolimie w ortodoksyjnej rodzinie. Szukając szczęścia zaczyna interesować się życiem świeckich Izraelczyków. Pewnego dnia ucieka z domu w towarzystwie chłopaka z kibucu na pustyni.

Trailer

12 sierpnia 2022, piątek

18:00, dawna synagoga, ul. G. Narutowicza 31

Seans filmu „Ben Gurion: Epilog”, reż. Yariv Mozer, Izrael, 2016, 70 min, polskie i angielskie napisy, tłumaczenie na żywo na Polski Język Migowy.

Odnaleziony i zmontowany po latach wywiad z Davidem Ben-Gurionem, urodzonym w Płońsku ojcem założycielem państwa Izrael. Jest to wynik niezwykłego spotkania z młodym brytyjskim dziennikarzem. Doszło do niego w 1968 roku, w czasie, gdy odsunął się on od polityki i zamieszkał na pustyni Negew. W trakcie rozmowy, z charakterystycznym dla siebie błyskotliwym poczuciem humoru, Ben-Gurion rozlicza się z przeszłością, dzieląc się refleksjami na temat władzy i życia osobistego. Film daje unikalny wgląd w niezwykłą osobowość jednego z najważniejszych przywódców współczesnej historii, ujawnia kulisy jego politycznych decyzji i kreśli zaskakująco prawdziwą wizję przyszłości Izraela.

Trailer

19 sierpnia 2022, piątek

18:00, dawna synagoga, ul. G. Narutowicza 31

Seans filmu „Nieortodoksyjnie”, reż. Eliran Malka, Izrael, 2018, 99 min, polskie napisy, tłumaczenie na żywo na Polski Język Migowy.

Gdy córka Yakova Cohena zostaje wyrzucona ze szkoły ze względu na pochodzenie etniczne, on postanawia walczyć. Jest rok 1983, a Yakov jest zwykłym jerozolimskim drukarzem. Wraz z dwójką przyjaciół zakłada organizację polityczną walczącą o prawa Żydów sefardyjskich. Początki są chaotyczne, ale pasja, oddanie, gniew i poczucie humoru pchają ich naprzód.

Trailer

26 sierpnia 2022, piątek

18:00, dawna synagoga, ul. G. Narutowicza 31

Seans filmu „Zero motywacji”, reż. Talya Lavie, Izrael, 2014, 100 min., polskie napisy, tłumaczenie na żywo na Polski Język Migowy.

Trzy historie: Zmienniczka, Dziewica i Dowódca łączą się w jedną opowieść o biurze administracyjnymi izraelskiej bazy wojskowej położonej na środku pustyni. Akcja filmu to epicka opowieść o walce o władzę, intrygach i przyjaźni wystawionej na próbę. Ale inaczej niż w typowym filmie wojennym, „Zero motywacji” przygląda się kobietom- żołnierkom pracującym w biurze bazy wojskowej. Film opowiada historię trzech żołnierek i ich prawdziwą i surrealną, komiczną i mroczną podróż przez labirynty wojskowej biurokracji. Wiadomo przecież, że “jeśli w pierwszym akcie pojawił się pistolet na zszywki, to w trzecim ktoś musi koniecznie z niego wystrzelić.”

Trailer

_________________
Zadanie „Synagoga opowiada” realizowane jest w partnerstwie Muzeum Okręgowego w Lesznie i Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Okręgowego. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, Samorządu Województwa Wielkopolskiego i Miasta Leszna.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze artykuły autora