środa, 17 kwietnia, 2024

Szopy efemeryczne w getcie warszawskim

Zapraszamy seminarium naukowe 6 lutego 2024 r., które poprowadzi dr Michał Grochowski z Żydowskiego Instytutu Historycznego.

W czasie wystąpienia omówiona zostanie działalność przedsiębiorstw niemieckich, które pojawiły się w getcie w trakcie akcji eksterminacyjnej w lecie 1942 r. i zostały zlikwidowane w jej trakcie. Do tej pory zakłady te – przez fakt, że funkcjonowały krótko – nie doczekały się nawet ogólnego opisu, co prelegent usiłuje uzupełnić w ramach obecnych badań. W wystąpieniu omówione zostanie, w jaki sposób zakłady te powstały, jak wyglądało ich codzienne funkcjonowanie, z jakich prawdopodobnie przyczyn nie zostały zatwierdzone przez władze niemieckie, a także – tam, gdzie to możliwe – przedstawione zostaną dalsze losy ich personelu i wyposażenia.

Spotkanie odbędzie się na żywo 6 lutego 2024 r. o godzinie 11:00 w sali ŻIH w Błękitnym Wieżowcu (Plac Bankowy 2, wejście od ul. Tłomackie) i nie będzie nagrywane.

Dr Michał Grochowski – historyk, specjalizujący się w historii gospodarczej i społecznej getta warszawskiego. W 2022 r. w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Wrocławskiego obronił dysertację Historia gospodarcza getta warszawskiego. W tym samym roku przebywał na stażu naukowym w Centrum Badań nad Holocaustem w Instytucie Historii Współczesnej w Monachium, a w kolejnym roku w Instytucie Yad Vashem – podczas tych wyjazdów zajmował się badaniami nad przedsiębiorstwami w getcie oraz zagadnieniem kolaboracji. Współpracownik projektu Encyklopedii Getta Warszawskiego (ŻIH). Od stycznia 2024 r. pracuje w dziale naukowym ŻIH.

Na ilustracji: Spis niemieckich firm korzystających z pracy przymusowej robotników żydowskich w okresie 1.09-21.11.1942 r., zbiory ŻIH, Archiwum RIngelbluma

Żydowski Instytut Historyczny

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Festyn Zielonoświątkowy – 19.05....

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie zaprasza n...

Rijksmuseum w Amsterdamie

Kolejny świetnie wydany album pod naszym patronatem! Cieszymy się i polecamy! ...

Wiosna Jazzowa Zakopane 2024

PROLOGAMI MUZYCZNYMI W KLUBOKAWIARNI STACJI KULTURA W ZAKOPANEM ZAPRASZAMY NA J...

Prolog United Europe Jazz Festiwal ...

Miasto Zakopane oraz Zakopiańskie Centrum Kultury serdecznie zapraszają do Klub...

ŁEMKOWSKO – POGÓRZAŃSKI JARMARK ...

Muzeum - Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach - oddział Zagroda Maziarska ...