poniedziałek, 15 kwietnia, 2024

Śruby okrętowe z „Błyskawicy” przed MMW

Obok wejścia do budynku Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni zaszły zmiany. Do tej pory można było tam podziwiać zdwojone armaty przeciwlotnicze 23 mm i wkm 14,5 mm. Teraz w tym miejscu ustawiono śruby okrętowe z „Błyskawicy”. Zmiany są związane z przygotowaniami do stworzenia miejsca dla okrętu podwodnego typu Kobben, dawnego „Sokoła”, który w tym roku ma trafić na ekspozycję plenerową muzeum.

Śruby okrętowe, które stanęły przed muzeum, dotąd cieszyły oko osób zwiedzających wystawę plenerową Muzeum Marynarki Wojennej. Są wykonane z mosiądzu i pochodzą z „Błyskawicy”. To dzięki nim polski niszczyciel – w czasach świetności – należał do najszybszych jednostek w swojej klasie i mógł osiągnąć prędkość nawet 40 węzłów.

fot. Karolina Łapucka (MMW)

Każda śruba waży około 6,5 tony, dlatego do ich przeniesienia użyto dźwigu. Eksponaty uzupełniono stożkowymi elementami wieńczącymi wały napędowe.

– Zdecydowaliśmy się wyeksponować śruby, ponieważ intrygują i przyciągają uwagę. Zostały zdemontowane z „Błyskawicy”, kiedy okręt był przystosowywany do celów muzealnych. Przed budynkiem pozostaną one na stałe. Kiedy pogoda się poprawi zamierzamy je wyszlifować i oczyścić stożki – mówi Aleksander Gosk, zastępca dyrektora Muzeum Marynarki Wojennej.

Przeniesienie śrub jest również elementem prac związanych z przygotowaniem miejsca dla zabytkowego okrętu podwodnego, który w tym roku ma stanąć na ekspozycji plenerowej muzeum. Chodzi oczywiście o dawnego „Sokoła”. Okręt został wycofany ze służby w 2018 roku i przekazany muzeum.

– Okręt zostanie posadowiony w taki sposób, że będzie przylegać do ciągu spacerowego i zamykać teren naszej ekspozycji plenerowej. Rozpoczęliśmy prace przygotowawcze. Na razie szykujemy dla niego miejsce – tłumaczy Gosk.

„Sokół” to okręt typu Kobben, który został zbudowany w niemieckiej stoczni Nordseewerke dla Królewskiej Marynarki Wojennej Norwegii i zwodowany 2 września 1966 roku. Po zakończeniu służby w norweskiej marynarce jednostkę przekazano polskim siłom zbrojnym. Biało-czerwoną banderę podniesiono na niej 4 czerwca 2002 roku. Okręt był trzecim „Sokołem” w historii polskiej Marynarki Wojennej i spadkobiercą zaszczytnych tradycji jednego z najsłynniejszych okrętów podwodnych II wojny światowej. Do jego podstawowych zadań należała obrona, ochrona oraz patrolowanie polskiego wybrzeża. W czasie 16 lat służby dla naszego kraju uczestniczył on w wielu międzynarodowych ćwiczeniach.

ŹródłoUM Gdynia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Rijksmuseum w Amsterdamie

Kolejny świetnie wydany album pod naszym patronatem! Cieszymy się i polecamy! ...

Wiosna Jazzowa Zakopane 2024

PROLOGAMI MUZYCZNYMI W KLUBOKAWIARNI STACJI KULTURA W ZAKOPANEM ZAPRASZAMY NA J...

Prolog United Europe Jazz Festiwal ...

Miasto Zakopane oraz Zakopiańskie Centrum Kultury serdecznie zapraszają do Klub...

ŁEMKOWSKO – POGÓRZAŃSKI JARMARK ...

Muzeum - Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach - oddział Zagroda Maziarska ...

Jarmark Wielkanocny w podpoznańskim Mu...

Wraz z nadejściem wiosny Muzeum Narodowe Rolnictwa zaprasza do Szreniawy (gmina...