czwartek, 16 maja, 2024

Szopy efemeryczne w getcie warszawskim

Zapraszamy seminarium naukowe 6 lutego 2024 r., które poprowadzi dr Michał Grochowski z Żydowskiego Instytutu Historycznego.

W czasie wystąpienia omówiona zostanie działalność przedsiębiorstw niemieckich, które pojawiły się w getcie w trakcie akcji eksterminacyjnej w lecie 1942 r. i zostały zlikwidowane w jej trakcie. Do tej pory zakłady te – przez fakt, że funkcjonowały krótko – nie doczekały się nawet ogólnego opisu, co prelegent usiłuje uzupełnić w ramach obecnych badań. W wystąpieniu omówione zostanie, w jaki sposób zakłady te powstały, jak wyglądało ich codzienne funkcjonowanie, z jakich prawdopodobnie przyczyn nie zostały zatwierdzone przez władze niemieckie, a także – tam, gdzie to możliwe – przedstawione zostaną dalsze losy ich personelu i wyposażenia.

Spotkanie odbędzie się na żywo 6 lutego 2024 r. o godzinie 11:00 w sali ŻIH w Błękitnym Wieżowcu (Plac Bankowy 2, wejście od ul. Tłomackie) i nie będzie nagrywane.

Dr Michał Grochowski – historyk, specjalizujący się w historii gospodarczej i społecznej getta warszawskiego. W 2022 r. w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Wrocławskiego obronił dysertację Historia gospodarcza getta warszawskiego. W tym samym roku przebywał na stażu naukowym w Centrum Badań nad Holocaustem w Instytucie Historii Współczesnej w Monachium, a w kolejnym roku w Instytucie Yad Vashem – podczas tych wyjazdów zajmował się badaniami nad przedsiębiorstwami w getcie oraz zagadnieniem kolaboracji. Współpracownik projektu Encyklopedii Getta Warszawskiego (ŻIH). Od stycznia 2024 r. pracuje w dziale naukowym ŻIH.

Na ilustracji: Spis niemieckich firm korzystających z pracy przymusowej robotników żydowskich w okresie 1.09-21.11.1942 r., zbiory ŻIH, Archiwum RIngelbluma

Żydowski Instytut Historyczny

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i życiu. ...

WIKTORIA DUBOWIK / MALARSTWO, BATIK

Zapraszamy serdecznie na wernisaż malarstwa ukraińskiej artystki Wiktorii Dubow...

Nie połamać języka!!!

Już w piątek tłumaczka i filolog Beata Bednarowska będzie gościła w Poznaniu. ...

Chłop-niewolnik? Katalog wystawy

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie Ul. Dwo...

OTWARCIE SEZONU LETNIEGO W SZYMBARSKIM...

28 kwietnia 2024 Skansen w Szymbarku Rejestracja Zapraszamy w niedziel...