piątek, 25 kwietnia, 2025

Sigmund Lipinsky. Rysunki i szkice malarskie

Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu zaprasza do zapoznania się z ofertą wystawienniczą twórczości Sigmunda Lipinsky’ego. Chcielibyśmy zaproponować ekspozycję składającą się ze 133 prac artysty – w tym rysunki, szkice malarskie oraz obrazy olejne. Prace te pochodzą z dwóch pierwszych darów przekazanych z w 2000 i 2003 r. grudziądzkiemu Muzeum przez wnuczkę Sigmunda Lipinsky’ego – Donatellę Episcopo-Lipinsky. Wystawie towarzyszy obszerny katalog eksponatów, który udostępniamy do sprzedaży komisowej.

Sigmund Lipinsky urodził się 29 czerwca 1873 r. w Grudziądzu, w którym mieszkał z rodzicami i czterema siostrami do 1887 rok, kiedy przenieśli się do Berlina. Już w latach 1888-1890 uczęszczał na zajęcia z rysunku – jego nazwisko zostało odnotowane w spisach wolnych słuchaczy uczestniczących w kursach dziennych i wieczorowych prowadzonych w Królewskiej Akademickiej Wyższej Szkole Sztuki. W listopadzie 1890 r. Lipinsky został przyjęty w poczet studentów Akademii. Studiował pod kierunkim Woldemara Friedricha, Josefa Scheurenberga i Antona von Wernera. W 1899 roku odbył podróż do Holandii, gdzie uzupełniał swą wiedzę w dziedzinie technik graficznych. Zaprojektował i w latach 1899-1900 zrealizował dekorację ścienną pałacu rodziny von Moltke w Krzyżowej na Śląsku, przedstawiającą Wkroczenie wojsk francuskich do Lubeki w 1806 roku. W czasie pobytu w Berlinie odwiedził także Grudziądz – miasto swojego dzieciństwa. W 1902 roku Lipinsky otrzymał stypendium na kontynuowanie studiów zagranicą i wyjechał do Rzymu. W swojej bogatej społecznej działalności, założył m. in. własną szkołę malarstwa i rysunku. Aktywnie uczestniczył w życiu artystycznym, prezentując swoje prace na licznych wystawach we Włoszech, a także w Wiedniu i Berlinie. Na początku I Wojny Światowej wyjechał do Monachium. W tym okresie tworzył wiele portretów, wykonywał projekty i kartony okien do katedry w Ołomuńcu na Morawach i kaplicy św. Jana Nepomucena przy katedrze św. Wita w Pradze. Powrócił do Rzymu w październiku 1919 roku. Początkowo uczył rysunku w British Academy of Arts, a z czasem wznowił działalność swojej szkoły. W 1933 r. odbył podróż artystyczną do Paryża. Jego późną twórczość zdominowała przede wszystkim grafika. Swoje prace wystawiał z Grupą Rzymskich Artystów Grafików (Gruppo Romano Incisori Artisti), której był współzałożycielem, na wielu wystawach we Włoszech i zagranicą. Do malarstwa powracał rzadko, wykonując nieliczne portrety, kompozycje rodzajowe i szkice pejzażowe. Zmarł 17 lutego 1940 r. w Rzymie.
Jego prace znajdują się w zbiorach w Rzymie, Florencji, Monako, Londynie, Berlinie, Nowym Jorku, Los Angeles, Warszawie i Grudziądzu.
Prace z kolekcji naszego Muzeum ukazują początek drogi twórczej Lipinsky’ego, powstały bowiem w okresie jego studiów w Królewskiej Akademickiej Wyższej Szkole Sztuki w Berlinie w latach 1890-1901. Szkice, rysunki i studia pozwalają zaobserwować, jak ich autor opanował tajniki warsztatu, jak zmierzał do doskonałości. Wśród prac dokumentujących proces nauczania w Akademii berlińskiej znajdują się rysunki wyróżniające się walorami artystycznymi, świadczące o wielkich możliwościach twórczych autora. Ważną pozycję w kolekcji zajmuje także zespół szkiców do fresku. Wkroczenie wojsk francuskich do Lubeki w 1806 roku, które ilustrują niemal wszystkie etapy namalowanego dzieła w pałacu rodziny von Moltke na Śląsku. Kolekcja ta pozwala na nowo poznać twórcę należącego do nielicznego grona artystów pochodzących z Grudziądza.
Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty!
Kontakt z Działem Sztuki:
tel.: 56 46 590 63 wew. 15

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Optymalizacja zarządzania zbiorami muz...

Muzea na całym świecie stawiają czoła rosnącym wyzwaniom związanym z efektywnym...

Zdarzenia muzealne – Maj 2025

Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w zdarzeniach muzealnych odbywających się...

Wernisaż wystawy czasowej — „Mag...

Zapraszamy na rodzinną wystawę do Galerii Śluza!

Leonardo. Zbliżenia

Leonardo da Vinci to najbardziej znany artysta w historii. Ten wszechstronnie u...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...