piątek, 8 listopada, 2024

Spotkanie o książce «Ramię Pollaka» Hansa von Trothy

Wraz z Wydawnictwem Próby zapraszamy na spotkanie poświęcone książce „Ramię Pollaka” Hansa von Trothy!

Ramię Pollaka to wydana przez Wydawnictwo Próby powieść przedstawiająca ostatnie chwile życia Ludwiga Pollaka – marszanda, muzealnika, odkrywcy ramienia Laokoona ze słynnej antycznej grupy rzeźbiarskiej. Hans von Trotha stworzył przejmującą opowieść o miłości do sztuki, wierności własnym przekonaniom i tragicznych meandrach historii.

W książce można ponadto znaleźć rozważania o geniuszu Goethego, uwagi o słynnych rzymskich muzealnikach i amerykańskich kolekcjonerach, zachwyt pięknem Hagady z Mantui, próbę interpretacji losu Laokoona. Ramię Pollaka to książka prawdziwie erudycyjna, która wychodząc od jednej, konkretnej biografii, wskazuje wiele innych, prowadzi ku światu, kulturze i sztuce.

Rozmowę o książce poprowadzi Marta Grzywacz, a jej gośćmi będą: tłumaczka książki Anna Arno, reporterka Anna Bikont i Andreas Volk, tłumacz i znawca literatury niemieckiej.

Spotkanie odbędzie się w Żydowskim Instytucie Historycznym 8 lutego 2024 r. o godzinie 18:00 i będzie transmitowane na żywo na Facebooku ŻIH.

_____

Anna Bikont – reporterka i pisarka, w latach 80. redaktorka podziemnego „Tygodnika Mazowsze”, pisma „Solidarności”, współzałożycielka Gazety Wyborczej. Autorka takich pozycji jak My z Jedwabnego (2004; Europejska Nagroda Książkowa 2011), Sendlerowa. W ukryciu (2017; Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego 2018), Cena. W poszukiwaniu żydowskich dzieci po wojnie (2022). Jej książki dwukrotnie znalazły się w finale Nagrody Nike.

Anna Arno – ukończyła Sarah Lawrence College oraz historię sztuki w Institute of Fine Arts, New York University. Opublikowała m.in. Paul Celan. Tam, za kasztanami, jest świat. Biografia (Wydawnictwo Literackie, 2021), Kot. Opowieść o Konstantym A. Jeleńskim (Iskry, 2020), Niebezpieczny poeta. Konstanty Ildefons Gałczyński (Znak, 2013), Jaka szkoda. Krótkie życie Pauli Modersohn–Becker (słowo/ obraz terytoria 2015) oraz tomy opowiadań: Okna (Zeszyty Literackie, 2014), Ten Kraj (Wydawnictwo Literackie, 2018) i Ciało (Austeria, 2021). Tłumaczy z niemieckiego, francuskiego i angielskiego. Współwłaścicielka wydawnictwa Próby. 

Marta Grzywacz – dziennikarka i publicystka historyczna, absolwentka Wydziału Prawa UW. Publikuje w Gazecie Wyborczej i Newsweeku, pisze głównie o historii XX wieku. Do tej pory ukazały się jej trzy reportaże historyczne: Obrońca skarbów. Karol Estreicher w poszukiwaniu zagrabionych dzieł sztuki, PWN; Nasza pani z Ravensbrück. Historia Johanny Langefeld, WAB (Nagroda Klio, a także Górnośląska Nagroda Literacka „Juliusz”) oraz Blizny. Prawdziwa historia „królików” z Ravensbrück, WAB (nagroda Młodzieżowych Klubów Historycznych w ramach nagrody im. Kazimierza Moczarskiego). Obecnie przygotowuje dla Wydawnictwa Czarne opowieść o Archiwum Getta Warszawskiego.

Andreas Volk – mieszka w Warszawie, studiował slawistykę i porównawcze studia środkowoeuropejskie na uniwersytetach w Lublinie, Berlinie i Frankfurcie nad Odrą. Tłumacz współczesnej literatury polskiej na język niemiecki, m.in. licznych sztuk teatralnych: Krzysztofa Warlikowskiego, Krystiana Lupy, Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk, Marty Górnickiej. Członek niemieckiego komitetu międzynarodowego networku EURODRAM. W 2013 r. wyróżniony Nagrodą ZAIKS-u dla tłumaczy, w 2022 r. Nagrodą im. Karla Dedeciusa. Ostatnio w jego przekładzie na język niemiecki ukazało się Odczytanie Listy Hanki Grupińskiej (Metropol Verlag).

Żydowski Instytut Historyczny

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Pierwsze z cyklu spotkań – prele...

To wydarzenie w Międzyzdrojach otwiera serię spotkań-prelekcji poświęconych szt...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...

Regionalne Centra Konserwatorsko-Magaz...

20 listopada 2024 r.  10.00–17.00,  Forty Kleparz w Krakowie, ul. Kam...

Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowski...

Temat strat wojennych jest niezwykle ważnym elementem badań nad polskim dziedzi...